reklama
 
 

Umělkyně se v muzeu svlékla u aktu Maneta, policie ji zatkla za veřejné pohoršování

18. 1. 2016 13:18
Překvapení zažili v neděli návštěvníci pařížského muzea Orsay, když se před slavným aktem Edouarda Maneta nazvaným Olympia svlékla žena a zaujala stejnou pózu jako dáma na obraze. Jak se později ukázalo, šlo o lucemburskou umělkyni Déborah de Robertisovou, která měla na sobě kameru a filmovala reakci publika. Performerka byla zatčena za veřejné pohoršování a je ve vazbě, informují francouzská média.

PařížUmělkyně Déborah de Robertisová se svlékla před obrazem Edouarda Maneta nazvaným Olympia, policie ji zatkla za veřejné pohoršování a momentálně se žena nachází ve vazbě.

"Před obrazem bylo v tu dobu hodně lidí. Členové ostrahy zareagovali správně, místnost uzavřeli a ženu vyzvali, aby se oblékla. Když odmítla, zavolali policii a ta ji odvedla," řekla agentuře AFP mluvčí muzea.

Podle právníka umělkyně Tewfiaka Bouzenounea je "zavírání umělců do vazby špatným signálem". "Byl to umělecký počin," dodal Bouzenoune ohledně nedělního incidentu a kritizoval údajnou "znepokojivou pruderii justice". Na tu podle něj ukazuje i případ jihoafrického umělce Stevena Cohena, jenž byl předloni uznán vinným z veřejného pohoršování, když si k penisu přivázal živého kohouta a takto se procházel kolem Eiffelovy věže.

De Robertisová se nechává fotografovat s odhalenými genitáliemi v muzeích od roku 2010, ale pozornost médií vzbudila až poté, co v roce 2014 pózovala v muzeum Orsay před realistickým obrazem Gustava Couberta nazvaném Původ světa. Umělkyně se tehdy hájila tím, že jí nešlo o vytvoření banální reprodukce v duchu živého obrazu, ale o prohloubení Coubertova díla, které prý dámské intimní partie neodhaluje dostatečně.

Když děláte sochy do veřejného prostoru, tak ty cesty přijetí díla veřejností jsou strašně komplikované, říká Jaroslav Róna. | Video: Martin Veselovský |  21:29

autor: ČTK | 18. 1. 2016 13:18

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama