Ostuda a katastrofa. Muzeum na jihu Francie dvacet let vystavovalo falešné obrazy

Magazín Magazín
1. 5. 2018 17:25
Dvacet let budovalo lokální muzeum v Elnu sbírku svého rodáka, malíře Étienna Terruse. Přizvaný umělecký historik minulý týden přišel na to, že více než polovinu kolekce přitom tvoří falzifikáty. "Pro město je to katastrofa," nechal se slyšet starosta osmitisícového městečka na jihu Francie.
Malby Étienna Terruse v Elnu.
Malby Étienna Terruse v Elnu. | Foto: Profimedia.cz

Osmitisícové městečko Elne na jihu Francie se minulý týden dostalo na přední stránky francouzských i zahraničních novin. Vedení muzea zasvěceného místnímu malíři Étiennu Terrusovi totiž zjistilo, že více než polovina jeho vystavovaných prací jsou falzifikáty. 

Na podvod přišel umělecký historik Eric Forcada, který pomáhal s reorganizací muzea poté, co nakoupilo nová plátna francouzského krajináře. "Je strašné, že lidé navštěvovali muzeum a viděli kolekci, kterou z více než poloviny tvoří padělky. Pro město je to katastrofa," citovala starostu města Yvese Barniola agentura AFP. Muzeum sbírku budovalo dvacet let a nikdy nebylo upozorněno na to, že by některé dílo bylo falzem.

Forcada uvedl, že padělky poznal téměř okamžitě. "Když jsem přes jednu malbu přejel bílou rukavicí, smazal se inkoustový podpis. Bavlněná podpěra se neshoduje s plátnem, které Terrus používal. A je tam pár anachronismů," dodal historik s tím, že uvědomil lokální kulturní atašé. Jeho objev bude muset ještě potvrdit panel specialistů.

Podle Forcadových zjištění je 82 ze 140 prací falešných. Hodnota Terrusových prací na trhu je podle historika zhruba 15 tisíc eur za plátno (v přepočtu přibližně 382 tisíc korun) a dva tisíce eur (51 tisíc korun) za skici a akvarely.

Starosta Elnu trvá na tom, že vyšetřování bude trvat tak dlouho, dokud podvodníky nechytí.

Étienne Terrus, rodák z Elnu, se zaměřoval především na malbu krajin okolí Roussillonu. Byl také blízkým přítelem fauvistického malíře Henriho Matisse.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

před 3 hodinami

Nymburk podlehl Karsiyace 73:84 a v Lize mistrů končí opět ve čtvrtfinále

Basketbalisté Nymburka prohráli na závěrečném turnaji Ligy mistrů s tureckým týmem Pinar Karsiyaka 73:84 a stejně jako loni se rozloučili se soutěží ve čtvrtfinále. V pátém ročníku si svěřenci trenéra Orena Amiela vyrovnali svůj nejlepší výsledek. Karsiyaku čeká v pátek boj o nedělní finále se Zaragozou, která zdolala pořádající Nižnij Novgorod 86:78.

Nymburku nepomohl k úspěchu ani double double Stephena Zimmermana za 11 bodů a 10 doskoků či 14 bodů Hayden Daltona. Třetí tým turecké ligy dotáhli k úspěchu 19 body Sek Henry a dva hráči s double double Rayman Morgan (18 bodů a 16 doskoků) a Metecan Birsen (12 bodů a 13 doskoků).

Další zprávy