Nizozemec popluje s Noemovou archou do Jižní Ameriky šířit bibli. Zvířata budou plastová

jaz
1. 5. 2016 14:00
Nizozemský milionář vyrazí během letošního léta přes Atlantický oceán na své replice Noemovy archy, kterou stavěl přesně podle pokynů z Bible. Na 125 metrů dlouhé lodi popluje nejprve do Jižní Ameriky, kde hodlá šířit biblické poselství. Moderní Noemova archa je ale zároveň i turistickou atrakcí, kterou od roku 2012 mohou navštěvovat zájemci právě v Nizozemí. Před vyplutím si na sebe loď musela vydělat prohlídkami nebo pořádáním konferencí a koncertů.
Foto: Ark Of Noah Foundation

Tesař a bohatý nizozemský podnikatel Johan Huibers oznámil svůj záměr vyplout se svou věrnou replikou Noemovy archy přes Atlantický oceán, a to již během letošního léta. Svou loď dosud kotvil v nizozemském přístavu a od roku 2012, kdy ji zpřístupnil veřejnosti, se stala vyhledávanou turistickou atrakcí. Teď má posloužit coby prostředek k šíření biblického poselství a to v Jižní i Severní Americe, kam se hodlá v rámci svého turné podívat. Informoval o tom server Huffington Post.

Noemova archa z Nizozemí
Noemova archa z Nizozemí | Video: Vimeo

"Chceme umožnit tisícům lidí v Brazílii a znevýhodněným a osiřelým dětem zažít naději, která pochází z tohoto biblického příběhu," řekl Huibers ve videu na svých stránkách. Svou pouť proto začne u břehů Brazílie a kotvit hodlá také v Montevideu, Havaně, Panamě a Kolumbii. Poté se posune více na sever a zavítá do San Diega, Long Beach, San Francisca a Seattlu.

Johan se přiznal, že ve svých 24 letech našel vztah k Bohu a od té doby touží pomáhat lidem. Proto se zapojil do charitativních projektů v Etiopii, Albánii a Bosně. Poté se ale vrhnul do plnění si svého snu, a to postavit si loď podobnou Noemově arše. Projekt ho napadl během spánku, když se mu zdálo, jak jeho rodnou nizozemskou provincii Nood-Holland zaplavila povodeň.

V roce 2004 si proto postavil první verzi archy, která byla ale co do rozměrů o polovinu menší než ta současná. Plul na ní s rodinou po kanálech své země, což přitáhlo velkou publicitu i turisty, kteří mu nakonec vydělali na stavbu mnohem větší Noemovy archy.

"Bůh Noemovi řekl: "Se všemi smrtelníky je konec. Země je plná jejich násilí, a tak je zničím i se zemí. Postav si archu z cypřišového dřeva. Archu propleteš rákosím a zevnitř i zvenčí ji vymažeš smolou. Uděláš ji takto: archa bude 300 loktů dlouhá, 50 loktů široká a 30 loktů vysoká," stojí přesně v Genesis 6,13. Vzhledem k tomu, že loket je vzdálenost mužské paže od lokte k prstům, využíval Huibers k měření svou vlastní paži.

Vznikla tak loď o rozměrech 125 metrů na délku, 30 metrů na šířku s váhou 2,5 tisíce tuny, kam se vejde více jak pět tisíc lidí. Svou délkou tak trumfne  i fotbalové hřiště. Přestože tvrdí, že se jedná o přesnou repliku biblické lodi, musel kvůli bezpečnosti i technickým postupům přeci jen něco poupravit. Místo cypřišového dřeva použil švédskou borovici a loď vystavěl kolem ocelového rámu.

Chybí také zvířata, která jsou pro Noemovu archu tak typická. Pár kousků se tu ale přeci najde. Kromě živých kuřat, tu jsou ale jen plastové sochy pro turisty. Fanoušci náboženské atrakce budou moci celou plavbu sledovat živě přes internet. Loď potáhne přes oceán člun.

Zákaz kouření, troubení, diskusí o politice a náboženství. Irácká vesnice si zavedla pravidla chování a chce inspirovat ostatní v zemi. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy