Provokuje a vyvolává pokušení. Mladou Malajku vyloučili ze šachového turnaje kvůli šatům

ČTK ČTK
3. 5. 2017 9:33
Mladá šachistka měla na sobě šaty bez rukávů a odkrývající kolena. Pořadatelé 12letou dívku proto vyloučili, podle nich provokovala. Trenér teď žádá po organizátorech omluvu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Dvanáctiletá dívka byla vyloučena ze šachového turnaje v Malajsii, protože organizátoři považovali její oblečení za "provokující". Informovala o tom agentura AFP.

Kauzu, jež na sociálních sítích této země s muslimskou většinou spustila vlnu rozhořčení, zveřejnil na svém facebookovém profilu dívčin trenér Kaushal Khandar. Ten žádá, aby se pořadatelé turnaje za incident, k němuž došlo 14. dubna na celonárodním přeboru škol v šachu, jeho svěřenkyni omluvili.

Mladá talentovaná hráčka se podle něj cítí "jako terč obtěžování a ponížena". Trenérův příspěvek na internetu vyvolal řadu pobouřených komentářů. Účastníci diskuze nechápali, jak mohly být šaty považovány za nevhodné.

Podle trenéra pořadatelé mladé hráčce řekli, že šaty bez rukávů a odkrývající kolena jsou "provokující" a že dívka "při pohledu pod určitým úhlem vyvolává i z dálky pokušení".

Poměry v Malajsii bývají, co se týče vlivu islámu, považovány obecně za mírné, uvádí agentura AFP. Podle některých pozorovatelů však v posledních letech stoupá vliv muslimských konzervativců.

"To, že dívčiny šaty představovaly problém, mě šokuje a zneklidňuje," řekl AFP bývalý generální tajemník malajsijského olympijského výboru Sieh Kok Chi. "Vždyť je jí sotva 12 let. Nikdo nemá právo vnucovat jí svá pravidla. Pořadatelé turnaje by měli podat demisi," dodal.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Komerční banka má zablokovanou elektronickou identifikaci, řeší bezpečnostní incident

Správa základních registrů dočasně zablokovala Komerční bance poskytování služeb elektronické identifikace, tady takzvané digitální občanky. Banka měla službu spustit toto pondělí. Podle serveru Seznam Zprávy je důvodem blokace bezpečnostní incident, při kterém byla pravděpodobně zaměněna identita. Banka společně se SZR analyzuje příčiny problému.

"V průběhu předprodukčního testování jsme odhalili technický problém, který vedl k preventivnímu a dočasnému zastavení možnosti autentizace klientů Komerční banky," sdělil mluvčí banky Michal Teubner. Masivní testování všech scénářů je podle něj důležité pro identifikaci a odstranění chyb, které se mohou v rámci ostrého provozu objevit.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vláda schválila rozdělení EU peněz mezi programy

Vláda dnes schválila rozdělení evropských dotací pro ČR v programovém období 2021 až 2027 mezi operační programy, a to přes odpor koaliční ČSSD. Na twitteru o tom informovala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). podle ní rozhodnutí znamená méně peněz pro rodiny s dětmi, seniory, na rekvalifikace a sociální služby.

Z materiálu, který má ČTK k dispozici, vyplývá, že celkově by v letech 2021 až 2027 mělo být rozděleno mezi většinu operačních programů 18,8 miliardy eur (zhruba 488,5 miliardy korun). Přitom na operační program ministerstva práce a sociálních věcí je v návrhu vyčleněno 1,4 miliardy eur (36,4 miliardy korun). Podle portálu k evropským dotacím bylo v období 2014 až 2020 vyčleněno na operační program zaměstnanost 2,15 miliardy eur.

Zdroj: ČTK
Další zprávy