NASA rekrutuje lenochy, za výzkum ležení zaplatí statisíce

hrz
Aktualizováno 16. 4. 2015 21:54
Stačí se stát účastníkem studie zkoumající vliv dlouhodobého pobytu ve stavu beztíže na lidský organismus.
Ležíte, odpočíváte a vyděláváte velké peníze. Nesmysl? Ne, pracujete pro NASA.
Ležíte, odpočíváte a vyděláváte velké peníze. Nesmysl? Ne, pracujete pro NASA. | Foto: Wikimedia Commons

Galveston (Texas) Před lenochy, kteří jsou v dobré fyzické i psychické kondici, se nyní otevírá příležitost, jak ležet v posteli, vydělat si tím půl milionu korun a navíc pracovat pro NASA.

Než se kosmonauti vypraví na Mars či do jiných odlehlých částí vesmíru, musejí nejdříve co nejlépe poznat možnosti svého organismu i to, jak na něj působí kosmické záření či stav beztíže.

Vědci již dnes vědí, že lidé, kteří se vrátí z dlouhé vesmírné mise, nebudou v dobré kondici. NASA teď zkoumá, jak moc se takové kosmické dobrodružství na člověku podepíše, a vyvíjí speciální cvičební metody, které omezí úbytek svalové a kostní hmoty nebo zhoršování kardiovaskulárního systému.

Sto dnů na lůžku, až sedmdesát dní bez pohybu

NASA proto shání dobrovolníky, které by nejprve dva až tři týdny testovala při běžné činnosti na speciálním lůžku, poté by sedmdesát dnů leželi 24 hodin denně s hlavou mírně dolů a nohama mírně nahoru, načež by se dva týdny na lůžku běžně pohybovali.

Kdo je opravdu lenoch, může se přihlásit do "necvičící“ části výzkumu, kdy se účastníci nebudou inkriminovaných sedmdesát dnů vůbec hýbat. Druhá část testovaných naopak bude pravidelně provádět speciální cviky různé intenzity na posilovacích a šlapacích strojích.

První varianta, tedy sedmdesát dní ležet a brát za to peníze, se jeví jako pohodlnější a méně pracná, nicméně představuje větší zdravotní riziko. Nezahrnuje totiž žádné protahování, cvičení ani pohyb. I na tento rozdíl se vědci zaměří.

NASA nabízí účastníkům výzkumu v přepočtu až půl milionu korun. Zájemci musí být v dobré fyzické i psychické kondici a počítat s pravidelnými testy, které budou zkoumat stav srdce, kostí, svalů, oběhové soustavy, nervového systému včetně schopnosti těla bojovat s infekcí.

Cílem výzkumu je přijít na to, jak udržet astronauty při dlouhodobém pobytu ve stavu beztíže zdravé, v kondici a v bezpečí.

Tato lákavá brigáda zabere celkem sto dnů a odehraje se ve výzkumné laboratoři NASA na University of Texas Medical Branch ve městě Galveston.

Na Měsíci to byl pořádný rachot, říká expert na vesmír Pavel Toufar. Na výstavě Brána do vesmíru popsal, jaké to je, být ve stavu beztíže. Pocit dezorientace si pak Martin zkusil na vlastní kůži. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Aktualizováno před 23 minutami

Izraelské nálety v Gaze budou pokračovat, dokud to bude nutné, uvedl Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje premiér připsal islamistickému hnutí Hamás, které v palestinské enklávě vládne. Informovala o tom agentura Reuters.

"Strana, která nese vinu za tuto konfrontaci, nejsme my. Jsou to ti, kdo na nás útočí," řekl Netanjahu v televizním projevu. "Jsme stále uprostřed této operace, stále ještě není u konce. Tato operace bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné," dodal.

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 145 mrtvých, Izrael na své straně registruje deset mrtvých.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy