Německý jezevčík musí po letech k původním majitelům, rozhodl soud. Nálezcům mají zaplatit 87 000

ČTK ČTK
11. 8. 2016 7:26
Dlouholetý spor rozhodl soud v Postupimi. Mnichovskému páru, který ztraceného psa našel a odmítl vrátit, vyčetl, že se nesnažil dostatečně intenzivně najít jeho majitele. Zvíře soud přiřkl původním majitelům, kteří však musí Mnichovanům zaplatit 3217,16 eur (téměř 87 000 Kč) jako náhradu za stravu a veterinární ošetření, které psovi během čtyř let péče poskytli.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Postupim - Po čtyřech letech péče musí manželé z Mnichova vrátit původním majitelům jezevčíka, kterého našli pobíhat u dálniční křižovatky nedaleko Berlína. Dlouholetý spor rozhodl soud v Postupimi.

Lulu si tak bude muset zvykat nejen na staronové páníčky, ale i na své původní jméno Bonny von Beelitz.

Opuštěnou devítiměsíční fenku jezevčíka našel pár z Mnichova v roce 2012 během dovolené u vjezdu na dálnici nedaleko německé metropole.

O dva roky později se přišli poradit s chovatelem o pořízení dalšího psa a požádali ho o vystavení osvědčení pro Lulu, jak zvíře pojmenovali. Chovatel však na základě čipu pod kůží zjistil, že pes je hlášen jako ztracený, a informoval původní majitele.

Nálezci se ale domácího mazlíčka nechtěli vzdát.

Postupimský soud ve svém rozhodnutí mnichovskému páru vyčetl, že se nesnažil dostatečně intenzivně najít majitele ztraceného psa. Zvíře soud přiřkl původním majitelům, kteří však musí Mnichovanům zaplatit 3217,16 eura (téměř 87 000 Kč) jako náhradu za stravu a veterinární ošetření, které psovi během čtyř let péče poskytli.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Rusko vyplatilo členkám Pussy Riot odškodnění za nezákonné věznění

Rusko vyplatilo třem členkám známé punkové skupiny Pussy Riot částku 37 tisíc eur (950 tisíc korun), o které loni v prosinci rozhodl Evropský soud pro lidská práva (ESLP). Novinářům to v Moskvě oznámil člen skupiny Pjotr Verzilov. Ruské soudy podle ESLP porušily práva odsouzených a evropské úmluvy při verdiktu o skandálním koncertu v moskevském chrámu v roce 2012.

Pět členek Pussy Riot tehdy uspořádalo v moskevském chrámu Krista Spasitele punkovou modlitbu na protest proti podpoře církve Vladimiru Putinovi před prezidentskými volbami v březnu 2012. Tři účastnice moskevský soud poslal na dva roky za mříže. Jekatěrině Samucevičové později trest změnil na podmínku. Marija Aljochinová a Naděžda Tolokonnikovová vyšly na svobodu v březnu 2014 na amnestii v době, kdy jim do odpykání celého trestu zbývalo čtvrt roku.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Ředitel ústecké zoo čelí kritice kvůli neodbornému personálu, piráti ho chtějí odvolat

Odborná kontrolní zpráva Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) poukazuje na nedostatky ústecké zoo, například na neodbornost personálu či na výběhy, které nesplňují podmínky pro chov zvířat. Zprávu ve středu zveřejnili piráti, kteří budou usilovat o odvolání ředitele zoo Romana Končela z funkce, řekl novinářům zastupitel Lukáš Blažej (PRO! Ústí). Opoziční PRO! Ústí je tvořeno Piráty, Stranou zelených a Nezávislými.

"Problémy zoo jsme chtěli řešit na posledním zasedání zastupitelstva 4. listopadu, ale vedení města bohužel pro zařazení bodu na program jednání nehlasovalo," řekl Blažej. Zprávu piráti zveřejnili z důvodu transparentnosti, ale i kvůli tomu, že se řešení situace zoo nedá odkládat. Blažej také řekl, že budou požadovat odborné výběrové řízení na nového ředitele zoologické zahrady.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Sobotka bude Buffalu v NHL chybět čtyři až šest týdnů

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude čtyři až šest týdnů chybět v sestavě Buffala v NHL. Dvaatřicetiletý český reprezentant je mimo hru s blíže nespecifikovaným zraněním v dolní části těla po nepotrestaném faulu Nikity Kučerova z Tampy v pátečním zápase ve Stockholmu.

Kučerov atakoval Sobotku v první třetině utkání, které Tampa nakonec vyhrála 3:2. Ruský útočník českého hokejistu, který jej neviděl, dohrál po jeho střele. Sobotka ze zápasu odstoupil a podle serveru The Athletic v hale chodil s ortézou na pravém koleně.

V této sezoně NHL odehrál Sobotka zatím 16 zápasů, v nichž zaznamenal jeden gól a dvě asistence.

před 46 minutami

Na kotlíkové dotace půjde z ministerstva životního prostředí dalších 1,5 miliardy

Ministerstvo životního prostředí uvolní další 1,5 miliardy korun z programu Nová zelená úsporám (NZÚ) na výměnu zastaralých kotlů. Zájem o dotaci z třetí vlny takzvaných kotlíkových dotací převýšil původně vyčleněné tři miliardy. Na krajské úřady dorazilo přes 40 tisíc žádostí s požadavkem na 4,2 miliardy korun. Ministerstvo o tom informovalo v tiskové zprávě. Dalších 380 milionů resort uvolní na půjčky na kotle.

Aktuálně nejsou vyčerpány prostředky pouze v Praze a na Vysočině, druhé kolo se chystá ještě v Královéhradeckém kraji. Ve většině ostatních krajů byly tisíce žádostí přijaty do takzvaného zásobníku projektů. Právě pro ně je nová dotace určena.

Další zprávy