Novináři o Soči: Pivo za 220, špinavá voda a divné záchodky

Marek Pros Marek Pros
5. 2. 2014 17:30
Zimní olympijské hry vypuknou již tento pátek. Kromě velkých očekávání je doprovází i rozčarování z řad novinářů, kteří zveřejňují své postřehy i fotky na Twitteru.
Zátiší na recepci hotelu v Soči
Zátiší na recepci hotelu v Soči | Foto: Twitter

Soči / Praha – Organizace v Soči vázne, novináři nemají připravené pokoje, v koupelně neteče voda. Tým sportovních redaktorů ze CNN zažil krutou srážku s realitou hned po příjezdu do Soči. "CNN si před pěti měsíci zarezervovala 11 hotelových pokojů. Už jsme tu den a k dispozici je pouze jeden," píše na svém Twitteru sportovní redaktor Harry Reekie.

O své zážitky ze Soči se podělili i čeští novináři. "Toulavých psů je v Soči určitě míň než v prosinci. Jeden mě včera potkal uvnitř sídliště, kde bydlíme. Lovečák zjistil, že nic nemám, v klidu," napsal Robert Záruba, zpravodaj České televize.

Jan Kaliba ze sportovní redakce Českého rozhlasu zažil menší rozčarování v jednom z barů, kde po něm obsluha požadovala extra příplatek za sezení. "V baru si účtovali poplatek za místo k sezení. Na snídani nás posílají do Moskvy či Kazaně. Zbývá věřit, že jde o jména restaurací."

Jeho rozhlasového kolegu Michala Jurmana překvapily ceny v místních restauracích. Hospodští nasadili ceny opravdu vysoko. "Párek bez ničeho 90 Kč, pivo 220 Kč. Přepočítávat rubly na ZOH 2014 je pro silnější povahy."

ZOH v Soči zahájí slavnostní ceremoniál již tento pátek v 17:00.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Bezplatnými menstruačními potřebami pro nízkopříjmové se má zabývat ministryně Schillerová, uvedl Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) přitakal dotazům, zda by v Česku bylo možné zajistit bezplatný přístup k menstruačním pomůckám, jak se k tomu rozhodlo jako první na světě Skotsko. Na twitterovém účtu uvedl, že Skotové tím chtějí zbořit stigma menstruace a bojovat s chudobou. U příjmově nejslabších by to podle Babiše bylo možné i v Česku. Řešení má nalézt ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), uvedl Babiš.

"Skotsko bude jako první země na světě všem ženám hradit menstruační pomůcky. Chtějí zbořit toto stigma a bojovat s chudobou. Novináři se mě ptají, jestli by bylo by něco takového možné i u nás. U příjmově nejslabších určitě. Požádal jsem Alenu Schillerovou, aby našla řešení," uvedl Babiš.

V úterý schválený zákon zavádí ve Skotsku, kde žije přibližně 5,5 milionu lidí, právo na bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším hygienickým potřebám při menstruaci. Dostupné budou mimo jiné ve školách, na univerzitách, na úřadech a v dalších veřejných budovách. Pro návrh se podařilo ve Skotsku přesvědčit všechny strany tamního parlamentu. Některé z nich se přitom zpočátku zdráhaly, protože považovaly odhadované náklady 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč) za příliš vysoké a dost možná i značně podhodnocené.

Zdroj: ČTK
Další zprávy