Nemůžeme tu narazit na medvědy, vycvičte je, žádají nespokojení turisté v Yellowstonském parku

jaz
4. 10. 2015 7:00
Do Yellowstonského národního parku proudí ročně miliony návštěvníků. Hlavním lákadlem je možnost vidět živé medvědy. Má to však háček. Případů, kdy turisté nějakého toho medvěda viděli, totiž razantně ubývá. Lidé si pak na správě parku stěžují, že návštěvou zbytečně vyhodili peníze. "Prosím, vycvičte své medvědy, aby byli tam, kde je mohou hosté vidět," navrhují dokonce někteří.
Foto: Foter / CC BY-SA

Cheyenne (Wyoming) – Na sociální síti Reddit se objevila fotografie klientského formuláře resortu v Yellowstonském národním parku, kde jistý host požaduje, aby se začali místní medvědi cvičit. Zaplatil totiž tisíce dolarů za dovolenou a během svého pobytu nenarazil ani na jednoho volně žijícího medvěda. Informoval o tom server Mashable.

"Naše dovolená byla úžasná, ale neviděli jsme žádné medvědy. Prosím, vycvičte své medvědy, aby byli tam, kde je mohou hosté vidět. Tohle byl drahý výlet na to, že jsme žádného neviděli," píše host, který svou stížnost zanechal na recepci, když se odhlašoval z hotelu.

Média, která o povedeném turistovi informovala, doufají, že dotyčný myslel svůj vzkaz správě parku v pouhém žertu.

Na síti Reddit připomínají otřepanou poučku Rangers, tedy příslušníků národní parkové služby: "Inteligence nejchytřejších medvědů s nejhloupějších turistů se značně překrývá."

Server Mashable ale uvádí, že případů, kdy turisté na vlastní oči vidí medvědy, ve skutečnosti opravdu ubývá. Volně žijící zvířata jsou však hlavním turistickým magnetem, který do národního parku naláká ročně tři až 3,5 milionu návštěvníků.

"Medvědi byli obyčejně pozorováni podél silnic a v rozvinutých oblastech Yellowstonského národního parku. Lidé je krmili z ruky a měli dost potravin z odpadků v tábořištích," píše na svých stránkách správa parku.

Ze statistiky mezi lety 1931 až 1969 vyplývá, že medvědi mají ročně na svědomí 48 lidských zranění a 138 případů škody na majetku. Od roku 2010 také medvědi grizzly usmrtili 10 lidí, přesto je Yellowstonský park se svou divokou zvěří hojně navštěvovanou destinací.

Správa parku spustila před 45 roky program, kdy apeluje na turisty, aby zabránili přístupu medvědů k potravinám. To je sice dobré pro zdraví medvědů, ale turisté na ně v určitých lokalitách nenarazí tak často.

Medvědi z Yellowstonu jsou zvyklí na přítomnost lidí i dopravy, takže není obtížné se k nim přiblížit na 20 nebo 30 metrů. Jak ale upozorňuje správa parku, stále to jsou divoká zvířata a mohou způsobit nejen vážná zranění, ale i smrt.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Při havárii vrtulníku přišel o život miliardář a politik Olivier

Při havárii vrtulníku přišel o život miliardář a politik Olivier Dassault. S odvoláním na parlamentní zdroje a vyšetřovatele to uvedla agentura AFP.

před 57 minutami

Ingebritsen má z atletického HME double, vyhrál i trojku

Nor Jakob Ingebrigtsen po triumfu na 1500 metrů vyhrál na atletickém halovém mistrovství Evropy i závod na 3000 metrů. Dvacetiletému běžci se v Toruni povedl podobný double jako na venkovním ME 2018 v Berlíně, kde vyhrál závody na 1500 a 5000 metrů.

Díky zrychlení v závěru Ingebritsen vyhrál nejdelší halový závod v osobním rekordu 7:48,20. Na trojce obhájil titul z předloňského HME v Glasgow, kde na patnáctistovce nestačil na Poláka Marcina Lewandowského. Toho letos porazil.

Na halový evropský trůn v sedmiboji se vrátil nejlepší vícebojař současnosti Kévin Mayer. Devětadvacetiletý Francouz nasbíral 6392 bodů, čímž zaostal o 87 bodů za svým evropským rekordem z HME 2017 v Bělehradu. Španělský obhájce titulu Jorge Ureňa tentokrát získal stříbro (6158), bronz zůstal v Polsku zásluhou osobního rekordu Pawla Wiesiolka (6133).

Titul na 60 metrů překážek obhájila Nizozemka Nadine Visserová v nejlepším letošním světovém čase 7,77 sekundy. Zvítězila před britskými sestrami Cindy Semberovou (7,89) a Tiffany Porterovou (7,92). Třiatřicetiletá Porterová si pro medaili doběhla v roušce.

V dnešním finálovém programu se z českých atletů představí jen štafeta čtvrtkařů, která nastoupí ve složení Vít Müller, Pavel Maslák, Michal Desenský a Patrik Šorm.

Zdroj: ČTK
Další zprávy