V Thajsku se oženili tři gayové a Facebook šílí nadšením

Magazín Magazín
4. 3. 2015 9:35
V Thajsku se oženili tři mladí homosexuálové. Muži si slíbili vzájemnou lásku a zodpovědnost navzdory faktu, že jsou v zemi sňatky lidí stejného pohlaví zakázány.
Devětadvacetiletý Joke, šestadvacetiletý Art a jednadvacetiletý Bell
Devětadvacetiletý Joke, šestadvacetiletý Art a jednadvacetiletý Bell | Foto: Profimedia.cz

Bangkok - Devětadvacetiletý Joke, šestadvacetiletý Art a jednadvacetiletý Bell jsou zřejmě první trojicí stejného pohlaví, která vstoupila do svazku manželského. A to navzdory faktu, že thajské zákony nepovažují sňatky mezi homosexuály za legální. Svatební fotky zamilovaných mužů se rázem staly hitem sociálních sítí.

"Někteří lidé s tím asi nebudou souhlasit a pravděpodobně se budou i divit, ale věříme, že se najde i spousta těch, kteří nás pochopí. Láska je prostě láska," vysvětlila svoje rozhodnutí trojice mužů.

"Jsme asi první homosexuální trojicí na světě, která vstoupila do svazku manželského," dodali s tím, že svatební den patřil mezi nejšťastnější okamžiky v jejich dosavadním životě.

Muži se seznámili před pěti roky. Nejprve se v roce 2010 potkali Joke a Art; student managementu Bell narazil na zamilovanou dvojici na večírku. Vstoupit do manželství se rozhodli v době, kdy byl Bell hospitalizován v nemocnici.

"Když Bell ležel v nemocnici, bylo jasné, že je mezi námi zvláštní pouto. Vzít se bylo v tu chvíli nejlepším možným způsobem, jak ukázat naši lásku všem okolo," řekl jeden z nich.

Homosexuálové jsou tolerováni náboženskými skupinami

V Thajsku nejsou svazky mezi stejným pohlavím legální. Navíc zde homosexuálové velmi často čelí omezování sexuální svobody, přestože byl pohlavní styk mezi osobami stejného pohlaví odtrestněn v roce 1956.

Na druhou stranu je zdejší LGBT komunita podporována různými náboženskými skupinami. Trio mužů bylo proto symbolicky "oddáno" při budhhistickém svatebním obřadu. Jejich sňatek tím pádem není právně registrován, ale při tradičním obřadu si muži slíbili vzájemnou lásku a zároveň deklarovali, že budou žít ve společné domácnosti. Jejich svatební fotky se rázem staly hitem sociálních sítí, lidé jim v komentářích přáli hodně lásky a štěstí.

"Dnešní thajská společnost má pro homosexuální páry mnohem větší pochopení než dřív. Je to i díky tomu, že se s homosexualitou více setkává v médiích a na sociálních sítích. My tři se navzájem milujeme a budeme spolu žít jako bratři. Doufáme, že je to něco, co dokážou lidé v 21. století pochopit," dodali novomanželé.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 24 minutami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy