První svatba gayů ve vězení. Vzali se dva vrazi homosexuálů

jaz
5. 4. 2015 10:55
Ve Velké Británii se uskutečnila první svatba v mužské věznici. Vzali se dva muži odsouzení za homosexuálně motivované útoky.
Foto: Thinkstock

Manchester – Čtyřicetiletý Michail Gallatinov si vzal o devět let mladšího Marca Goodwina během skromného obřadu v návštěvnické části věznice Full Sutton na východě Yorkshiru. Řekli si svatební slib, políbili se a snědli kousek dortu plastovým příborem. A to vše za účasti pár přátel, rodiny, čtyř pozvaných dozorců a ostrahy vězení.

Goodwin byl odsouzen v roce 2007 za vraždu 57letého muže s odlišnou sexuální orientací. Jeho současný manžel Gallatinov byl již souzeným pedofilem a od roku 1997 si odpykává trest za uškrcení homosexuála, se kterým se poznal na internetovém chatu. Oba dva dostali za své chladnokrevné zločiny doživotí a podle odborníků se jedná o společensky nebezpečné psychopaty.

Od roku 1983 je v anglických věznicích povoleno vězňům žádat o uzavření sňatku. Navíc je tomu přesně rok, co Británie povolila i sňatky homosexuálům a lesbám, takže svazku dvou vrahů nestálo nic v cestě. Až na možnost obývat společnou celu. Jak ale informoval zahraniční tisk, novomanželé si ve vězení najdou i chvilku, jak společně trávit čas.

"Jak můžete venku zabít člověka za to, že je gay, a pak mít homosexuální svatbu ve vězení? Nevidím v tom žádnou logiku," řekl deníku Mirror bratr Goodwinovy oběti, Tony Benforld, který si myslí, že se muži jen snaží budit zdání, že vedou nový život.

Michail Gallatinov bude mít příští rok možnost požádat o podmínečné propuštění. Rodiny obou mužů jejich vztah podporují a tvrdí, že si lásku zaslouží a jsou na ně hrdí.

"Manželství je lidským právem pro páry stejného pohlaví a to i pro ty, jejichž životy se nám mohou zdát trestuhodnými," řekl BuzzFeed novinář a bojovník za práva homosexuálů Peter Tatchell, který věří, že pobyt ve vězení je opravdu mohl napravit.

Tak to vypadá v homosexuálním křídle věznice v LA | Video: Vimeo
 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Corbyn by prý při novém referendu o brexitu zůstal neutrální

V případě referenda o brexitové dohodě vyjednané vládou Labouristické strany by její lídr Jeremy Corbyn zaujal neutrální stanovisko a neprosazoval žádnou ze dvou možností. Britský opoziční předák dnes tento svůj záměr potvrdil v debatě s občany, kterou vysílala BBC. Před asi 150 diváků postupně předstoupili lídři čtyř nejsilnějších politických stran a museli se vypořádat s těžkými otázkami i bezprostředními reakcemi publika. Předseda britské vlády Boris Johnson řekl, že bez dokončení brexitu nelze skutečně oživit ekonomiku Británie.

Labourista Corbyn čelí dotazům ohledně svého názoru na vystoupení z Evropské unie dlouhodobě a kvůli nejasným vyjádřením je terčem kritiky a posměchu ze strany vládních konzervativců. Ačkoli dnes neřekl, zda odchod své země z EU v principu podporuje, či nikoli, podle britských médií poprvé jasně řekl, jak by se zachoval v případě referenda o svém brexitovém plánu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Neymar se po výletu na Davis cup vrátil do sestavy PSG

Brazilský útočník Neymar se po delší zdravotní pauze vrátil na hřiště, odehrál 65 minut a pomohl fotbalistům Paris St. Germain k domácí ligové výhře 2:0 nad Lille. Obhájci titulu po ní vedou tabulku s náskokem 11 bodů.

Nejdražší hráč světa Neymar nastoupil poprvé od zranění stehna z říjnové reprezentační přípravy. Kouč Thomas Tuchel ho zařadil do základní jedenáctky i přesto, že Neymar v týdnu o své vůli odletěl na finálový turnaj tenisového Davisova poháru. V úterý večer v Madridu sledoval zápas světové jedničky Rafaela Nadala.

Neymar byl na hřišti u obou branek PSG, které v prvním poločase vstřelili Mauro Icardi a Ángel di María. V 65. minutě ho vystřídal Kylian Mbappé.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Americký regulátor označil čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti

Americká Federální komise pro spoje (FCC) dnes jednohlasně označila čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti. Největšími klienty těchto firem jsou v USA hlavně venkovští operátoři, kteří při nákupu produktů a služeb Huawei a ZTE nemohou napříště využít prostředky z vládního fondu, jenž má k dispozici 8,5 miliardy dolarů (bezmála 197 miliard Kč). Telekomunikační regulátor navrhuje, aby se čínské vybavení stávajících telekomunikačních sítí nahradilo, informovala agentura Reuters.

Jde o poslední z řady kroků americké vlády, jejichž cílem je zamezit nákupu vybavení od Huawei a ZTE. Konečné nařízení jejich vybavení ze sítí odstranit se podle Reuters očekává nejdříve příští rok. Huawei krok FCC považuje za nezákonný a komisi žádá, aby rozhodnutí "založené na iracionálních spekulacích a dohadech" znovu zvážila.

před 5 hodinami

Airbnb mimo USA a Čínu měla loni zisk 46 milionů USD

Aktivity Airbnb mimo Spojené státy a Čínu loni vykázaly zisk 46,47 milionu USD (1,1 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 97,22 milionu USD v předchozím roce. Uvádí to zpráva, kterou firma zprostředkovávající ubytování v soukromí předložila úřadům v Irsku a jejíž obsah dnes zveřejnila. Výnosy, které tvoří poplatky vybrané Airbnb, nikoliv celkové peníze vybrané od hostů, se zvýšily o více než 35 procent na 2,42 miliardy USD (56 miliard Kč).

Další zprávy