Nemůžeme tu narazit na medvědy, vycvičte je, žádají nespokojení turisté v Yellowstonském parku

jaz
4. 10. 2015 7:00
Do Yellowstonského národního parku proudí ročně miliony návštěvníků. Hlavním lákadlem je možnost vidět živé medvědy. Má to však háček. Případů, kdy turisté nějakého toho medvěda viděli, totiž razantně ubývá. Lidé si pak na správě parku stěžují, že návštěvou zbytečně vyhodili peníze. "Prosím, vycvičte své medvědy, aby byli tam, kde je mohou hosté vidět," navrhují dokonce někteří.
Foto: Foter / CC BY-SA

Cheyenne (Wyoming) – Na sociální síti Reddit se objevila fotografie klientského formuláře resortu v Yellowstonském národním parku, kde jistý host požaduje, aby se začali místní medvědi cvičit. Zaplatil totiž tisíce dolarů za dovolenou a během svého pobytu nenarazil ani na jednoho volně žijícího medvěda. Informoval o tom server Mashable.

"Naše dovolená byla úžasná, ale neviděli jsme žádné medvědy. Prosím, vycvičte své medvědy, aby byli tam, kde je mohou hosté vidět. Tohle byl drahý výlet na to, že jsme žádného neviděli," píše host, který svou stížnost zanechal na recepci, když se odhlašoval z hotelu.

Média, která o povedeném turistovi informovala, doufají, že dotyčný myslel svůj vzkaz správě parku v pouhém žertu.

Na síti Reddit připomínají otřepanou poučku Rangers, tedy příslušníků národní parkové služby: "Inteligence nejchytřejších medvědů s nejhloupějších turistů se značně překrývá."

Server Mashable ale uvádí, že případů, kdy turisté na vlastní oči vidí medvědy, ve skutečnosti opravdu ubývá. Volně žijící zvířata jsou však hlavním turistickým magnetem, který do národního parku naláká ročně tři až 3,5 milionu návštěvníků.

"Medvědi byli obyčejně pozorováni podél silnic a v rozvinutých oblastech Yellowstonského národního parku. Lidé je krmili z ruky a měli dost potravin z odpadků v tábořištích," píše na svých stránkách správa parku.

Ze statistiky mezi lety 1931 až 1969 vyplývá, že medvědi mají ročně na svědomí 48 lidských zranění a 138 případů škody na majetku. Od roku 2010 také medvědi grizzly usmrtili 10 lidí, přesto je Yellowstonský park se svou divokou zvěří hojně navštěvovanou destinací.

Správa parku spustila před 45 roky program, kdy apeluje na turisty, aby zabránili přístupu medvědů k potravinám. To je sice dobré pro zdraví medvědů, ale turisté na ně v určitých lokalitách nenarazí tak často.

Medvědi z Yellowstonu jsou zvyklí na přítomnost lidí i dopravy, takže není obtížné se k nim přiblížit na 20 nebo 30 metrů. Jak ale upozorňuje správa parku, stále to jsou divoká zvířata a mohou způsobit nejen vážná zranění, ale i smrt.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Čas se krátí, je třeba jednat o kontrole jaderných zbraní, řekl mluvčí Kremlu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov před středečním setkáním ruského prezidenta Vladimira Putina s jeho americkým protějškem Joem Bidenem v Ženevě zdůraznil, že podle Moskvy je zapotřebí urychleně zahájit jednání o dohodě o kontrole jaderných zbraní. Obě země letos o pět let prodloužily smlouvu známou pod zkratkami START 3 či Nový START, jejíž platnost by jinak vypršela v únoru. Prezidenti podle Peskova mají mimo jiné řešit, jak a kdy nová jednání na toto téma začnou.

"Ano, dohoda (Nový START) byla prodloužena, Bidenova administrativa učinila politické rozhodnutí. To je pozitivní fakt, ale čas se krátí (…) Je nutné začít jednání," uvedl podle agentury TASS kremelský mluvčí.

Podle Peskova Moskvu zaujalo, že americký prezident Joe Biden podle něj připustil "hypotetickou možnost" vstupu Ukrajiny do NATO. "Dříve žádná taková prohlášení nebyla učiněna. V Moskvě tomu samozřejmě věnujeme plnou pozornost," nechal se slyšet Peskov s tím, že Putin má vždy jasno v tom, kde jsou pro Rusko "červené čáry" a věří, že pokud to bude nutné, na setkání šéf Kremlu postoj Moskvy jasně sdělí.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Ceny v českém průmyslu v květnu zrychlily růst na 5,1 procenta

Ceny v průmyslu v Česku vzrostly v květnu počtvrté za sebou, meziročně se zvýšily o 5,1 procenta. Jejich růst tak dál zrychlil. Proti loňskému květnu byly o 4,4 procenta vyšší také ceny v zemědělství. Meziročně dražší byly rovněž stavební práce a tržní služby pro firmy. Oznámil to ve středu Český statistický úřad. Ceny v průmyslu, zemědělství a stavebnictví byly vyšší také v meziměsíčním srovnání, ceny služeb dál stagnovaly na úrovni z předešlého měsíce.

Ceny u výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele. Míra spotřebitelské inflace v květnu klesla na 2,9 procenta z dubnových 3,1 procenta. Na květnovém růstu cen se podepsalo hlavně zdražování pohonných hmot, meziročně naopak dále zlevnila řada potravin.

Ceny průmyslových výrobců loni v prosinci a letos v lednu stagnovaly, od té doby tempo jejich meziročního růstu zrychluje. Květnový růst o 5,1 procenta je stejně jako bylo už dubnové zvýšení cen v průmyslu o 4,6 procenta nejvýraznější od listopadu 2011. Vyšší byly v květnu proti loňsku ceny ropy a zemního plynu téměř o dvě třetiny a chemických látek a výrobků o 43,3 procenta. Ceny kovů a kovodělných výrobků se zvýšily o víc než desetinu. Klesly ceny dopravních prostředků o 3,7 procenta, ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku se snížily o necelé procento.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 43 minutami

Izrael podnikl nálety na Pásmo Gazy, odkud byly vypuštěny zápalné balony

Izraelské vzdušné síly v noci na středu podnikly nálety na palestinské Pásmo Gazy. Stalo se tak nedlouho poté, co zápalné balony vypuštěné z Pásma Gazy způsobily asi dvacítku požárů na jihu Izraele. Jedná se o první významnější incidenty mezi Izraelci a Palestinci od příměří z 21. května, které ukončilo 11denní přeshraniční boje, informovala agentura AFP. Podle Hamásu nebyl při náletech nikdo zraněn.

Izraelská armáda uvedla, že její letadla zasáhla vojenské cíle využívané členy Hamásu v Chán Júnisu a ve městě Gaza. "Ta místa, na něž jsme útočili, využívali k teroristickým aktivitám," sdělil armádní mluvčí. Dodal, že šlo o odvetnou operaci za žhářské útoky na jižní Izrael.

Izraelská média uvádějí, že Palestinci v úterý vyslali přes hranici z Pásma Gazy zápalné balony, které způsobily 26 požárů v západním Negevu. Patnáct z nich vzplálo v lese u kibucu Beeri. K jednomu z balonů bylo připojeno výbušné zařízení, které explodovalo ve vzduchu nad školkou v západním Negevu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy