První okamžik, kdy se dotkl knihy. Trumpovou inaugurací se baví svět na sociálních sítích

hrz
Aktualizováno 21. 1. 2017 0:19
Donald Trump je historicky nejméně populární vítěz voleb. Odpůrci se baví na jeho účet na sociálních sítích. Proslulé sochy čtyř amerických prezidentů si zakrývají oči či se zoufale drží za ústa. Monumentální Lincolnova socha u Kapitolu ukazuje manželům Trumpovým prostředníčky.
Donald Trump přísahá na Bibli během své inaugurace.
Donald Trump přísahá na Bibli během své inaugurace. | Foto: ČTK

Donald Trump se po slavnostní inauguraci stal 45. americkým prezidentem. Do úřadu nastupuje jako nejméně populární vítěz voleb v historii. Vtipálci na sociálních sítích tak na něm nenechali nic suchou.

Foto, jak Trump přísahá na historickou bibli prezidenta Abrahama Lincolna a rodinnou bibli, lidé doplnili popiskem "První moment, kdy se Trump někdy dotkl knihy." 

Asi nejčastější inaugurační fotkou na Twitteru je porovnání davů před Kapitolem při prvním Obamově vstupu do úřadu v roce 2009 a prázdno 20. ledna 2017.

Velmi častou fotkou sdílenou na Twitteru je ta s názvem "Mount Rushmore v den inaugurace". Slavné sochy čtyř amerických prezidentů, vytesané do skály, si tu zakrývají oči či si ohromeně drží ústa.

Výmluvné je i gesto monumentální sochy Abrahama Lincolna u Kapitolu, který "vítá" nový prezidentský pár zdviženými prostředníčky.

"Cítím s tebou, Michelle," zní komentář u záběru, jenž zachycuje bývalou první dámu Michelle Obamovou, jak při Trumpově inauguraci těžko potlačuje rozčarování.

Uživatelé sociálních sítí si berou na paškál také jazykové schopnosti  nové první dámy Melanie.

A zparodování neunikl ani slavnostní průvod. Toto video doprovází poznámka: "Inaugurační pochod je v plném proudu."

 

Právě se děje

před 19 minutami

Linka pražského metra A mezi Želivského a Depo Hostivař stojí

Provoz metra na lince A mezi stanicemi Želivského a Depo Hostivař se v pondělí brzo ráno zastavil kvůli střetu soupravy s člověkem. Cestující mají v tomto úseku využít povrchovou dopravu. Pražský dopravní podnik kvůli tomu upravil linky některých tramvají a autobusů, vyplývá z informací na jeho webu.

Tramvajová linka 7 je prodloužena do zastávky Ústřední dílny DP, Linka 13 je ve směru z centra odkloněna od Vozovny Strašnice na Strašnickou a Nádraží Strašnice. Autobusové linky končící v zastávkách Skalka a Depo Hostivař jezdí až do zastávky Strašnická, linky 163, 208 a 223 jsou ze zastávky Depo Hostivař prodlouženy na Želivského.

před 41 minutami

Během protestů kvůli dražším jízdenkám v Chile zemřelo už osm lidí. V pěti regionech platí zákaz vycházení a vláda nasadila armádu

Protivládní protesty v Chile, které vypukly minulý týden kvůli zdražení jízdného v metru v Santiagu de Chile, mají podle místních médií už osm obětí. Dalších šest desítek osob bylo při nich zraněno a přes sedm set lidí policie kvůli násilnostem zadržela. Kvůli protestům označovaným za nejhorší v historii Chile od roku 1990 byl vyhlášen výjimečný stav už v pěti regionech, zákaz vycházení platil v noci na dnešek kromě metropole i ve městech Valparaíso, Concepción a Coquimbo.

Největší nepokoje, kvůli nimž vláda do ulic poprvé od konce vlády diktátora Augusta Pinocheta v roce 1990 nasadila vojáky, zažívá od pátku chilské hlavní město. Radikálové tam rabují obchody, zapalují autobusy i vlaky metra. Od pátku zničili protestující více než polovinu stanic tamního metra, které denně obvykle přepraví téměř tři miliony lidí. Několik vagónu metra zcela shořelo, stejně jako dvacítka autobusů.

před 46 minutami

Australské noviny dnes vyšly s černou titulní stranou, na protest proti údajnému utajování veřejných informací

Australské deníky vyšly dnes se začerněným textem na titulních stránkách, v jejichž rohu je červené razítko tajné. Podle BBC tak chtějí novináři upozornit na omezování přístupu k informacím, jehož se podle nich australské úřady úřady dopouštějí. Ke kampani se připojily podle BBC i některá rádia a televizní stanice.

Australští novináři si už delší dobu stěžují, že přísné bezpečnostní zákony přijaté v posledních několika letech ohrožují investigativní žurnalistiku a brání právu veřejnosti na informace. Kritizují také to, že nové zákony kriminalizují novináře jednající ve veřejném zájmu a whistleblowery (jedince poukazující na nesrovnalosti uvnitř úřadů, jež jdou proti veřejnému zájmu).

Další zprávy