Chtěl pochopit nudisty. Na rok se stal jedním z nich

Magazín Magazín
13. 7. 2015 9:47
Americký spisovatel chtěl vědět, co nudisty přitahuje na nahotě. Aby pochopil život této komunity, stal se na rok její součástí.
Mark Haskell Smith
Mark Haskell Smith | Foto: Mark Haskell Smith.com

Los Angeles - Co lidi tak fascinuje na nudismu? Odpověď na tuto otázku hledal během ročního experimentu americký spisovatel Mark Haskell Smith, který se rozhodl stát na 365 dní součástí této komunity, píše BBC.

"Zajímalo mě, proč to ti lidé dělají, i když jsou za to kritizováni," vysvětluje svoje pohnutky.  

Během dvanácti měsíců navštívil nudistická centra po celém světě. Od vyhlášené nudistické pláže a hotelového resortu v Kalifornii (Desert Sun Resort), jižní Francii (Cap d´Agde) až po Bahamy. Po počátečním pocitu studu se posléze osmělil a nahý vyrazil i na alpskou túru nebo na nudistickou diskotéku.

"Byl jsem vyděšený. Cítil jsem se tak trapně," popisuje svůj první zážitek spisovatel. Rozpaky ale nepominuly ani později. Přestože byl uvolněnější, tak v okamžiku, kdy se měl svléct, znervózněl. 

"Problémy ale tkvěly v mojí vlastní hlavě. Nudisté nevnímají nahotu jako většina z nás. My jsme zvyklí na dokonalá těla z reklam a televize a stydíme se pak za naše chyby," kritizuje většinovou společnost.

Tolerantní a sebevědomí nudisté

Podle Smithe bychom se měli naučit brát se stejně jako nudisté. Naturismus rovněž považuje za výbornou školu tolerance. "Naše společnosti ji velmi potřebuje, a tohle je dobré místo, kde se jí naučit," dodává.

Komunita na něj působila velmi soudržně a různorodě, do skupiny patřili hasiči, manažeři, lékaři či univerzitní profesoři.

Nejsilnější moment zažil podle svých slov na diskotéce, kde se setkal s téměř 80letou ženou, která se i přes pokročilý věk nestyděla tančit nahá uprostřed parketu. "Říkal jsem si, že je to buď ten nejstrašnější, nebo naopak nejinspirativnější pohled," vysvětlil s tím, že by chtěl mít někdy stejnou odvahu jako tato žena.

"Nudismus rozhodně není o sexu," vysvětluje. Rok mu ale stačil a napříště se bude koupat nahý už jen ve společnosti své ženy.

Nudismus jakožto organizované hnutí spojuje svoje počátky v novodobé historii s Německem. První klub byl otevřen v roce 1903 nedaleko Hamburku. Idea se do světa začala šířit po druhé světové válce, v případě USA sehrálo důležitou roli hnutí hippies.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 12 minutami

Český fyzik Křivánek získal prestižní Kavliho cenu

Fyzik českého původu Ondřej Křivánek se stal jedním z držitelů prestižní vědecké Kavliho ceny za rok 2020. Sedm laureátů oceněných za přínos v oblasti astrofyziky, nanověd a neurověd vyhlásila Norská akademie věd. Křivánek, který se věnuje transmisní elektronové mikroskopii, byl vyznamenán v oboru nanotechnologií.

"Kavliho cena v oblasti nanověd byla udělena čtyřem vědcům za vynález čoček s korekcí aberací (vad zobrazení) v elektronových mikroskopech, které umožnily vědcům na celém světě sledovat struktury a chemické složení materiálů ve třech rozměrech v bezprecedentně malých měřítkách," uvádí se v tiskovém prohlášení akademie.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

S růstem platů učitelů ministerstvo počítá i nadále, hlásí Plaga

Ministerstvo školství stále počítá s růstem platů učitelů v příštím roce o devět procent, jak se na tom loni domluvil ministr Robert Plaga (ANO) s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO). Podle úřadu nadále platí závazek programového prohlášení vlády, podle kterého má být průměrný plat pedagogů v příštím roce kolem 47 000 korun. Údaje o průměrných platech ve školství za letošní první čtvrtletí zatím ministerstvo nemá. K dispozici budou asi na konci června. Loni brali pedagogové v průměru 40 111 korun.

"Závazek programového prohlášení vlády platí, a platný střednědobý výhled na rok 2021 tak navýšení platů pedagogických pracovníků o devět procent obsahuje, stejně tak jako navýšení platů nepedagogů," uvedla mluvčí ministerstva Aneta Lednová. Schillerová podle ní sdělí ministerstvu návrh příjmů a výdajů na rok 2021 do 15. srpna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy