NASA rekrutuje lenochy, za výzkum ležení zaplatí statisíce

hrz
Aktualizováno 16. 4. 2015 21:54
Stačí se stát účastníkem studie zkoumající vliv dlouhodobého pobytu ve stavu beztíže na lidský organismus.
Ležíte, odpočíváte a vyděláváte velké peníze. Nesmysl? Ne, pracujete pro NASA.
Ležíte, odpočíváte a vyděláváte velké peníze. Nesmysl? Ne, pracujete pro NASA. | Foto: Wikimedia Commons

Galveston (Texas) Před lenochy, kteří jsou v dobré fyzické i psychické kondici, se nyní otevírá příležitost, jak ležet v posteli, vydělat si tím půl milionu korun a navíc pracovat pro NASA.

Než se kosmonauti vypraví na Mars či do jiných odlehlých částí vesmíru, musejí nejdříve co nejlépe poznat možnosti svého organismu i to, jak na něj působí kosmické záření či stav beztíže.

Vědci již dnes vědí, že lidé, kteří se vrátí z dlouhé vesmírné mise, nebudou v dobré kondici. NASA teď zkoumá, jak moc se takové kosmické dobrodružství na člověku podepíše, a vyvíjí speciální cvičební metody, které omezí úbytek svalové a kostní hmoty nebo zhoršování kardiovaskulárního systému.

Sto dnů na lůžku, až sedmdesát dní bez pohybu

NASA proto shání dobrovolníky, které by nejprve dva až tři týdny testovala při běžné činnosti na speciálním lůžku, poté by sedmdesát dnů leželi 24 hodin denně s hlavou mírně dolů a nohama mírně nahoru, načež by se dva týdny na lůžku běžně pohybovali.

Kdo je opravdu lenoch, může se přihlásit do "necvičící“ části výzkumu, kdy se účastníci nebudou inkriminovaných sedmdesát dnů vůbec hýbat. Druhá část testovaných naopak bude pravidelně provádět speciální cviky různé intenzity na posilovacích a šlapacích strojích.

První varianta, tedy sedmdesát dní ležet a brát za to peníze, se jeví jako pohodlnější a méně pracná, nicméně představuje větší zdravotní riziko. Nezahrnuje totiž žádné protahování, cvičení ani pohyb. I na tento rozdíl se vědci zaměří.

NASA nabízí účastníkům výzkumu v přepočtu až půl milionu korun. Zájemci musí být v dobré fyzické i psychické kondici a počítat s pravidelnými testy, které budou zkoumat stav srdce, kostí, svalů, oběhové soustavy, nervového systému včetně schopnosti těla bojovat s infekcí.

Cílem výzkumu je přijít na to, jak udržet astronauty při dlouhodobém pobytu ve stavu beztíže zdravé, v kondici a v bezpečí.

Tato lákavá brigáda zabere celkem sto dnů a odehraje se ve výzkumné laboratoři NASA na University of Texas Medical Branch ve městě Galveston.

Na Měsíci to byl pořádný rachot, říká expert na vesmír Pavel Toufar. Na výstavě Brána do vesmíru popsal, jaké to je, být ve stavu beztíže. Pocit dezorientace si pak Martin zkusil na vlastní kůži. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy