První transgender panenka vzbudila povyk. Je to jen drahý reklamní trik, tvrdí kritici

Magazín Magazín
26. 2. 2017 11:00
Tvůrce panenek Tonner Doll představil tento týden první transgenderovou panenku inspirovanou šestnáctiletou dívkou Jazz Jennings, která se narodila jako chlapec. Nová hračka vyvolala rozruch na sociálních sítích.
Transgenderová panenka na veletrhu v New Yorku.
Transgenderová panenka na veletrhu v New Yorku. | Foto: ČTK

Na newyorském veletrhu hraček Toy Fair byla tento týden představena transgenderová panenka, která vyvolala povyk na sociálních sítích. Její tvůrce, společnost Tonner Doll, byl kritizován za to, že se jedná o příliš drahý reklamní trik.

Panenka byla vytvořena podle dospívající aktivistky Jazz Jennings, která se narodila jako chlapec. Dívka Jazz se proslavila poté, co ji jako šestiletou vyzpovídala v televizi ohledně její genderové nespokojenosti americká novinářka Barbara Waltersová, popsala podrobnosti britská BBC.

Úplně normální panenka bez jistých specifických částí

Šestnáctiletá Jazz na svém Facebooku uvedla: "Narodila jsem se jako chlapec, ale už od začátku jsem byla dívkou. Vyjadřovala jsem se jako dívka tíhnoucí k panenkám, šatům, třpytkám a všemu ženskému. Nelíbily se mi jen holčičí věci, neustále jsem trvala na tom, že jsem holka."

A jak vypadá transgenderová panenka? "Jedná se o 18palcovou panenku (cca 46 centimetrů, pozn. red.), která vypadá stejně jako kterákoliv jiná panenka a jako nádherná holčička Jazz. Je z tvrdého plastu a vinylu, akorát neobsahuje jisté specifické části jako u jiných námi vyrobených panenek," vysvětlil výrobce Tonner Doll svým fanouškům na Facebooku.

Společnost si však vysloužila kritiku. Někteří se na sociálních sítích nechali slyšet, že transgenderová panenka je jen chytrý a drahý reklamní trik. Nebo že každá panenka může být ve své podstatě transgenderová.

Pomoc transgenderovým dospívajícím

"Samozřejmě že je to normální panenka, protože je přesně taková jako já: úplně normální holka!" reagovala Jazz. Dodala, že se jí panenka líbí a část své odměny věnuje na pomoc transgenderovým dospívajícím, kteří se s tímto problémem potýkají.

Výrobce Tonner Doll obdržel také mnoho pozitivních reakcí, například podle uživatele Fabiany Saby Suttonové by tato revoluce v hračkářství "mohla postupně vést k laskavější, empatičtější a šťastnější společnosti".

Sama Jazz napsala: "Doufám, že pomůže transgenderovým lidem ukázat je v lepším světle tím, že jsou stejní jako kdokoliv jiný."

 

Právě se děje

před 3 minutami

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Lamparda u fotbalistů Chelsea nahradil Tuchel

Novým trenérem fotbalistů Chelsea byl podle očekávání jmenován Němec Thomas Tuchel. Londýnský klub dnes oznámil, že s bývalým kouřem Paris St. Germain či Dortmundu podepsal smlouvu na rok a půl s opcí. Tuchel nahradil odvolaného Franka Lamparda.

Tuchel v novém působišti už dnes povede první trénink a premiéra na lavičce ho čeká ve středečním ligovém utkání s Wolverhamptonem. "Nikdy není příjemné měnit trenéra uprostřed sezony, ale jsme rádi, že v Thomasi Tuchelovi se nám podařilo získat jednoho z nejlepších evropských trenérů," uvedla na klubovém webu ředitelka Chelsea Marina Granovská.

Sedmačtyřicetiletý Tuchel naposledy vedl Paris St. Germain, kde v prosinci skončil. Francouzský celek trénoval od května 2018 a s týmem vyhrál v obou sezonách mimo jiné francouzskou ligu a v uplynulém ročníku s ním došel do finále Ligy mistrů. V minulosti působil také v Mohuči a Dortmundu, se kterým v roce 2017 vyhrál Německý pohár.

V Chelsea nahradil Lamparda, který byl odvolán kvůli neuspokojivým výsledkům. "Blues" pod vedením nejlepšího klubového střelce z posledních osmi ligových duelů zvítězili pouze ve dvou a propadli se až na devátou pozici. Bývalý záložník vedl Chelsea od léta 2019 a v první sezoně s ní obsadil čtvrté místo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Prezident Biden bude podporovat vzájemně dojednané dvoustátní řešení izraelsko-palestinského konfliktu, řekl úřadující vyslanec USA při OSN

Zdroj: ČTK
Další zprávy