NASA rekrutuje lenochy, za výzkum ležení zaplatí statisíce

hrz
Aktualizováno 16. 4. 2015 21:54
Stačí se stát účastníkem studie zkoumající vliv dlouhodobého pobytu ve stavu beztíže na lidský organismus.
Ležíte, odpočíváte a vyděláváte velké peníze. Nesmysl? Ne, pracujete pro NASA.
Ležíte, odpočíváte a vyděláváte velké peníze. Nesmysl? Ne, pracujete pro NASA. | Foto: Wikimedia Commons

Galveston (Texas) Před lenochy, kteří jsou v dobré fyzické i psychické kondici, se nyní otevírá příležitost, jak ležet v posteli, vydělat si tím půl milionu korun a navíc pracovat pro NASA.

Než se kosmonauti vypraví na Mars či do jiných odlehlých částí vesmíru, musejí nejdříve co nejlépe poznat možnosti svého organismu i to, jak na něj působí kosmické záření či stav beztíže.

Vědci již dnes vědí, že lidé, kteří se vrátí z dlouhé vesmírné mise, nebudou v dobré kondici. NASA teď zkoumá, jak moc se takové kosmické dobrodružství na člověku podepíše, a vyvíjí speciální cvičební metody, které omezí úbytek svalové a kostní hmoty nebo zhoršování kardiovaskulárního systému.

Sto dnů na lůžku, až sedmdesát dní bez pohybu

NASA proto shání dobrovolníky, které by nejprve dva až tři týdny testovala při běžné činnosti na speciálním lůžku, poté by sedmdesát dnů leželi 24 hodin denně s hlavou mírně dolů a nohama mírně nahoru, načež by se dva týdny na lůžku běžně pohybovali.

Kdo je opravdu lenoch, může se přihlásit do "necvičící“ části výzkumu, kdy se účastníci nebudou inkriminovaných sedmdesát dnů vůbec hýbat. Druhá část testovaných naopak bude pravidelně provádět speciální cviky různé intenzity na posilovacích a šlapacích strojích.

První varianta, tedy sedmdesát dní ležet a brát za to peníze, se jeví jako pohodlnější a méně pracná, nicméně představuje větší zdravotní riziko. Nezahrnuje totiž žádné protahování, cvičení ani pohyb. I na tento rozdíl se vědci zaměří.

NASA nabízí účastníkům výzkumu v přepočtu až půl milionu korun. Zájemci musí být v dobré fyzické i psychické kondici a počítat s pravidelnými testy, které budou zkoumat stav srdce, kostí, svalů, oběhové soustavy, nervového systému včetně schopnosti těla bojovat s infekcí.

Cílem výzkumu je přijít na to, jak udržet astronauty při dlouhodobém pobytu ve stavu beztíže zdravé, v kondici a v bezpečí.

Tato lákavá brigáda zabere celkem sto dnů a odehraje se ve výzkumné laboratoři NASA na University of Texas Medical Branch ve městě Galveston.

Na Měsíci to byl pořádný rachot, říká expert na vesmír Pavel Toufar. Na výstavě Brána do vesmíru popsal, jaké to je, být ve stavu beztíže. Pocit dezorientace si pak Martin zkusil na vlastní kůži. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Policie hledá svědky středečního loupežného přepadení u stanice metra Hloubětín

Pražští kriminalisté hledají svědky, kteří by jim mohli objasnit loupežné přepadení staršího muže ve středu před půlnoci u stanice metra Hloubětín. Podezřelého již zadrželi a v případě odsouzení mu hrozí za loupež až 12 let za vězení, uvedl v pátek policejní mluvčí Richard Hrdina. Co napadenému útočník ukradl, s ohledem na vyšetřování případu nechtěl mluvčí specifikovat.

Útočník napadl muže ve středu kolem 23:30 a způsobil mu těžkou újmu na zdraví, uvedl Hrdina a doplnil, že pachatele v červené bundě zachytila kamera, když se pohyboval po vestibulu metra a obtěžoval cestující.

Policie záznam kamery zveřejnila na svém webu a jsou na něm zachyceni i dva muži, kteří byli s podezřelým na nástupišti a mohli by policistům poskytnout informace k případu. Podle mluvčího se ale mají obrátit na linku 158 nebo kteroukoli policejní služebnu všichni, kteří se v době činu pohybovali v okolí stanice metra Hloubětín a podezřelého viděli.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

ČTÚ chce kvůli omezené konkurenci regulovat trh mobilních dat, operátoři s tím nesouhlasí

Český telekomunikační úřad se chystá příští rok regulovat trh mobilních dat, protože na něm shledal omezenou konkurenci. Hodlá proto O2, T-Mobilu a Vodafonu uložit povinnost umožnit přístup k jejich velkoobchodním mobilním službám virtuálním operátorům za regulovanou cenu. Uvedli to zástupci ČTÚ na dotaz ČTK. Operátoři s výsledky analýzy nesouhlasí. Podle nich nereflektuje nejnovější vývoj na trhu. Regulace by platila po notifikaci Evropskou komisí, která by měla být hotova do poloviny příštího roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy