Olomoucký recesista nakupoval v Lidlu s krucifixem v rukou. Reagoval na leták s vymazanými kříži

ČTK Magazín ČTK, Magazín
5. 9. 2017 10:09
"Každý si neseme svůj kříž... My se za kříže nestydíme a křížů se nebojíme!" napsal recesista Martin Zapletal na svůj Facebook, kde zveřejnil video z nedělního nákupu v Lidlu. V kněžském taláru s dřevěným křížem v ruce se vydal obhlédnout speciality řeckého týdne. Zboží křížkoval a podle vedoucí prodejny svým netypickým zevnějškem budil strach, proto zavolala policii.
Olomoucký recesista nakupoval v Lidlu s krucifixem v rukou | Video: Martin Zapletal

Oblečený v kněžském taláru a s velkým dřevěným krucifixem v rukou se vydal na nedělní nákup do olomoucké prodejny Lidl místní recesista Martin Zapletal. Chtěl tímto netradičním způsobem vyjádřit svůj nesouhlas s vymazáním křížů z reklamních letáků diskontního řetězce.

Vedoucí prodejny zavolala městkou polici, která ale nakonec zasahovat nemusela. "Oznamovatelka na místě strážníkům sdělila, že po prodejně chodí muž s talárem a křížem," řekl mluvčí městské policie Petr Čunderle.

Muž údajně budil strach a křížkoval zboží

Podle vedoucí prodejny muž svým netypickým zevnějškem budil strach, obtěžoval zákazníky oslovováním a navíc křížkoval zboží. "Podle vyjádření vedoucí prodejny nedošlo ke škodě na majetku a tak celý incident skončil odchodem muže z prostoru prodejny," uvedl Čunderle.

Zapletal na svém facebookovém profilu uvedl, že se mu nelíbí vymazání křížů z kopulí ortodoxních chrámů na řeckém ostrově Santorini, které jsou zobrazené na reklamních letácích obchodního řetězce Lidl. "To si myslím, že je naprostý vrchol," uvedl.

Podle něj neobstojí omluva, že společnost chtěla zachovat náboženskou a politickou neutralitu. "Ukazujeme jim, že prostě kříže k naší zemi a kultuře patří a že se nebojíme," zdůvodnil akci Zapletal.

Duka: Je to útok na kulturní dědictví

Reakce zákazníků byly podle Zapletala různé. "Někteří lidé si nás nevšímali. Před některými jsme si připadali úplně průhlední. Někteří se usmívali a jiným jsme se nelíbili," uvedl Zapletal, který pojízdný nákupní košík v prodejně postupně naplnil výrobky z akce "řecký týden", avšak u pokladny si nákup rozmyslel. "Po zjištění, že na výrobcích jsou opravdu umazané kříže, jsme usoudili, že tolik peněz za to neutratíme," dodal.

Krok diskontu Lidl, který ve svých reklamních letácích na řecký týden vyretušoval kříže z kopulí řeckých chrámů, o víkendu v dopise řeckému velvyslanci v ČR odsoudil kardinál Dominik Duka.

Podle něj jde o bezprecedentní a nekulturní akt. Velvyslanci napsal, aby dopis přijal jako výraz podpory Řecku a také jako výraz odporu před falšováním dějin a útokem na kulturní dědictví celého lidstva.

Design obalu byl vytvořen mezinárodním týmem

Již předtím se ke kroku Lidlu vyjádřil ministr zemědělství a místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka. "Je na zvážení, aby lidé sami zvážili, zda takovouto kampaň na řecký týden podporovat tím, že tam přijdou v týdnu nakupovat," řekl Radiožurnálu.

Lidl uvedl, že cílem firmy rozhodně nebylo kohokoliv urazit, a omluvil se, pokud se tak stalo. "V tomto případě se jednalo o výrobek prodávaný na mnoha evropských trzích současně v rámci tematické akce řecký týden. Design obalu proto nebyl navržen v ČR ale byl vytvořen mezinárodním týmem," uvedla mluvčí Zuzana Holá.

O Lidlu se v České republice hojně diskutovalo již počátkem roku, kdy se v jeho letácích objevil model Alpha Dia, německý přistěhovalec ze Senegalu. Stovky českých zákazníků pobouřilo, že jim oblečení nabízí černošský mladík.

Reakce Lidlu na nenávist se mi líbí, považuji ji za naprosto předpisovou, říká odbornice na komunikaci na sociálních sítích Eliška Vyhnánková. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 1 hodinou

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
Další zprávy