Revoluce v dopravě. Britové testují autobus poháněný splašky

jaz
25. 11. 2014 7:40
Na provozu ekologického autobusu se podílejí místní obyvatelé, vozidlo vyprodukuje o 30 procent méně oxidu uhličitého.
Foto: YouTube

Bristol – Nový spoj s názvem Bio-Bus, který jezdí mezi jihozápadní částí města Bath a letištěm v Bristolu, si vysloužil pozornost médií kvůli svému netradičnímu pohonu. Jezdí totiž na zbytky potravin a exkrementy.

Nádrž autobusu se plní biometanem, plynem, který vytváří místní firma GENeco v čističce odpadních vod procesem známým jako anaerobní digesce (mikrobiální přeměna organických látek bez přístupu vzduchu, pozn. red.).

Kde vzniká plyn pro Bio-bus?
Kde vzniká plyn pro Bio-bus? | Video: YouTube

Spotřeba? "Pět lidí" na tři sta kilometrů

Jeden takový čtyřicetimístný autobus ujede díky zbytkům potravin a splaškům od pěti lidí za jeden rok až 299 kilometrů. Díky jednomu takovému občanovi Bristolu pak autobus popojede o 37 kilometrů za rok. Navíc vyprodukuje o 30 procent méně oxidu uhličitého než tradiční dieselový pohon.

"Vozy jezdící na plyn hrají důležitou roli ve zlepšování kvality ovzduší ve městech Velké Británie, ale Bio-Bus jde ještě dál. Je totiž poháněn lidmi žijícími v dané oblasti,“ říká generální ředitel GENeca Mohammed Saddiq BBC s tím, že službu eko autobusu využije během jednoho měsíce přes deset tisíc lidí.

V čističce odpadních vod společnosti GENeco se během jednoho roku sejde přibližně 75 milionů metrů krychlových odpadních vod a 35 tisíc tun zbytků potravin.

 

Právě se děje

Další zprávy