Osm metrů čtverečních v suterénu za milion korun. Bytová krize v Praze baví internet

Magazín ČTK Magazín, ČTK
7. 8. 2019 13:01
Krize s bydlením v hlavním městě dává prostor nejrůznějším realitním nabídkám, které svou atypičností často pobaví případné zájemce a stanou se terčem vtipů na internetu. V posledních dnech takto zaujal inzerát na prodej prostoru v pražských Vršovicích. Majitel v něm nabízí osm metrů čtverečních v suterénu za 980 tisíc korun.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

"Máte sklep? A mohla bych ho vidět?" ptá se ve filmu Kulový blesk herečka Milada Ježková a právě tato zlidovělá hláška se objevuje i v diskusích na sociálních sítích, po kterých v posledních dnech koluje netradiční nabídka z webu Bezrealitky.cz na prodej prostoru o velikosti osm metrů čtverečních.

"Prostor je po zdařilé rekonstrukci. Velmi nízké poplatky. Prostor 2,66 na 2,66 metru a 0,70 na 1,36 metru, vše v celku. Okno do vnitrobloku. Výborná dostupnost kousek do centra Eden, na tramvaje či autobusy," píše majitel v inzerátu, ve kterém dále láká na další výhody: "Je po kompletní rekonstrukci, nová elektrika, nová dispozice WC, sprchový kout, umyvadlo, příprava na malou kuchyňku, prostor pro spaní, nová litá podlaha."

Kdo zaplatí 980 tisíc, může bydlet.

"To je peklo takto 'přestavět' sklep a prodávat jako byt," stěžují si lidé na sociálních sítích, a jiní s nadsázkou dodávají, že v Hong Kongu chtějí za poloviční plochu dvojnásob peněz. "A pak že se nesežene byt s cenou pod milion korun," píše další z diskutujících.

Foto: Repro bezrealitky.cz

Ceny nových bytů v Praze vzrostly od poloviny roku 2015 zhruba o 90 procent, v průměru se teď prodává jeden metr čtvereční za 102 058 korun.

Podle studie developerské společnost Central Group by obyvatel Prahy na nový byt o rozloze 70 metrů čtverečních vydělával 14,6 roku, pokud by neměl žádné jiné výdaje. Ceny bytů se podle majitele Central Group Dušana Kunovského snižovat nebudou, prostor ke zlevňování není kvůli výraznému nárůstu cen pozemků, stavebních prací a materiálů.

Video: Pojízdné bydlení za 250 tisíc. Navrhl ho Čech

Pojízdné bydlení za 250 tisíc. Navrhl ho český architekt jako apel proti zadlužování | Video: Jakub Zdechovan
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Auto jedoucí v protisměru způsobilo na D7 nehodu, jeden mrtvý

Dálnici D7 uzavřela na 12. kilometru ve směru na Slaný hromadná nehoda šesti aut. Nehodu zavinilo auto jedoucí v protisměru, řidič tohoto vozu při nehodě zemřel. Informace o případných dalších zraněných zatím nejsou k dispozici, řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová.

Policie obdržela podle Richterové před 21:15 na tísňovou linku nejdříve oznámení, že na dálnici jede auto v protisměru. "Minutu na to došlo k dopravní nehodě šesti vozidel. Řidič, co jel v protisměru, na místě zemřel," řekla Richterová.

Dálnice je v místě uzavřena, policie dopravu odklání na devátém kilometru na Bouchalku, zpět se mohou řidiči vracet na 18. kilometru u Knovíze.

Další zprávy