Ženy neplatí za vstup a pití. Diskriminace, bouří se muži

ČTK ČTK
12. 2. 2014 11:57
Mužští návštěvníci polských diskoték a barů čelí diskriminaci. Noční podniky je totiž na rozdíl od žen nelákají na vstup a pití zdarma.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Varšava - Miklós Némethse se přistěhoval do města na západu Polska za svou přítelkyní. Když s ní na konci pracovního týdne vyrazil za večerní zábavou na jednu z diskoték, narazil na nepříjemné překvapení. "Většina poznaňských nočních klubů zvýhodňuje ženy, které neplatí za vstup či za pití. Působí to dojmem, že jsou nabízeny mužům v ceně vstupného. Navíc je ještě zadarmo opijí," rozhořčil se Miklós Németh.

Na problém upozornil list Gazeta Wyborcza, podle kterého například v Maďarsku po bouřlivé debatě takovou praxi úřady zakázaly.

Ženy si pití zdarma užívají

Oslovené poznaňské studentky bezelstně přiznávaly, že si vstupenek a drinků zdarma rády užívají. A lidé z druhé strany barové pultu se stížnosti diví a rozhodně popírají, že by návštěvnice konzumovaly více alkoholu v případech, kdy za pití neplatí.

"U nás mají ženy každou středu mezi desátou večer a půlnocí vstup a pití zdarma. Až dosud se tím nikdo necítil diskriminovaný," prohlásil manažer Paweł Mędrek z firmy, která provozuje kluby Czekolada hned v několika polských městech. "Chceme přilákat ženy, protože jich bývá méně. Funguje to, rozdíl v návštěvnosti o středečních večerech je poznat," dodal.

Monika Borczyková, šéfka jiného baru, zase vysvětlila, že páteční zvýhodnění paní a dívek vychází z předpokladu, že se slečnami přijdou i jejich přátelé. Prý ale i muži mívají občas vstup do podniku zdarma, například o karnevalu.

"Užívám si vstupu i pití zdarma. Stává se, že jen kvůli tomu jdu do baru, kde se můžu zadarmo napít, ale pak jdu jinam, kde se mi víc líbí atmosféra," připustila osmnáctiletá studentka Asia. "Když přijdeme v partě a kluci musí platit, tak je to jasná diskriminace. Ale nějak zvlášť mě to netrápí," dodala.

Diskriminace naruby

I socioložka Honorata Jakubowská se domnívá, že jde o akceptovatelné zvýhodnění, protože z něj těží nejen ženy, ale i muži. "Větší výskyt žen v daném místě způsobí, že se stane přitažlivějším i pro muže, a tak v tomto kontextu sotva lze mluvit o diskriminaci mužů," usoudila.

Podle Jakubowské naopak ženy bývají znevýhodněny v kadeřnictvích, drogériích a parfumériích, kde za služby a zboží musejí oproti mužům více platit, aniž by tuto praxi kdokoliv zpochybňoval.

V Polsku má úřední ochránce lidských práv zatím plné ruce práce s jinou stížností z obdobného soudku, a sice na to, že se fotbalové stadióny snaží na tribuny přilákat více fanynek tím, že jim nabízejí lacinější vstupenky než fanouškům.

 

Právě se děje

Další zprávy