Jsou to naše děti. Číňané se zbláznili do domácích mazlíčků

Aktualizováno 22. 6. 2015 23:28
Za zvířecí miláčky jsou ochotni utratit cokoliv. Ženou tím vzhůru skomírající čínskou ekonomiku.
Foto: Thinkstock

Šanghaj - Šanghajská bankovní úřednice Frances Čchenová utratí zhruba pětinu měsíčního platu za svého pudla Cookie. Je jednou z milionů majitelů domácích mazlíčků, díky kterým se odvětví péče o domácí zvířata v Číně stalo jedním z nejrychleji rostoucích na světě.

Čchenová bere svého psa každý týden do salonu, kde mu dopřává sprchu, a krmí ho pouze dováženým krmivem. Měsíčně ji stojí 2000 jüanů (7700 Kč). "Chci mu dát jen to nejlepší," říká svobodná šestadvacetiletá žena, která žije se svými rodiči. "Je to naše dítě. Jediný rozdíl je v tom, že neumí mluvit lidským hlasem."

Komunistický lídr Mao Ce-tung kdysi zakázal domácí mazlíčky, protože to podle něj byla buržoazní zábava. Nyní se vlastnictví domácího mazlíčka stává v Číně symbolem finančního úspěchu. Konzultační společnost Euromonitor odhaduje, že sektor péče o domácí mazlíčky vzroste do roku 2019 o více než polovinu na 15,8 miliardy jüanů (téměř 61 miliard Kč). Tempo růstu tak výrazně překonává růst na největším světovém trhu, kterým jsou Spojené státy. Tam má trh produktů a služeb pro domácí mazlíčky letos vykázat růst jen o čtyři procenta na 60,6 miliardy dolarů (1,5 bilionu Kč).

Z tohoto výhledu jsou nadšené nadnárodní firmy, jako je Mars, Nestlé, Procter & Gamble a Colgate-Palmolive. Zvláště když růst celkového maloobchodního trhu v zemi zpomaluje, stejně jako celkový ekonomický růst Číny.

Nejoblíbenějšími domácími mazlíčky jsou psi. Prodej krmiva pro ně má do roku 2019 stoupnout téměř trojnásobně na více než 760 milionů USD (18,2 miliardy Kč), odhaduje Euromonitor.

Díky vyšším disponibilním příjmům je vlastnictví mazlíčků dostupný luxus pro stále více Číňanů, zvláště v rozvinutějších městech. K prudkému růstu počtu mazlíčků totiž přispívá i samota a stresující život ve městech. Podle Euromonitoru loni vlastnilo po celé zemi psa 30 milionů domácností, tedy téměř sedm procent.

Po čokoládě dobyli Čínu i mazlíčci

Ředitel oddělení pro veřejné záležitosti společnosti Mars Matthias Berninger uvádí, že trh s krmivem pro domácí zvířata v Číně má velký prostor pro další růst a už nyní překonává většinu očekávání v tomto odvětví. "Lidé nevěřili, že čokoláda bude něco, co budou mít spotřebitelé v Číně rádi, natož že se čínští spotřebitelé stanou vášnivými majiteli domácích mazlíčků," řekl Berninger agentuře Reuters. Americká firma je vyhlášená svými cukrovinkami, vlastní však také značky krmiva pro domácí mazlíčky Pedigree a Whiskas.

Mars byl před dvěma lety lídrem na čínském trhu s dvoutřetinovým podílem. Druhá byla společnost Nestlé s podílem 16 procent a místní firma Nory Pet třetí s podílem téměř sedm procent.

"Je zde ohromná poptávka po krmivu, protože majitelé přestávají krmit své psy rýží a masem a přecházejí ke vhodnému krmivu pro mazlíčky," říká Čchen Siou-čchiang, který je manažerem prodeje ve společnosti Guangzhou Mudi Trading. Ta je dovozcem a distributorem krmiva pro domácí mazlíčky.

Kromě značkového krmiva stále více Číňanů platí za získání psa s rodokmenem a také za služby a doplňky, o kterých si myslí, že si je jejich jedinečná zvířata zaslouží. "Ve velkých městech, jako je Šanghaj, se mnoho lidí cítí osamocených a starají se o domácí zvířata jako o rodinu," říká jeden z majitelů salonu pro zvířata Čao Chuan-chuan.

Pekingské fotografické studio pro domácí mazlíčky Yipets nabízí klientům balíčky, včetně kostýmů a stylingu pro zvířata, jejichž cena se pohybuje od 388 do 8888 jüanů (1500 až 34 300 Kč). Měsíční výcvik psa v chovatelské stanici JinJiaJun může stát i 5000 jüanů (19 300 Kč).

Ze zájmu těží také obchodníci s luxusními doplňky. Například americká společnost Chrome Bones, která otevřela svůj první franšízový obchod v Číně v září, uvádí, že její prodej roste až o 40 procent měsíčně. Firma se specializuje na psí obojky zdobené krystaly Swarovski, které stojí 260 USD (6200 Kč), přepravky pro zvířata z hadí kůže, jejichž cena začíná na 3800 USD (91 000 Kč), postele z lakované kůže a misky. "Vyhlídky jsou velmi dobré," tvrdí majitel obchodu Čchen Jin-feng.

Velkým byznysem je také rozmazlování domácích zvířat. Cole Čang vlastní firmu Blue Bone, která nabízí psím klientům možnost řídit Ferrari nebo Maserati. Tato služba podle něj stojí až 500 jüanů (1930 Kč) za kilometr a velmi často mají plno. "V průměru máme více než 100 klientů týdně. Obvykle pracujeme o víkendech přesčas," říká. "Většina mých zákazníků se stará o svého psa velmi dobře a jsou ochotni za něj i hodně utratit," dodává.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy