reklama
 
 

Kanada se hádá s Norskem o největší sochu losa. Dáme té své klobouk, slibují Kanaďané

22. 1. 2019 9:55
Socha losa v kanadském městě Moose Jaw byla se svými deseti metry dlouho největší na světě. Světový rekord ovšem v roce 2015 ztratila, když Kanaďany trumfli Norové. Kanaďané ale situaci nehodlají nechat jen tak a plánují svého losa zvětšit. Řešení by mohl přinést například klobouk na jeho hlavě.

Kanadské město Moose Jaw se po tři dekády pyšnilo nejvyšší sochou losa na světě. Los pojmenovaný Mac měří deset metrů a za svou existenci už přečkal drsné zimní mrazy, útoky sprejerů i ztrátu své čelisti. K městu patří od roku 1984 a v roce 2013 ho obyvatelé vyhlásili jeho nejpopulárnější celebritou.

Před čtyřmi lety ovšem Mac o svůj světový rekord přišel, když se Norové rozhodli Kanaďany pokořit. Mezi Oslem a Trondheimem tehdy vztyčili nablýskaného nerezového losa Storelgena, který měřil o 30 centimetrů víc.

Toho si však o tři roky později všiml jeden z obyvatel kanadského Moose Jaw Justin Reves a na internetu rozjel crowdfundingovou kampaň, ve které vybírá peníze, aby Macovi jeho prvenství vrátil.

"Norové našemu losovi úmyslně sebrali titul. Věřím, že jako Kanaďané nesmíme jen tak nečinně přihlížet tomuto útoku na náš národní poklad," citovala Revesův apel americká televizní stanice CNN.

Na výzvu brzy reagoval i starosta kanadského města Fraser Tolmie a slíbil, že společně s místními najde způsob, jak sochu zvětšit. Pro CNN se svěřil, že už od obyvatel dostal několik tipů. "Někteří navrhují, že bychom losovi mohli dodělat klobouk. Jiné napadlo, že bychom Maca postavili na hokejové brusle," prozradil.

O plánech Kanaďanů se ale doslechli i Norové. "Nechceme vám kazit radost, ale uděláme všechno pro to, aby náš los zůstal i nadále největší na světě," řekla ve videu norského deníku Dagbladet místostarostka obce Stor-Elvdal, ve které stojí Macův kovový konkurent Storelgen.

Definitivní rozhodnutí, jak Maca zvětšit, má podle CNN padnout na přelomu ledna a února. "Je to pro nás větší kauza než brexit. Naše město je po losovi pojmenované, takže je s tímto zvířetem úzce provázané. Opravdu nechápu, jaký má los vztah k Norsku," zdůraznil Tolmie.

autor: Magazín | 22. 1. 2019 9:55

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama