Plyšový pes Sam vypuštěný do vesmíru se ztratil. Nálezce získá noc v luxusním hotelu

jaz
9. 4. 2016 0:30
Školní projekt, na kterém se podíleli školáci z Velké Británie, má nejasný konec. Plyšovou hračku vypustili před pár dny do vesmíru, po dopadu na Zemi ale zmizela neznámo kam. O její nalezení usiluje nejen základní škola, ale i vědci, kteří se na projektu podíleli a získali tak spoustu unikátních leteckých záběrů. Všichni zúčastnění doufají, že se poctiví nálezce přihlásí. Za nalezení je totiž vypsaná odměna, která zahrnuje bezplatný pobyt v místním luxusním hotelu.
Foto: Twitter

Plyšový pes Sam zmizel poté, co zažil 25 kilometrů dlouhou cestu do vesmíru a zase zpátky. Podle posledních údajů měl projekt britské základní školy dopadnout na pole v okrese Lancashire, tam ovšem není k nalezení.

Děti, pro které je hračka více než jen školním úkolem, proto žádají, aby nálezce Sama co nejdříve odevzdal. Informoval o tom server Mashable.

Děti připojily hračku k balónku s héliem a vypustily ji do vesmíru spolu s GPS navigací a kamerou GoPro, která zachytila celé dobrodružství vycpaného zvířete. Po dosažení maximální výšky, kterou vystoupal rychlostí šest metrů za sekundu, balónek praskl a hračka začala sestupovat opět k Zemi.

"Naše záběry naznačují, že maskot se zapletl do jednoho provazu z heliového balónu ve chvíli, kdy praskl v maximální výšce a nastal volný pád," řekl zástupce projektu. 

Nápad vyslat hračku do stratosféry vzešel od místní školy, ale zapojili se do něj nejen odborníci, ale i místní hotel Midland, který nyní nabízí nálezné v podobě bezplatného ubytování. Záměrem bylo zasvětit děti do fyziky a odhalit jim tajemství vesmíru. Díky plyšákovi Samovi si také vyzkoušely plánování vlastní vesmírné mise.

 "Zapsali jsme se do historie školy. Jsem nadšený, že jsem mohl poslat hračku do vesmíru," řekl desetiletý George. Děti se tak dozvěděly nové poznatky o gravitaci, meteorologii i cestování do vesmíru.

Nyní jsou zklamané, že se jim nepodařilo získat vycpaného psa zpátky. "Když jsme dětem řekli, že Sam byl oddělen od balónu a ztratil se, mohli jsme slyšet spadnout ve třídě špendlík," řekl učitel s tím, že děti okamžitě spustily záchranou misi.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 7 hodinami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

Další zprávy