Pilot omylem přistál ve špatné zemi, místo v Malajsii skončili cestující v Melbourne

Magazín Magazín
7. 9. 2016 12:57
Kuriózní letecký incident vyšetřovala přes rok komise, z její zprávy vyplývá, že letadlo mělo problémy s navigačním systémem a kvůli špatnému počasí na letišti muselo odletět ze špatné ranveje.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Cestující letu společnosti AirAsia ze Sydney do Kuala Lumpur byli nemile překvapeni, když zjistili, že se místo hlavního města Malajsie ocitli v australském Melbourne. Mohl za to řetězec technických závad letounu Airbus A330 a špatné počasí.

O kuriózní letecké příhodě, kdy posádka i pasažéři skončili v úplně jiné zemi, píše web Mashable.

Let malajsijské nízkonákladové společnosti AirAsia proběhl v březnu loňského roku, australská letecká komise zveřejnila výsledky šetření incidentu ve středu ráno. Za změnu kurzu mohla chyba v navigačním zařízení letounu a špatné počasí, odhalily výsledky.

Kontrola leteckého provozu upozornila posádku, že se airbus nachází na paralelní ranveji, a měl by tedy jinou trajektorii letu. Piloti se odvolávali na nesrovnalosti v navigačním sytému, který několikrát restartovali, ale chyba se nakonec přenesla i do řídicího systému letadla.

Kvůli špatnému počasí nemohlo letadlo přejet na jinou ranvej nebo oddálit start a muselo vzlétnout doslova na druhou stranu, než byla původní trasa. Místo Kuala Lumpur v Malajsii tak nakonec přistálo v australském Melbourne.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Český fyzik Křivánek získal prestižní Kavliho cenu

Fyzik českého původu Ondřej Křivánek se stal jedním z držitelů prestižní vědecké Kavliho ceny za rok 2020. Sedm laureátů oceněných za přínos v oblasti astrofyziky, nanověd a neurověd vyhlásila Norská akademie věd. Křivánek, který se věnuje transmisní elektronové mikroskopii, byl vyznamenán v oboru nanotechnologií.

"Kavliho cena v oblasti nanověd byla udělena čtyřem vědcům za vynález čoček s korekcí aberací (vad zobrazení) v elektronových mikroskopech, které umožnily vědcům na celém světě sledovat struktury a chemické složení materiálů ve třech rozměrech v bezprecedentně malých měřítkách," uvádí se v tiskovém prohlášení akademie.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

S růstem platů učitelů ministerstvo počítá i nadále, hlásí Plaga

Ministerstvo školství stále počítá s růstem platů učitelů v příštím roce o devět procent, jak se na tom loni domluvil ministr Robert Plaga (ANO) s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO). Podle úřadu nadále platí závazek programového prohlášení vlády, podle kterého má být průměrný plat pedagogů v příštím roce kolem 47 000 korun. Údaje o průměrných platech ve školství za letošní první čtvrtletí zatím ministerstvo nemá. K dispozici budou asi na konci června. Loni brali pedagogové v průměru 40 111 korun.

"Závazek programového prohlášení vlády platí, a platný střednědobý výhled na rok 2021 tak navýšení platů pedagogických pracovníků o devět procent obsahuje, stejně tak jako navýšení platů nepedagogů," uvedla mluvčí ministerstva Aneta Lednová. Schillerová podle ní sdělí ministerstvu návrh příjmů a výdajů na rok 2021 do 15. srpna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy