Dubstep odpuzuje komáry. Hudba Skrillexe má stejné účinky jako repelent, tvrdí vědci

Magazín Magazín
1. 4. 2019 17:12
Mezinárodní skupina vědců nedávno přišla s receptem na účinný repelent, který je poněkud neobvyklý. Komáry údajně zastraší dubstepová hudba. Konkrétně pak skladby od amerického producenta Skrillexe.
Otravují vás komáři? Pusťte si Skrillexe.
Otravují vás komáři? Pusťte si Skrillexe. | Foto: Thinkstock

Výzkum zaměřený na účinek zvuku na komára tropického (Aedes aegypti), jenž je zodpovědný za přenášení tropických nemocí jako žlutá zimnice, virus zika nebo horečka dengue, vedla skupina vědců z Malajsie, Indonésie, Thajska či Japonska. Výsledky pak zveřejnila v žurnálu Acta Tropica

Zvuk je pro komáry podle výzkumníků klíčový pro jejich přežití i reprodukci. Pro zkoumání účinků vysokofrekvenčního a nízkofrekvenčního zvuku vybrali skladbu Scary Monsters And Nice Sprites od amerického producenta Skrillexe. Ta se objevila na jeho albu oceněném Grammy. 

"Nízkofrekvenční vibrace u hmyzu podporují sexuální interakce, zatímco hluk narušuje vnímání signálů od stejných druhů a hostitelů," uvádí vědci.

Z výsledků pak vyplynulo, že komáří samičky byly Skrillexem okouzlené natolik, že hostitele napadaly později a méně než ty, které dubstepové hudbě nebyly vystaveny. 

Výzkum také ukázal, že dospělí komáři, kterým byla skladba pouštěna, kopulovali mnohem méně. Vědci jsou tak optimističtí a tvrdí, že zjištění jim pomohou rozvíjet nové metody ochrany před útoky tropických komárů a opatření proti nemocem, jež přenášejí. 

Jak uvádí řada britských médií, výzkum se setkal s úspěchem na sociálních sítích. Jeden z uživatelů na Twitteru například s nadsázkou napsal, že k vymýcení malárie v Africe by možná pomohlo pouštění skladeb od Skrillexe na plné pecky. 

 

Právě se děje

Další zprávy