Nobelista urazil ženy ve vědě. Sexistický vtip ho stál místo

jaz
17. 6. 2015 10:26
Poznámka určená k pobavení publika sklidila ve světě tvrdou kritiku. Významný biochemik tak kvůli své řeči na adresu kolegyň z laboratoří přišel o práci.
Foto: Twitter

Londýn – Nositel Nobelovy ceny z roku 2001 Tim Hunt prohlásil na světové konferenci vědy v Koreji, že vědkyně jsou v laboratořích velkým rozptýlením, a měla by proto existovat genderově oddělená pracoviště. Než se vrátil zpět domů, dostal výpověď a vědecká obec se k němu obrátila zády, píše deník The Guardian.

"Když jsou (ženy) v laboratoři, může dojít ke třem věcem: Zamilujete se do nich, zamilují se ony do vás, a když je kritizujete, pláčou," zněla věta, která sklidila pouze vlažný potlesk. Hunt přiznává, že byl velmi nervózní. Odmítá nařčení kolegyň, že by byl sexista. 

Přítomných žen se jeho narážka dotkla a horlivě ji rozebíraly přes Twitter. Přes noc se z nevinné poznámky na tiskové konferenci stal útok na postavení žen ve vědě, na což reagovala i Huntova domovská univerzita v Londýně, která se ve svém oficiálním prohlášení tvrdě postavila proti nobelistovi.

"Milostné pletky na pracovišti komplikují život. Velmi se omlouvám, že jsem způsobil takovéto pohoršení. Rozhodně jsem to tak nemyslel. Chtěl jsem být jen upřímný, opravdu," řekl BBC Radio biochemik, kterému bylo od University College naznačeno, že pokud sám nepodá výpověď, bude vyhozen.

Na sociálních sítích se navíc začaly pod hashtagem #DistractinglySexy šířit příspěvky vědkyň všech věkových kategorií, které se vyfotily při práci. Snímky pak doplnily sarkastickými komentáři.

"Já vím, tento oblek totálně lichotí mým křivkám," sdílí svou fotografii ve žlutém obleku jedna z vědkyň. Další snímek z kravína nese titulek: "To jsem já s rukou hluboko v kravském zadku. Jak svůdné!" A mnoho dalších žen si ze sexistické poznámky dělá na sociálních sítích legraci.

Huntova manželka Mary Collins za svým mužem plně stojí a stěžuje si, že než se stačil jakkoli obhájit, veřejnost nad ním vynesla ortel. Stejně tak ho hájí i mnozí kolegové z praxe. Hunta popisují jako člověka, který naopak vždy bojoval za rovnost mužů a žen ve vědě. Jeho poznámku přesto považují za nemístnou.

"Mé vztahy s University College byly pošpiněny. Starají se jen o svou pověst, a ne o blaho svých zaměstnanců," hájí svého muže imunoložka Mary Collins.

Tim Hunt přiznává, že jeho poznámka byla nemístná. Na druhou stranu oceňuje, že teď bude mít spoustu volného času a bude se moct věnovat svému velkému koníčku - zahradničení. 

Jak rychlá a nelítostná mohou být sociální média, si na vlastní kůži zažil britský biochemik a nositel Nobelovy ceny Tim Hunt. A stačila jedna nevhodná poznámka na uzavřené večeři, tvrdí Miloš Čermák. | Video: Miloš Čermák
 

Právě se děje

Další zprávy