Olomoucký recesista nakupoval v Lidlu s krucifixem v rukou. Reagoval na leták s vymazanými kříži

"Každý si neseme svůj kříž... My se za kříže nestydíme a křížů se nebojíme!" napsal recesista Martin Zapletal na svůj Facebook, kde zveřejnil video z nedělního nákupu v Lidlu. V kněžském taláru s dřevěným křížem v ruce se vydal obhlédnout speciality řeckého týdne. Zboží křížkoval a podle vedoucí prodejny svým netypickým zevnějškem budil strach, proto zavolala policii.
Olomoucký recesista nakupoval v Lidlu s krucifixem v rukou | Video: Martin Zapletal

Oblečený v kněžském taláru a s velkým dřevěným krucifixem v rukou se vydal na nedělní nákup do olomoucké prodejny Lidl místní recesista Martin Zapletal. Chtěl tímto netradičním způsobem vyjádřit svůj nesouhlas s vymazáním křížů z reklamních letáků diskontního řetězce.

Vedoucí prodejny zavolala městkou polici, která ale nakonec zasahovat nemusela. "Oznamovatelka na místě strážníkům sdělila, že po prodejně chodí muž s talárem a křížem," řekl mluvčí městské policie Petr Čunderle.

Muž údajně budil strach a křížkoval zboží

Podle vedoucí prodejny muž svým netypickým zevnějškem budil strach, obtěžoval zákazníky oslovováním a navíc křížkoval zboží. "Podle vyjádření vedoucí prodejny nedošlo ke škodě na majetku a tak celý incident skončil odchodem muže z prostoru prodejny," uvedl Čunderle.

Zapletal na svém facebookovém profilu uvedl, že se mu nelíbí vymazání křížů z kopulí ortodoxních chrámů na řeckém ostrově Santorini, které jsou zobrazené na reklamních letácích obchodního řetězce Lidl. "To si myslím, že je naprostý vrchol," uvedl.

Podle něj neobstojí omluva, že společnost chtěla zachovat náboženskou a politickou neutralitu. "Ukazujeme jim, že prostě kříže k naší zemi a kultuře patří a že se nebojíme," zdůvodnil akci Zapletal.

Duka: Je to útok na kulturní dědictví

Reakce zákazníků byly podle Zapletala různé. "Někteří lidé si nás nevšímali. Před některými jsme si připadali úplně průhlední. Někteří se usmívali a jiným jsme se nelíbili," uvedl Zapletal, který pojízdný nákupní košík v prodejně postupně naplnil výrobky z akce "řecký týden", avšak u pokladny si nákup rozmyslel. "Po zjištění, že na výrobcích jsou opravdu umazané kříže, jsme usoudili, že tolik peněz za to neutratíme," dodal.

Krok diskontu Lidl, který ve svých reklamních letácích na řecký týden vyretušoval kříže z kopulí řeckých chrámů, o víkendu v dopise řeckému velvyslanci v ČR odsoudil kardinál Dominik Duka.

Podle něj jde o bezprecedentní a nekulturní akt. Velvyslanci napsal, aby dopis přijal jako výraz podpory Řecku a také jako výraz odporu před falšováním dějin a útokem na kulturní dědictví celého lidstva.

Design obalu byl vytvořen mezinárodním týmem

Již předtím se ke kroku Lidlu vyjádřil ministr zemědělství a místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka. "Je na zvážení, aby lidé sami zvážili, zda takovouto kampaň na řecký týden podporovat tím, že tam přijdou v týdnu nakupovat," řekl Radiožurnálu.

Lidl uvedl, že cílem firmy rozhodně nebylo kohokoliv urazit, a omluvil se, pokud se tak stalo. "V tomto případě se jednalo o výrobek prodávaný na mnoha evropských trzích současně v rámci tematické akce řecký týden. Design obalu proto nebyl navržen v ČR ale byl vytvořen mezinárodním týmem," uvedla mluvčí Zuzana Holá.

O Lidlu se v České republice hojně diskutovalo již počátkem roku, kdy se v jeho letácích objevil model Alpha Dia, německý přistěhovalec ze Senegalu. Stovky českých zákazníků pobouřilo, že jim oblečení nabízí černošský mladík.

Reakce Lidlu na nenávist se mi líbí, považuji ji za naprosto předpisovou, říká odbornice na komunikaci na sociálních sítích Eliška Vyhnánková. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Po sto dnech od puče jsou Barmánci znovu v ulicích. Stovky už při demonstracích přišly o život

Po 100 dnech od puče, který sesadil civilní vládu, tisíce Barmánců znovu vyšly do ulic demonstrovat proti vojenské juntě. V několika barmských městech se uskutečnily demonstrace, blesková shromáždění či protestní jízdy, uvedla agentura Reuters. Vojenská junta v posledních třech měsících proti demonstracím nasadila bezpečnostní složky. Při represích zemřely stovky lidí.

Armáda se chopila moci 1. února a znemožnila první zasedání parlamentu zvoleného v podzimních volbách. Ty podle vojáků doprovázely rozsáhlé nesrovnalosti, což ale volební komise odmítla. Armáda zatkla představitele civilní vlády, a to včetně vůdkyně a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Politička čelí šesti obviněním a hrozí jí až 14 let vězení.

Po státním převratu vypukly Barmě protesty, při kterých lidé odmítali návrat vojáků k moci. Armáda vládla zemi několik desetiletí a umožnila vznik civilní vlády teprve v roce 2015. Proti demonstracím a stávkám násilně zasáhly bezpečnostní síly. Podle Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) při represi zemřelo 781 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy