Ostuda a katastrofa. Muzeum na jihu Francie dvacet let vystavovalo falešné obrazy

Magazín Magazín
1. 5. 2018 17:25
Dvacet let budovalo lokální muzeum v Elnu sbírku svého rodáka, malíře Étienna Terruse. Přizvaný umělecký historik minulý týden přišel na to, že více než polovinu kolekce přitom tvoří falzifikáty. "Pro město je to katastrofa," nechal se slyšet starosta osmitisícového městečka na jihu Francie.
Malby Étienna Terruse v Elnu.
Malby Étienna Terruse v Elnu. | Foto: Profimedia.cz

Osmitisícové městečko Elne na jihu Francie se minulý týden dostalo na přední stránky francouzských i zahraničních novin. Vedení muzea zasvěceného místnímu malíři Étiennu Terrusovi totiž zjistilo, že více než polovina jeho vystavovaných prací jsou falzifikáty. 

Na podvod přišel umělecký historik Eric Forcada, který pomáhal s reorganizací muzea poté, co nakoupilo nová plátna francouzského krajináře. "Je strašné, že lidé navštěvovali muzeum a viděli kolekci, kterou z více než poloviny tvoří padělky. Pro město je to katastrofa," citovala starostu města Yvese Barniola agentura AFP. Muzeum sbírku budovalo dvacet let a nikdy nebylo upozorněno na to, že by některé dílo bylo falzem.

Forcada uvedl, že padělky poznal téměř okamžitě. "Když jsem přes jednu malbu přejel bílou rukavicí, smazal se inkoustový podpis. Bavlněná podpěra se neshoduje s plátnem, které Terrus používal. A je tam pár anachronismů," dodal historik s tím, že uvědomil lokální kulturní atašé. Jeho objev bude muset ještě potvrdit panel specialistů.

Podle Forcadových zjištění je 82 ze 140 prací falešných. Hodnota Terrusových prací na trhu je podle historika zhruba 15 tisíc eur za plátno (v přepočtu přibližně 382 tisíc korun) a dva tisíce eur (51 tisíc korun) za skici a akvarely.

Starosta Elnu trvá na tom, že vyšetřování bude trvat tak dlouho, dokud podvodníky nechytí.

Étienne Terrus, rodák z Elnu, se zaměřoval především na malbu krajin okolí Roussillonu. Byl také blízkým přítelem fauvistického malíře Henriho Matisse.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

TOP 09 povede do voleb Pekarová Adamová, schválil výbor

TOP 09 v rámci koalice Spolu s ODS a KDU-ČSL povede do sněmovních voleb předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová, která bude zároveň v čele společné kandidátky v Praze. Výkonný výbor dnes večer schválil kandidáty pro všechny kraje, informovala strana po skončení jednání. Debata se podle informací ČTK vedla zejména o pražské kandidátce, kde členové výboru prohodili kandidáty na třetím a čtvrtém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy