V Thajsku se oženili tři gayové a Facebook šílí nadšením

Magazín Magazín
4. 3. 2015 9:35
V Thajsku se oženili tři mladí homosexuálové. Muži si slíbili vzájemnou lásku a zodpovědnost navzdory faktu, že jsou v zemi sňatky lidí stejného pohlaví zakázány.
Devětadvacetiletý Joke, šestadvacetiletý Art a jednadvacetiletý Bell
Devětadvacetiletý Joke, šestadvacetiletý Art a jednadvacetiletý Bell | Foto: Profimedia.cz

Bangkok - Devětadvacetiletý Joke, šestadvacetiletý Art a jednadvacetiletý Bell jsou zřejmě první trojicí stejného pohlaví, která vstoupila do svazku manželského. A to navzdory faktu, že thajské zákony nepovažují sňatky mezi homosexuály za legální. Svatební fotky zamilovaných mužů se rázem staly hitem sociálních sítí.

"Někteří lidé s tím asi nebudou souhlasit a pravděpodobně se budou i divit, ale věříme, že se najde i spousta těch, kteří nás pochopí. Láska je prostě láska," vysvětlila svoje rozhodnutí trojice mužů.

"Jsme asi první homosexuální trojicí na světě, která vstoupila do svazku manželského," dodali s tím, že svatební den patřil mezi nejšťastnější okamžiky v jejich dosavadním životě.

Muži se seznámili před pěti roky. Nejprve se v roce 2010 potkali Joke a Art; student managementu Bell narazil na zamilovanou dvojici na večírku. Vstoupit do manželství se rozhodli v době, kdy byl Bell hospitalizován v nemocnici.

"Když Bell ležel v nemocnici, bylo jasné, že je mezi námi zvláštní pouto. Vzít se bylo v tu chvíli nejlepším možným způsobem, jak ukázat naši lásku všem okolo," řekl jeden z nich.

Homosexuálové jsou tolerováni náboženskými skupinami

V Thajsku nejsou svazky mezi stejným pohlavím legální. Navíc zde homosexuálové velmi často čelí omezování sexuální svobody, přestože byl pohlavní styk mezi osobami stejného pohlaví odtrestněn v roce 1956.

Na druhou stranu je zdejší LGBT komunita podporována různými náboženskými skupinami. Trio mužů bylo proto symbolicky "oddáno" při budhhistickém svatebním obřadu. Jejich sňatek tím pádem není právně registrován, ale při tradičním obřadu si muži slíbili vzájemnou lásku a zároveň deklarovali, že budou žít ve společné domácnosti. Jejich svatební fotky se rázem staly hitem sociálních sítí, lidé jim v komentářích přáli hodně lásky a štěstí.

"Dnešní thajská společnost má pro homosexuální páry mnohem větší pochopení než dřív. Je to i díky tomu, že se s homosexualitou více setkává v médiích a na sociálních sítích. My tři se navzájem milujeme a budeme spolu žít jako bratři. Doufáme, že je to něco, co dokážou lidé v 21. století pochopit," dodali novomanželé.

 

Právě se děje

před 56 minutami

D11 u Prahy bude uzavřena kvůli demolici mostu až do 18:00

Dálnice D11 v pražských Horních Počernicích bude kvůli komplikacím při demolici mostu uzavřená až do nedělních 18:00. Stavbaři v konstrukci našli kabel, který nebyl evidován v dokumentaci a který byl pod proudem.  Kvůli kolonám navíc Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) uzavírku v průběhu odpoledne posunulo dále od Prahy. Uzavírka, která začala v sobotu v podvečer měla skončit původně dnes v 09:00. Most, který převádí Božanovskou ulici přes dálnici, byl ve špatném stavu. Příští rok začne stavba nového. Řidiči musí jezdit po objízdné trase.

"V nosné konstrukci jsme objevili kabel vysokého napětí, který nebyl nikde zanesen, v žádné dokumentaci, a byl pod proudem. Proto se práce z bezpečnostních důvodů zastavily na několik hodin. V noci se následně znovu rozjely, ale předpokládáme, že uzavírka se prodlouží až do dnešních 18:00," řekla mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková.

ŘSD odpoledne rozšířilo uzavírku dálnice ve směru z Prahy až na exity 25 na Sadskou a ve směru do hlavního města na exit 18 směrem na Bříství na Nymbursku. "Práce na demolici mostu pokračují. Prioritní je pro nás v tuto chvíli směr do Prahy. O postupu prací a znovuzprůjezdnění budeme průběžně informovat," řekla ČTK ve zhruba 14:30 Lišková.

Diagnostika letos prokázala, že stav mostu se zhoršuje, zatékalo do něj. V mostní konstrukci se rozpadal beton a padal na dálnici. Před demolicí mostu byl provoz na dálnici omezen na dva jízdní pruhy v každém směru, důvodem byly přípravné práce. Provoz v Božanovské ulici bude přerušen až do dokončení nového mostu. Objízdná trasa pro osobní auta vede ulicemi Ve Žlíbku a Náchodská a pro nákladní je svedena z ulice Ve Žlíbku do Mladých Běchovic a dále po Českobrodské na Pražský okruh. Omezení se dotklo i autobusových linek 222, 224 a 221.

Zdroj: ČTK
Další zprávy