Nový rok začne ve světovém čase o vteřinu později. Na hodinách se objeví 23:59:60

hrz
29. 12. 2016 11:52
Lidé si budou muset do odpočtu k ohňostroji jednu vteřinu přidat. O vložení tzv. přestupné sekundy rozhodla Mezinárodní služba rotace Země kvůli postupnému zpomalování zemské rotace. V Česku bude vzhledem k časovému GMT+1 vložena vteřina navíc až v noci ze 31. prosince 2016 na 1. ledna 2017 po 0:59:59 SEČ.
Silvestrovská přechodná vteřina
Silvestrovská přechodná vteřina | Foto: astro.cz

Po sedmadvacáté od zavedení přestupné sekundy v roce 1972 se v jeden okamžik najednou posune na celém světě čas právě o jednu vteřinu. Na místech nultého poledníku – tedy v greenwichském čase – bude sekunda vložena na Silvestra před začátkem nového roku 2017 a lidé budou muset do odpočtu k ohňostroji jednu sekundu přidat.

Co zpomaluje Zemi?

Červnové snímky z NASA

Slapové síly Měsíce, které způsobují na Zemi příliv a odliv, postupně přeměňují rotační energii Země na oběžný pohyb Měsíce. To má za následek zvětšování vzdálenosti Měsíce od Země přibližně o 4 cm za rok a zpomalování zemské rotace o 0,000017 sekundy. O stejnou hodnotu se za rok prodlouží délka dne.

Zdroj: astro.cz

V Česku, kde je čas GMT+1, vložíme přechodnou vteřinu až před jednou hodinou v noci na Nový rok.

Přestupná sekunda se v případě potřeby zavádí v důsledku tzv. slapového zpomalování, kdy zemskou rotaci brzdí slapové síly Měsíce.

„Patrné jsou však i nepravidelné odchylky, způsobené zatím ještě málo zdokumentovaným vztahem zemského jádra a jeho pláště,“ říká Karel Halíř ze Zákrytové a astrometrické sekce České astronomické společnosti. „Je však pozorováno, že například i zemětřesení na Zemi mají vliv na směr osy a následně i periodu rotace Země. Protože největší část změn připadá na vrub zpomalování zemské rotace, v praxi se zatím přestupná sekunda nikdy neubírala, ale vždy jen přidávala,“ dodává Halíř, jenž je zároveň ředitelem hvězdárny v Rokycanech a Plzni.

Přidání přestupné sekundy nastává obvykle 30. června nebo 31. prosince o půlnoci světového času UTC. Prakticky je to realizováno tak, že ve vybrané datum o světové půlnoci po čase 23:59:59 následuje ještě 23:59:60 a teprve potom 00:00:00 následujícího dne. Tato úprava je provedena na celém světě ve stejný okamžik. To znamená, že v Česku se tak stane v 1:00 SEČ 1. ledna.

O tom, zda se v daném termínu přestupná sekunda zavede, rozhoduje na základě svých měření Mezinárodní služba rotace Země (IERS) a tuto informaci zveřejňuje ve svém pravidelném Bulletinu C. Dosud byla přestupná sekunda zavedena šestadvacetkrát, naposledy na přelomu června a července 2015. Nejčastější interval mezi dvěma zavedeními přestupné sekundy je 18 měsíců.

„V posledním období se perioda mezi vkládanými sekundami ustálila na přibližně třech rocích. Poslední ‚silvestrovské‘ vložení přestupné vteřiny se odehrálo v roce 2008. ‚Silvestrovská‘, respektive v Česku už ‚novoroční‘ přestupná sekunda je tedy spíše výjimkou,“ upřesňuje astronom Karel Halíř.

Ten na závěr vybízí fajnšmekry, kteří vlastní hodiny řízené dálkově časovým signálem a čas se jim zobrazuje mezinárodní UTC, aby zachytili vložení přechodné sekundy a poslali ho na web astro.cz.

„Taková videonahrávka displeje hodin s časem 23:59:60 UTC 31. prosince 2016 může být skutečně zajímavou kuriozitou,“ dodává.

Největší radioteleskop dosáhne ke hvězdám, ale astronomové doufají, že ruská vláda sáhne hlouběji do peněženky, aby ho udržela v provozu. | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Tenisté Evropy vedou v Laver Cupu po prvním dnu nad světem 3:1

Tenisté Evropy vedou po úvodním dnu Laver Cupu nad výběrem světa 3:1. Body výběru kapitána Björna Borga získali ve dvouhrách v Ženevě Dominic Thiem a Stefanos Tsitsipas, v týmu Johna McEnroea uspěl Jack Sock. Čtyřhru na závěr dnešního programu vyhrál domácí favorit Roger Federer s Alexandrem Zverevem nad Denisem Shapovalovem se Sockem 6:3, 7:5.

Rakušan Thiem v úvodním duelu třetího ročníku Laver Cupu odvrátil v duelu se Shapovalovem tři mečboly a nakonec Kanaďana porazil 6:4, 5:7 a 13:11. Američan Sock pak vyrovnal výhrou 6:1, 7:6 nad Italem Fabiem Fogninim a Evropu pak dostal znovu do vedení Tsitsipas, který v duelu debutantů přehrál dalšího Američana Taylora Fritze 6:2, 1:6, 10:7.

Úvodní ročník, který v roce 2017 hostila Praha, vyhrál tým Evropy a vloni v Chicagu trofej obhájil. V Ženevě bude vítěz znám v neděli.

Tenisový Laver Cup v Ženevě:

Evropa - Výběr světa 3:1 po prvním dnu

Thiem - Shapovalov 6:4, 5:7, 13:11, Fognini - Sock 1:6, 6:7 (3:7), Tsitsipas - Fritz 6:2, 1:6, 10:7, Federer, A. Zverev - Shapovalov, Sock 6:3, 7:5.

Další zprávy