O opičí selfie teď bojuje PETA, podala žalobu za makaka. Zvíře má prý nárok na honorář

jaz
18. 11. 2015 8:00
Do sporu o autorská práva kolem nejslavnější opičí selfie se vložila organizace na ochranu zvířat PETA. Pobouřilo ji vydání publikace britského fotografa, který na titulní stránku použil právě sporný snímek makaka. Fotograf už čtyři roky tvrdí, že vlastníkem práv na fotku je on, přestože k existenci snímku přispěl jen propůjčením fotoaparátu. Makak mu totiž přístroj ukradl a fotku si pořídil sám.
Foto: David Slater / Wiki Commons

Praha – Spor o opičí selfie trvá už od roku 2011 a podle nejnovější žaloby organizace na ochranu zvířat PETA jen tak neskončí.

O práva na fotografii, která před čtyřmi lety vznikla v Indonésii na ostrově Sulawesi, kde britskému fotografovi Davidu Slaterovi ukradl jistý makak fotoaparát, se přihlásila třetí strana. Organizace PETA tvrdí, že práva patří samci jménem Naruto, který má nárok na honorář.

Podala proto žalobu u federálního soudu v Kalifornii na fotografa Slatera, který snímek využil ve své publikaci z loňského roku. Informoval o tom server Motherboard.

David Slater se hájí tím, že vynaložil nemalé finanční prostředky na cestu do Indonésie, kde nějakou dobu fotografoval místní faunu a flóru. Po zveřejnění snímku se místo finanční odměny dočkal soudu a veřejné diskuze o tom, zda opice může vlastnit autorská práva.

Podle PETA je kromě publikace knihy ještě vážnějším prohřeškem fakt, že snímek vůbec před čtyřmi lety zveřejnil, aniž by mu dal makak jakýkoli souhlas.

Vážně míněná žaloba ovšem pobavila Slaterovy právníky, kteří podali žádost o okamžité zamítnutí případu. Argumentovali rozhodnutím amerického Úřadu pro autorská práva, který stanovil, že zvířatům se práva na autorství uměleckých děl neuznávají.

Tím se vlastně vyřešily letité spory fotografa s Wikimedií, která snímek veřejně poskytovala.

Fotografovi právní zástupci se dále hájí tím, že identifikace makaka je nanejvýš sporná. Není prý možné, aby PETA jistě věděla, která opice selfie pořídila a jak se vůbec jmenuje. "Konkrétně v knize Wildlife pan Slater popisuje opici, která udělala fotografii, jako samici, ne samce Naruta," uvádí právníci.

Slyšení soudního případu bylo přeloženo na 6. ledna příštího roku.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy