Podprsenka neovlivní výskyt rakoviny. Ženy ji přesto nenosí

jaz
15. 10. 2014 8:00
Říjen se nese ve znamení boje proti rakovině prsu a velkou kampaň spustily i sociální sítě, které jsou plné symbolických fotografií žen bez podprsenek. Mnozí v tom ale nevidí smysl.
Foto: Twitter

Praha – Mezinárodní Den bez podprsenky oficiálně proběhl 13. října, lidé na sociálních sítích se ale tímto datem nenechávají omezovat a své profily plní fotografiemi vyjadřujícími podporu i dávno poté.

Jedna z kampaní pod heslem #NoBraDay vyzývá ženy, aby na jeden den symbolicky odložily podprsenku a tímto odvážným krokem šířily povědomí o rakovině prsu. Do akce se zapojily tisíce lidí po celém světě. "Prosím, odložte dnes podprsenky, je to pro vaše dobro," zní jeden z komentářů na Twitteru. Ozývají se ale i názory, že toto gesto ničemu nepomáhá. "Mám pocit, že Den bez podprsenky se snaží zvýšit povědomí o oplzlých mužích. Ale to je jen můj názor," píše další z komentujících.

I v České republice se našla řada příznivců, kteří se zapojili do akce. Pod jistou stránku na Facebooku se přihlásilo přes 11 tisíc uživatelů.

Myšlenka na Den bez podprsenky vzešla od plastického chirurga Dr. Mitchella Browna v roce 2011 s cílem zvýšit informovanost o tomto druhu rakoviny a její možné léčbě.

Mýtů ohledně této nemoci je ale podle odborníků celá řada. Podle Dr. Graiga McFadyena z amerického preventivního programu MHCW, který poukazuje na možnost vzniku rakoviny kvůli přemíře alkoholu a tělesné hmotnosti v době menopauzy, zatím žádný výzkum neprokázal, že by mělo nošení podprsenky vliv na výskyt rakoviny.

Přestože rakovina prsu letos postihla jen v Americe přes 200 tisíc žen a dva tisíce mužů, není také pravda, že musí být nutně dědičnou záležitostí. Drtivá většina pacientů má totiž naprosto čistou rodinnou anamnézu.

I přes kvalitnější zdravotní péči a prevenci umírá ročně na rakovinu prsu jen v USA 2500 lidí. Doktor Brown ale upozorňuje, že při zjištění diagnózy mají ženy až 86procentní šanci na uzdravení.

 

Právě se děje

Další zprávy