Místo jedů past jako ze hry Prince of Persia. Dánové vymysleli, jak bojovat s přemnoženými potkany

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
9. 9. 2016 12:40
Zatímco většina oborů se rychle vyvíjí a nejmodernější technologie jsou samozřejmostí, v deratizaci stále vládl tak trochu středověk. Města odhadují, že potkanů je dvakrát až čtyřikrát více než občanů a moří kanalizace a okolí jedy. O počtu zlikvidovaných potkanů většinou nemají přesné údaje. Nyní však přišla dánská firma s moderním řešením – inteligentní pastí, která nedá potkanovi šanci, ale zároveň ho zabije eticky, tedy okamžitě. O jeho chycení dá zprávu majiteli pasti e-mailem nebo esemeskou. "Kdybych to měl přirovnat k tiskařství, tak dosud jsme dělali ruční sazbu a teď přišel počítač s tiskárnou," říká o revolučním vynálezu Vedran Tvrtkovič, který chce teď systém zavést v Česku.
Foto: Thinkstock

Čas od času se v médiích objeví varující statistiky, kolik žije v českých a dalších evropských městech potkanů. Ty střízlivější odhady hovoří o tom, že na jednoho člověka připadají například v Praze dva potkani, jiné odhady dokonce říkají, že je zde potkanů čtyřikrát více než Pražanů.

Přesná čísla neexistují, jak většinou podotýkají mluvčí vodovodů a kanalizací. Nejde spočítat ani to, kolik potkanů se pod ulicemi a v ulicích prohání, ani kolik jich deratizace zlikvidovala.

Ačkoliv žijeme v době technických vymožeností a moderních elektronických řešení, v oboru deratizace lidé nepokročili desítky let, stále sypou potkanům jedy a nemají přehled o tom, jak úspěšní byli.

Jed navíc může mít málo účinné řešení – na některé látky již potkani získali odolnost, krom toho zamořuje okolí a hubí nejen hlodavce, ale i třeba domácí mazlíčky.

Tuto deratizační zaostalost se rozhodla zásadně změnit dánská firma a vymyslela inteligentní kanalizační past, která komunikuje s majitelem na dálku, informuje majitele o počtu usmrcených potkanů a v neposlední řadě splňuje i nejpřísnější etické normy, smrt totiž nastává prakticky okamžitě.

Inteligentní past na potkany
Inteligentní past na potkany | Foto: wisecon.dk

Jak líčí německý server Focus, past již s úspěchem testovali například v Berlíně a pochytali tisíce potkanů. Na testovací provoz se chystají i další německá města.

Vynález mě uchvátil. Je spolehlivý a etický

„Vynález mě uchvátil, přišel mi naprosto revoluční. Tenhle obor byl nesmírně zanedbán. Kdybych to měl říct obrazně, pohyboval se na úrovni tiskaře, jenž ručně vytváří sazbu pro tisk. Dánské řešení, to je konečně počítač s tiskárnou,“ říká Vedran Tvrtkovič, restauratér, jenž do České republiky přišel v roce 1993 z válkou zmítaného Sarajeva. Kromě provozování restaurace na pražském Žižkově se stal ještě i výhradním partnerem dánské „pastičkářské“ firmy pro Českou republiku.

Jedním z důvodů jeho zájmu o likvidaci hlodavců je i jeho zážitek z velkých pražských povodní v roce 2002, kdy voda vyplavila potkany z potrubí a na ulicích se to jimi jen hemžilo.

„Past se dává do přípojek, čili přímo do ohniska problému. Tam to potkani milují. V dnešní konzumní době je bohatě krmíme obrovským množstvím jídla, které házíme do záchodů. Navíc i v zimě tam mají příjemnou teplotu. Velké stoky používají k dopravě,“ líčí.

Když hovoří o výhodách inteligentní pasti, zmiňuje i „dodržování etiky“ a „respektování práv zvířat“, což zní, bavíme-li se o jejich usmrcování, možná trochu absurdně.

„Zařízení splňuje nové, přísnější, etické normy Evropské unie z roku 2013, smrt nastává prakticky okamžitě, na rozdíl od těch starých způsobů,“ říká.

O chycení informuje past e-mailem či esemeskou

Past funguje pomocí čidel pohybu a tepla. Když se zde objeví potkan, registrují pohyb a změnu teploty, v tu chvíli vystřelí čtrnáct hrotů a zvíře zlikvidují. Obrázky mechanismu trochu připomínají legendární počítačovou hru Prince of Persia, kde hlavní hrdina kromě nepřátel a zaklepávacích mříží čelil rovněž hrotům vystřelujícím ze země. Hroty se znovu vrátí zpět, zabitého potkana spláchne kanalizace a rozloží se zde.

„Přístroje komunikují s majitelem, dostává zprávy o chycení, o zvednutí hladiny vody, o slabých bateriích e-mailem či esemeskami. Je to zkrátka přizpůsobeno dnešní moderní době a současným požadavkům,“ popisuje Vedran Tvrtkovič.

Podle něj je dnešní doba potkanům nakloněna – při konzumním způsobu života člověk hází do odpadu či do záchodu stále více jídla. Navíc zimy jsou stále mírnější, a hlodavci tudíž během nich neuhynou.

Jedná se o celoevropský problém, přemnožení potkanů řeší většina evropských metropolí.

Německý list Die Welt například popisuje kritickou situaci v Římě, kde přemnožení potkani již vylezli z kanalizací a promenují se po slavných Španělských schodech a hledají zbytky jídel po turistech či houfně obcházejí zdejší restaurace. Jejich přemnožení napomáhají i příkopy s antickými vykopávkami, které jsou jejich přirozeným prostředím, či pozdě vyvážené odpadky.

„Dříve potkany požíraly v Římě proslulé toulavé kočky. Jenže dneska už jich je pár a jsou tlusté, neboť je turisté překrmují, takže v lovu nemají moc šancí. Jejich roli se snaží převzít rackové, ale ti zase nejsou tak fyzicky disponovaní,“ uzavírá Die Welt.

Současným trendem biomedicínského výzkumu je snaha minimalizovat pokusy na zvířatech, a kde je to možné, nahradit je jednoduššími organismy. Jednou takovou náhradou je i známá akvarijní rybička Danio. | Video: Akademie věd ČR
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Národní pouť k výročí sv. Ludmily pokračovala mší, kterou sloužil papežský legát

Národní pouť k výročí 1100 let od smrti svaté Ludmily v Tetíně na Berounsku v sobotu pokračovala mší, kterou sloužil papežský legát Christoph Schönborn. Jde o jednu z hlavních částí programu. Přijelo několik tisíc věřících. Mše se konala na louce na kraji obce. Dopravu návštěvníků zajišťovala i kyvadlová autobusová doprava, přijeli také lidé v Moravy, někteří byli v krojích.

Starosta Tetína a předseda spolku Svatá Ludmila Martin Hrdlička při zahájení mše řekl, že čeští historici a genealogové zjistili, že je kardinál Schönborn přímým potomkem svaté Ludmily. "Proto jsme připravili certifikát, který tuto skutečnost dokládá," dodal Hrdlička. Schönborn se narodil na zámku Skalka, v roce 1945 byla jeho rodina vysídlena v rámci odsunu Němců, poté žila převážně v Rakousku.

Pouť začala v pátek přivezením lebky české světice z Prahy, dnes odpoledne bude vystavena v místním kostele svaté Ludmily. Dnešní program doplní koncert, výstava i vyhlášení celosvětového srazu Ludmil a Bořivojů. Přemyslovský kníže Bořivoj byl Ludmiliným manželem.

Příběh zakladatelky přemyslovské dynastie a babičky svatého Václava dnes připomene i prezentace poutní cesty po stopách Ludmiliných potomků nebo loutkové ztvárnění legendy o této světici. Národní pouť pokračuje i v neděli.

Ludmila byla horlivou stoupenkyní křesťanské víry, kterou pomáhala dále šířit. Patří k patronům země české, podle legendy proslula vlídností a spravedlností, pomáhala chudým. Před 1100 lety, zřejmě v noci na 16. září 921, byla uškrcena na hradišti Tetín.

Spolek Svatá Ludmila 1100 let, jehož členy jsou obce, města i farnosti, zahájil přípravy na výročí v roce 2015. Starosta Tetína už dříve uvedl, že výročí Ludmiliny smrti je pro obec největší událostí století.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

V Paříži dokončili zabezpečovací práce na katedrále Notre-Dame

V Paříži skončily práce na zabezpečení a zpevnění katedrály Notre-Dame, kterou předloni v dubnu poničil rozsáhlý požár. Nyní tak může začít vlastní obnova chrámu, oznámily v sobotu francouzské úřady. Katedrála patřila k nejnavštěvovanějším památkám v Evropě vůbec, její zničení tak vyvolalo ohlasy po celém světě.

"Práce na zabezpečení a zpevnění katedrály Notre-Dame, které začaly 16. dubna 2019 (den po požáru), byly úspěšně završeny v souladu se stanoveným harmonogramem," citovala agentura AFP z úředního komuniké. Katedrála je nyní zcela zabezpečená. Předchozí fáze zahrnovala odstranění lešení, které bylo na místě v době požáru, odmontování a odvoz velkých varhan, zkoušky čištění ve dvou kaplích, instalaci opěr pod oblouky, zajištění místa, kde trojlodím katedrály prochází příčná loď, a roztřídění a odklizení ruin.

Souběžně s tím se připravovala fáze obnovy, uvádí komuniké. První restaurační práce by měly začít nadcházející zimu. Prezident Emmanuel Macron uvedl, že rekonstrukce katedrály by měla být hotova do pěti let. Podle AFP už je ale jasné, že se stavební práce nepodaří ve stanovené lhůtě dokončit.

V hlavní lodi katedrály se má 16. dubna 2024 znovu sloužit mše, jak loni v prosinci oznámil generál Jean-Louis Georgelin. Tohoto bývalého náčelníka generálního štábu Macron před časem pověřil dohledem nad rekonstrukcí chrámu. Nyní se připravuje vypsat řízení na výběr podniků, které se budou na obnově chrámu podílet. Na začátku září také podle komuniké začalo hloubkové čištění interiérových stěn a podlah.

Světoznámou architektonickou a církevní památku v srdci Paříže zachvátily plameny 15. dubna 2019. Oheň se rozšířil v krovu a pohltil rozsáhlé části této středověké budovy. Příčina požáru ještě nebyla zcela objasněna. Katastrofu mohla způsobit závada v elektroinstalaci nebo nedopalek cigarety. Památku chráněnou organizací UNESCO před požárem navštěvovalo na 13 milionů lidí ročně.

Při požáru se uvolnilo několik desítek tun olova z konstrukce gotické budovy, které i v podobě toxického olověného prachu zamořilo okolí. Prostranství u katedrály proto muselo projít hloubkovým čištěním.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Seznam zakázaných anabolik se rozroste o 53 nových látek. Počítá s tím návrh, který v pondělí projedná vláda

Nově budou na seznamu například buserelin, deslorelin a gonadorelin, které jsou součástí registrovaných veterinárních léčivých přípravků. Změna reaguje na nové látky s anabolickým a jiným hormonálním účinkem, které odhalují policisté a celníci. Jejím cílem je zabránit jak nabídce, tak i zneužívání těchto preparátů. 

Nové látky s anabolickým nebo jiným hormonálním účinkem zneužívají podle předkladatelů návrhu nejen profesionální, ale i amatérští sportovci a další veřejnost. "Výroba těchto látek probíhá nelegálně bez kontroly státních orgánů, čímž je významně zvýšeno riziko ohrožení zdraví jejich uživatelů, a to zejména z dlouhodobého hlediska," uvedlo ministerstvo spravedlnosti. Připomnělo, že dopingové látky mohou mít vedlejší účinky, které se nemusí projevit hned, ale až o několik let později.

Výroba, přechovávání, nabízení, prodej či poskytnutí anabolik obsažených v příslušném nařízení vlády je trestným činem, za který hrozí v základní sazbě až roční vězení. Při spojení s organizovanou skupinou působící ve více státech nebo při způsobení těžké újmy na zdraví nejméně dvou lidí lze pachateli uložit až 12 let odnětí svobody.

Stávající seznam zakázaných anabolik nabyl stejně jako trestní zákoník účinnosti 1. ledna 2010 a od té doby na něj žádné nové látky nepřibyly. "Naopak na trhu s látkami s hormonálním účinkem dochází k velmi rychlému a neustálému vývoji," upozornilo ministerstvo.

Seznam nových látek ministerstvo konzultovalo s policií, celníky a Antidopingovým výborem ČR. Vychází také ze seznamu, který vede Světová antidopingová agentura (WADA). "Tyto látky nemají využití v chemickém, farmaceutickém či jiném průmyslu. Jejich případné využití pro výzkumné, vědecké či velmi omezené terapeutické účely bude umožněno pouze v konkrétně stanovených případech," uzavřel úřad. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy