Pilot omylem přistál ve špatné zemi, místo v Malajsii skončili cestující v Melbourne

Magazín Magazín
7. 9. 2016 12:57
Kuriózní letecký incident vyšetřovala přes rok komise, z její zprávy vyplývá, že letadlo mělo problémy s navigačním systémem a kvůli špatnému počasí na letišti muselo odletět ze špatné ranveje.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Cestující letu společnosti AirAsia ze Sydney do Kuala Lumpur byli nemile překvapeni, když zjistili, že se místo hlavního města Malajsie ocitli v australském Melbourne. Mohl za to řetězec technických závad letounu Airbus A330 a špatné počasí.

O kuriózní letecké příhodě, kdy posádka i pasažéři skončili v úplně jiné zemi, píše web Mashable.

Let malajsijské nízkonákladové společnosti AirAsia proběhl v březnu loňského roku, australská letecká komise zveřejnila výsledky šetření incidentu ve středu ráno. Za změnu kurzu mohla chyba v navigačním zařízení letounu a špatné počasí, odhalily výsledky.

Kontrola leteckého provozu upozornila posádku, že se airbus nachází na paralelní ranveji, a měl by tedy jinou trajektorii letu. Piloti se odvolávali na nesrovnalosti v navigačním sytému, který několikrát restartovali, ale chyba se nakonec přenesla i do řídicího systému letadla.

Kvůli špatnému počasí nemohlo letadlo přejet na jinou ranvej nebo oddálit start a muselo vzlétnout doslova na druhou stranu, než byla původní trasa. Místo Kuala Lumpur v Malajsii tak nakonec přistálo v australském Melbourne.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

V Pardubicích došlo ke srážce sanitky s autem, dva záchranáři jsou zraněni

Sanita zdravotnické záchranné služby a osobní auto se dnes před polednem srazily na světelné křižovatce v centru Pardubic. V sanitě jeli dva záchranáři, kteří utrpěli zranění a byli převezeni do nemocnice. Žádného pacienta nevezli. V osobním autě jeli dva dospělí a dvě děti, nikdo z nich zraněn nebyl. ČTK to řekla mluvčí policie Dita Holečková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy