První transgender panenka vzbudila povyk. Je to jen drahý reklamní trik, tvrdí kritici

Magazín Magazín
26. 2. 2017 11:00
Tvůrce panenek Tonner Doll představil tento týden první transgenderovou panenku inspirovanou šestnáctiletou dívkou Jazz Jennings, která se narodila jako chlapec. Nová hračka vyvolala rozruch na sociálních sítích.
Transgenderová panenka na veletrhu v New Yorku.
Transgenderová panenka na veletrhu v New Yorku. | Foto: ČTK

Na newyorském veletrhu hraček Toy Fair byla tento týden představena transgenderová panenka, která vyvolala povyk na sociálních sítích. Její tvůrce, společnost Tonner Doll, byl kritizován za to, že se jedná o příliš drahý reklamní trik.

Panenka byla vytvořena podle dospívající aktivistky Jazz Jennings, která se narodila jako chlapec. Dívka Jazz se proslavila poté, co ji jako šestiletou vyzpovídala v televizi ohledně její genderové nespokojenosti americká novinářka Barbara Waltersová, popsala podrobnosti britská BBC.

Úplně normální panenka bez jistých specifických částí

Šestnáctiletá Jazz na svém Facebooku uvedla: "Narodila jsem se jako chlapec, ale už od začátku jsem byla dívkou. Vyjadřovala jsem se jako dívka tíhnoucí k panenkám, šatům, třpytkám a všemu ženskému. Nelíbily se mi jen holčičí věci, neustále jsem trvala na tom, že jsem holka."

A jak vypadá transgenderová panenka? "Jedná se o 18palcovou panenku (cca 46 centimetrů, pozn. red.), která vypadá stejně jako kterákoliv jiná panenka a jako nádherná holčička Jazz. Je z tvrdého plastu a vinylu, akorát neobsahuje jisté specifické části jako u jiných námi vyrobených panenek," vysvětlil výrobce Tonner Doll svým fanouškům na Facebooku.

Společnost si však vysloužila kritiku. Někteří se na sociálních sítích nechali slyšet, že transgenderová panenka je jen chytrý a drahý reklamní trik. Nebo že každá panenka může být ve své podstatě transgenderová.

Pomoc transgenderovým dospívajícím

"Samozřejmě že je to normální panenka, protože je přesně taková jako já: úplně normální holka!" reagovala Jazz. Dodala, že se jí panenka líbí a část své odměny věnuje na pomoc transgenderovým dospívajícím, kteří se s tímto problémem potýkají.

Výrobce Tonner Doll obdržel také mnoho pozitivních reakcí, například podle uživatele Fabiany Saby Suttonové by tato revoluce v hračkářství "mohla postupně vést k laskavější, empatičtější a šťastnější společnosti".

Sama Jazz napsala: "Doufám, že pomůže transgenderovým lidem ukázat je v lepším světle tím, že jsou stejní jako kdokoliv jiný."

 

Právě se děje

Další zprávy