O konečném pořadí 25 týmů ze čtyř zemí rozhodoval nejen čas, za který se hrobníkům podařilo dostatečně hlubokou a širokou jámu pro uložení rakve vykopat, ale také kvalita odvedené práce. Tým čtyř zkušených hrobníků z Olomouce byl v září na netradiční soutěži jediným zástupcem České republiky.
Soutěžní klání hrobníků se v Pécsi odehrávalo na velké travnaté ploše. Každý tým měl pomocí kolíků a špagátu vytyčenou vlastní plochu pro vyhloubení soutěžního hrobu. Týmy podle hrobníka Martina Nováka dostaly za úkol vykopat 1,6 metru hluboký, dva metry dlouhý a 80 centimetrů široký hrob. Českým hrobníkům oblečeným do černých kalhot a triček s obrázkem Sloupu Nejsvětější Trojice a nápisem Olomouc se to podařilo za jednu hodinu a 48 minut. Na první maďarský tým měli ztrátu deset minut. Druhé místo obsazené dalšími maďarskými kolegy jim ale uniklo o pouhou jednu sekundu.
Vyzdobit a zaházet
Rozhodující byl podle Nováka nejen čas fyzicky náročného kopání, ale také správná hloubka hrobu a preciznost. Vyhloubený hrob rozhodčí měřili speciálním rámem s rozměry standardní rakve. Rozměry jámy jsou totiž důležité pro zdárný průběh závěrečné fáze smutečního obřadu. Olomoučtí hrobníci podle Nováka dlouho netušili, jak si ve srovnání s ostatními týmy vedli. Výsledek byl znám až poté, co rozhodčí hrobovou jámu důkladně proměřili a vyhodnotili jeho výzdobu. "Popravdě jsme zprvu vůbec nevěděli, že se hodnotí i další fáze, jako je zaházení hrobu a jeho květinová úprava," podotkl Novák.
Mezinárodní soutěž hrobníků v Maďarsku má zhruba sedmiletou tradici. Letos měla poprvé mezinárodní charakter. Medailisty Martina Nováka a Josefa Václavíka doprovázeli další dva kolegové, kteří byli v Maďarsku v roli náhradníků. Olomoučtí hrobníci počítají s tím, že příští rok pojedou do Maďarska obhajovat třetí místo. Parta hrobníků se v Olomouci stará o 12 hřbitovů. Ročně vykopou 50 až 70 hrobů. Do jejich pracovní náplně patří také údržba zeleně, sekání trávy a úklid městských hřbitovů.