Jde to i bez sexu. Strašilky v Británii si vystačí samy, k množení samce nepotřebují

Magazín Magazín
19. 8. 2019 12:44
Novozélandský druh strašilek přestal být podle biologů sexuálně aktivní poté, co migroval na začátku 20. století do Velké Británie. Jedna z populací v zahradě Tresco Abbey Garden na ostrovech Scilly je tak čistě samičí a pro množení nepotřebuje samce.
Novozélandský druh strašilky Clitarchus hookeri.
Novozélandský druh strašilky Clitarchus hookeri. | Foto: Shutterstock

Druh novozélandských strašilek se na ostrovy Scilly v Atlantském oceánu dostal mezi lety 1910 až 1935 na lodi s rostlinami určenými pro subtropickou zahradu Tresco Abbey Garden. Biologové z Masseyské univerzity na Novém Zélandu nyní přišli na to, že populace strašilek se zde vzdala sexuálních aktivit a rozmnožuje se asexuálně, kvůli čemuž se rodí pouze samičky. 

"Možná je to dáno tím, že na ostrov nebyli převezeni žádní samečci, nebo se během expanze prostě neudrželi," citoval britský deník The Guardian expertku z Masseyské univerzity Mary Morganovou-Richardsovou. 

Biologové proto zkoumali také předky scillských strašilek v oblasti Taranaki na západě Nového Zélandu. Ti i přesto, že žijí ve srovnatelném prostředí s podobnou stravou, zůstávají sexuálně aktivní a rodí se stejný počet samců i samiček. 

Několik samiček scillské populace původně novozélandských strašilek dokonce navštívilo Taranaki, aby se seznámily se svými samčími kolegy. A přestože se sblížili, vajíčka samiček byla z 98 procent opět samičího pohlaví.

Podle Morganové-Richardsové to tak znamená, že samičky na ostrovech Scilly nejsou ještě zcela asexuální. Nicméně potenciálně narození samci strašilek na britských ostrovech budou podle ní spíše mutací. 

Výzkumníci se teď hodlají zaměřit na to, proč sexuální styk zůstává při množení pro druhy výhodou. 

 

Právě se děje

Další zprávy