Brity láká muzeum zvířecích hovínek. Netradiční výstava má největší ohlas u dětí

ČTK ČTK
29. 7. 2016 18:00
Národní muzeum hovínek (National Poo Museum) vytvořila skupina umělců ze sdružení Eccleston George. Návštěvníci se v muzeu mohou seznámit se zhruba dvěma desítkami vzorků trusu různých zvířat včetně například holuba, promyky anebo lva. Každý vzorek je zavěšený v kouli z průhledné umělé pryskyřice a dá se stisknutím vypínače nasvítit. Než byly vzorky tímto způsobem uchovány, bylo třeba je vysušit.
Foto: The National Poo Museum

Na světě existují muzea zasvěcená prakticky čemukoli - špatnému umění, instantním polévkám, vlasům či chlupům. A v jižní Anglii nyní mají také muzeum zasvěcené exkrementům, napsal list The New York Times.

Národní muzeum hovínek (National Poo Museum), které zahájilo provoz letos v březnu v zoologické zahradě v Sandownu na ostrově Wight, vytvořila skupina umělců ze sdružení Eccleston George.

Tato skupina, která obvykle vytváří interaktivní výstavy ve školách a v zoologických zahradách, hledala nový projekt, který by se mohl postarat o jistý příliv zisku pro její členy.

S nápadem na muzeum přišel člen sdružení Daniel Roberts, když se potuloval po Švédsku a narazil na záhadný zvířecí trus. "Všichni se zastavili a snažili se hádat, od jakého je zvířete. Nakonec se ukázalo, že je liščí," vzpomíná Roberts.

Ohromilo ho, jak zaujatí byli touto záležitostí jeho společníci. "Lidé jsou výkaly znechuceni, ale zároveň jsou jimi hluboce fascinováni," dodal. A zrodilo se Národní muzeum hovínek.

Je to ovšem spíš výstava než muzeum, která zabírá jednu místnost v zoologické zahradě, kde bude otevřena do konce léta. Ani pak neskončí spláchnutím do záchodu - ale naopak se vydá na cesty.

Návštěvníci se v muzeu mohou seznámit se zhruba dvěma desítkami vzorků trusu různých zvířat včetně například holuba, promyky anebo lva. Každý vzorek je zavěšený v kouli z průhledné umělé pryskyřice a dá se stisknutím vypínače nasvítit.

Než byly vzorky tímto způsobem uchovány, bylo třeba je vysušit. Ptačí trus uschl rychle, ale kravinci to trvalo asi týden a lví trus usychal skoro dva týdny.

Jeden ze zajímavějších vzorků od racka stříbřitého v sobě má zapletený bílý objekt. "Ta bílá část je zbytek plastového sáčku," říká Nigel George, jeden z umělců sdružení Eccleston George. "To nám vypráví příběh o tom, co lidské bytosti páchají na životním prostředí naší planety," dodává.

Děti jsou z výstavy nadšené

Muzeum také přináší například informace o rakovině tlustého střeva, o významu udržovat odpadní roury průchozí a nezablokované, plus další užitečné střípky informací o výkalech.

"U dětí to má ohromný ohlas," říká Bill Cane, další z členů sdružení. "Emotikon s hovínkem je teď hrozně oblíbený a naše muzeum, jak se zdá, se veze na téhle vlně." A to do té míry, že se - jak říká Cane - jedno z dětí přišlo podívat na jejich expozici s plyšovou hračkou v podobě emotikonu s hovínkem.

Japonská společnost představila zařízení, které dá člověku dopředu vědět, kdy bude potřebovat jít na toaletu. Firma chce vyvíjet podobný systém, který upozorní rodiče na budoucí střevní potíže mimina. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Kvůli lesnímu požáru na východě Španělska úřady evakuovaly 1800 lidí

Už na 1800 lidí z osmi obcí muselo být preventivně evakuováno kvůli lesnímu požáru, který vypukl ve čtvrtek na východě Španělska. Plameny sežehly zatím na 3800 hektarů porostu a stále se je nedaří dostat pod kontrolu, informoval v pátek deník ABC. Na místě během pátku zasahovalo zhruba 500 hasičů, kterým pomáhalo ze vzduchu 18 vrtulníků a hasicích letadel.

První velký lesní požár letošního roku ve Španělsku vypukl u obce Villanueva de Viver, která leží asi 90 kilometrů severně od města Valencie. Už ve čtvrtek byly preventivně evakuovány stovky lidí, včetně obyvatel domova pro seniory. Hasiči s plameny bojují v provinciích Castellón a Teruel.

Plameny ohrožují i národní park Sierra de Espadan, který leží v provincii Castellón. Starosta obce Montanejos Miguel Sandalinas vyjádřil velké znepokojení, že živel ohrozí turistiku v oblasti vyhledávané kvůli krásné přírodě i termálním pramenům.

Španělský premiér Pedro Sánchez poukázal, že oheň vypukl mimo období, kdy lesní požáry obvykle vznikají. "Tento požár v tak brzkém měsíci představuje další důkaz klimatické krize, kterou lidstvo zažívá," uvedl premiér, který vyzval obyvatele k "nejvyšší opatrnosti".

Zdroj: ČTK
Další zprávy