O opičí selfie teď bojuje PETA, podala žalobu za makaka. Zvíře má prý nárok na honorář

jaz
18. 11. 2015 8:00
Do sporu o autorská práva kolem nejslavnější opičí selfie se vložila organizace na ochranu zvířat PETA. Pobouřilo ji vydání publikace britského fotografa, který na titulní stránku použil právě sporný snímek makaka. Fotograf už čtyři roky tvrdí, že vlastníkem práv na fotku je on, přestože k existenci snímku přispěl jen propůjčením fotoaparátu. Makak mu totiž přístroj ukradl a fotku si pořídil sám.
Foto: David Slater / Wiki Commons

Praha – Spor o opičí selfie trvá už od roku 2011 a podle nejnovější žaloby organizace na ochranu zvířat PETA jen tak neskončí.

O práva na fotografii, která před čtyřmi lety vznikla v Indonésii na ostrově Sulawesi, kde britskému fotografovi Davidu Slaterovi ukradl jistý makak fotoaparát, se přihlásila třetí strana. Organizace PETA tvrdí, že práva patří samci jménem Naruto, který má nárok na honorář.

Podala proto žalobu u federálního soudu v Kalifornii na fotografa Slatera, který snímek využil ve své publikaci z loňského roku. Informoval o tom server Motherboard.

David Slater se hájí tím, že vynaložil nemalé finanční prostředky na cestu do Indonésie, kde nějakou dobu fotografoval místní faunu a flóru. Po zveřejnění snímku se místo finanční odměny dočkal soudu a veřejné diskuze o tom, zda opice může vlastnit autorská práva.

Podle PETA je kromě publikace knihy ještě vážnějším prohřeškem fakt, že snímek vůbec před čtyřmi lety zveřejnil, aniž by mu dal makak jakýkoli souhlas.

Vážně míněná žaloba ovšem pobavila Slaterovy právníky, kteří podali žádost o okamžité zamítnutí případu. Argumentovali rozhodnutím amerického Úřadu pro autorská práva, který stanovil, že zvířatům se práva na autorství uměleckých děl neuznávají.

Tím se vlastně vyřešily letité spory fotografa s Wikimedií, která snímek veřejně poskytovala.

Fotografovi právní zástupci se dále hájí tím, že identifikace makaka je nanejvýš sporná. Není prý možné, aby PETA jistě věděla, která opice selfie pořídila a jak se vůbec jmenuje. "Konkrétně v knize Wildlife pan Slater popisuje opici, která udělala fotografii, jako samici, ne samce Naruta," uvádí právníci.

Slyšení soudního případu bylo přeloženo na 6. ledna příštího roku.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

Další zprávy