Nobelista urazil ženy ve vědě. Sexistický vtip ho stál místo

jaz
17. 6. 2015 10:26
Poznámka určená k pobavení publika sklidila ve světě tvrdou kritiku. Významný biochemik tak kvůli své řeči na adresu kolegyň z laboratoří přišel o práci.
Foto: Twitter

Londýn – Nositel Nobelovy ceny z roku 2001 Tim Hunt prohlásil na světové konferenci vědy v Koreji, že vědkyně jsou v laboratořích velkým rozptýlením, a měla by proto existovat genderově oddělená pracoviště. Než se vrátil zpět domů, dostal výpověď a vědecká obec se k němu obrátila zády, píše deník The Guardian.

"Když jsou (ženy) v laboratoři, může dojít ke třem věcem: Zamilujete se do nich, zamilují se ony do vás, a když je kritizujete, pláčou," zněla věta, která sklidila pouze vlažný potlesk. Hunt přiznává, že byl velmi nervózní. Odmítá nařčení kolegyň, že by byl sexista. 

Přítomných žen se jeho narážka dotkla a horlivě ji rozebíraly přes Twitter. Přes noc se z nevinné poznámky na tiskové konferenci stal útok na postavení žen ve vědě, na což reagovala i Huntova domovská univerzita v Londýně, která se ve svém oficiálním prohlášení tvrdě postavila proti nobelistovi.

"Milostné pletky na pracovišti komplikují život. Velmi se omlouvám, že jsem způsobil takovéto pohoršení. Rozhodně jsem to tak nemyslel. Chtěl jsem být jen upřímný, opravdu," řekl BBC Radio biochemik, kterému bylo od University College naznačeno, že pokud sám nepodá výpověď, bude vyhozen.

Na sociálních sítích se navíc začaly pod hashtagem #DistractinglySexy šířit příspěvky vědkyň všech věkových kategorií, které se vyfotily při práci. Snímky pak doplnily sarkastickými komentáři.

"Já vím, tento oblek totálně lichotí mým křivkám," sdílí svou fotografii ve žlutém obleku jedna z vědkyň. Další snímek z kravína nese titulek: "To jsem já s rukou hluboko v kravském zadku. Jak svůdné!" A mnoho dalších žen si ze sexistické poznámky dělá na sociálních sítích legraci.

Huntova manželka Mary Collins za svým mužem plně stojí a stěžuje si, že než se stačil jakkoli obhájit, veřejnost nad ním vynesla ortel. Stejně tak ho hájí i mnozí kolegové z praxe. Hunta popisují jako člověka, který naopak vždy bojoval za rovnost mužů a žen ve vědě. Jeho poznámku přesto považují za nemístnou.

"Mé vztahy s University College byly pošpiněny. Starají se jen o svou pověst, a ne o blaho svých zaměstnanců," hájí svého muže imunoložka Mary Collins.

Tim Hunt přiznává, že jeho poznámka byla nemístná. Na druhou stranu oceňuje, že teď bude mít spoustu volného času a bude se moct věnovat svému velkému koníčku - zahradničení. 

Jak rychlá a nelítostná mohou být sociální média, si na vlastní kůži zažil britský biochemik a nositel Nobelovy ceny Tim Hunt. A stačila jedna nevhodná poznámka na uzavřené večeři, tvrdí Miloš Čermák. | Video: Miloš Čermák
 

Právě se děje

před 22 minutami

V Chorvatsku jsou i čtvrt století po válce desítky tisíc nevybuchlých min

V Chorvatsku jsou 24 let po skončení válečného konfliktu stále místa o celkové ploše 355 čtverečních kilometrů, kde hrozí miny. V těchto oblastech se nachází více než 30 tisíc min a také velké množství další nevybuchlé munice. Podle agentury HINA to řekl ministr životního prostředí Tomislav Ćorić.

Ministr tato čísla uvedl v souvislosti s podpisem dohody, která dokládá, jak značné finanční prostředky je potřeba vynaložit na likvidaci takového nebezpečného pozůstatku války. Na základě uvedeného dokumentu by měla být vynaložena v přepočtu téměř miliarda korun na projekt odminování a ochranu lesů jen v regionu Licko-senjské a Zadarské župy.

Projekt se týká odminování 1676 hektarů lesů a půdy v prostoru Přírodního parku Velebit a Národního parku Paklenica. Jeho realizace by měla být završena do června 2023.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Chrascina má bronz z MS vrchařů, Havlíčková byla druhou juniorkou

Dvě medaile přinesl české výpravě dnešní program mistrovství světa v běhu do vrchu. Marek Chrascina získal na krátké trati bronz mezi muži, hned za ním skončil Jan Janů. Barbora Havlíčková se v Argentině stala juniorskou vicemistryní světa. V sobotu budou o úspěch bojovat závodníci a závodnice v horském maratonu.

Devatenáctiletá běžkyně na lyžích Havlíčková ve svém doplňkovém sportu na šampionátu v Argentině nestačila jen na Angelu Matteviovou z Itálie a přidala další cenný kov k evropskému juniorskému zlatu z červencového šampionátu v Zermattu.

Havlíčková běžela závod jen z lyžařské přípravy, přesto uspěla na zhruba sedm a půl kilometru dlouhé trati. "Musím říct, že jsem to absolutně nečekala. Když jsme přiletěli do Argentiny, vůbec jsem se tady nedokázala srovnat s časovým posunem, fakt se mi běhalo hrozně mizerně. Taťka mě pořád uklidňoval, že je lepší, když se mi běhá před závodem mizerně a pak při něm dobře, než naopak. A měl pravdu," pochvalovala si v tisové zprávě.

Juniorská trať byla těsně před závodem upravena. Zmizel z ní jeden nebezpečný přeběh přes řeku, přesto byla velmi náročná. "V den závodu celý den pršelo, hrozně se zvedla hladina vody, takže se běželo na bahně. Do kopce to klouzalo, ještě horší pak byl seběh. Místy to bylo hodně prudké, takže člověk neběžel, ale regulérně jel. Během závodu jsme s holkama musely přeběhnout řeku, z které se během deště stal veletok," popisovala Havlíčková.

S italskou rivalkou si prohodily pořadí z kontinentálního mistrovství, kde rovněž obsadily první a druhé místo. Ve Švýcarsku vyhrála s náskokem 51 sekund česká reprezentantka, tentokrát byla o 44 sekund rychlejší Matteviová. Na stříbrné pozici byla ale Havlíčková bezpečně.

Úspěch mladých českých závodnic podtrhla čtvrtým místem Alena Matějáková, kterou dělilo jen pět sekund od bronzové Francouzky Jade Rodriguezové. Další dvě Češky Anežka Ševčíková a Gabriela Veigertová skončily na začátku třetí desítky. Mezi juniory byl Benjamin Vrbovský patnáctý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy