Samice zvířat se záměrně dělají neatraktivní, aby předešly sexuálnímu obtěžování, tvrdí vědci

jaz
22. 3. 2016 9:33
Britští vědci odhalili, proč se u samců a samic některých druhů zvířat liší sekundární pohlavní znaky. Samci jsou podle nich obdařeni atraktivním zbarvením, aby mohli nalákat samičku, a jejich protějšek naopak fádním vzezřením, aby předešel nechtěnému sexuálnímu obtěžování. Dosud se předpokládalo, že samice jsou méně atraktivní kvůli maskování.
Lvi. Ilustrační foto
Lvi. Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Podle nejnovější studie je absence zbarvení i různých ozdob na těle některých zvířat zcela záměrnou strategií, jak předejít nežádoucímu zájmu ze strany druhého pohlaví.

Doteď byly sekundární pohlavní znaky u zvířat přisuzovány přírodě, nyní to podle vědců vypadá, že samice volí dobrovolně a záměrně svůj vzhled, aby se vyhnuly sexuálnímu harašení ze strany samců. Informoval o tom server Science Daily.

Profesor David Hosken z Exeterské univerzity přišel s novou teorií vysvětlující takzvaný pohlavní dimorfismus. Samice určitých druhů zvířat vypadají často jinak než samci. Liší se zvláště v sekundárních pohlavních znacích, jako je velikost těla, zbarvení nebo jeho tvar. Výrazně se to projevuje například u pávů, kdy se samec pyšní honosným pestrobarevným peřím a samice má jen pár barevných pírek na krku.

Původně se tento výrazný rozdíl u obou pohlaví zdůvodňoval potřebou samic se v přírodě maskovat a příliš na sebe neupozorňovat. Podle Davida Hoskena a jeho kolegů je tento rozdíl naopak záměrný a je výsledkem potřeby samic stát se pro opačné pohlaví nudnými a neatraktivními, což jim může zajistit bezpečí.

Podle studie, která vyšla v časopise Animal Behaviour jsou samice pro svou ochranu schopny ztratit záměrně barvu, dekorativní prvky nebo se doslova vyhýbat místům s větší koncentrací samců, aby se nestaly terčem nežádoucího sexuálního obtěžování.

"Myslíme si, že v případě samic naznačují jejich ozdoby sexuální přednosti, čímž by mohly čelit zvýšenému sexuálnímu obtěžování ze strany samců, což by mohl být nápor na jejich fyzickou kondici," vysvětluje Hosken s tím, že samice jsou schopné předstírat, že jsou samci, aby zabránily páření.

"Nenaznačujeme, že sexuální harašení samců směrem k samicím je jediné vysvětlení pro nedostatek sexuálních ozdob u samic, ale chceme upozornit, že by to mohlo být jedním z faktorů," mírní své teorie Hosken, který připouští, že i samci jsou velmi vybíraví.

Vědci na stopě lanýžů. Budou luxusní houbu pěstovat Češi? | Video: Akademie věd ČR
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 13 minutami

Libyjský maršál Haftar odstoupil dočasně z funkce, může si tím připravovat půdu pro prezidentské volby

Polní maršál Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftar oznámil, že na tři měsíce odstoupí ze své funkce. Podle agentury Reuters si tak připravil půdu k možné kandidatuře v prezidentských volbách, které se mají konat v prosinci.

Haftarovy oddíly ovládají východ Libye a velkou část jižních oblastí. LNA v prohlášení uvedla, že Haftar pověřil svého náčelníka štábu, aby na tři měsíce převzal jeho povinnosti.

Vojsko maršála Haftara v minulosti bojovalo proti jednotkám libyjské armády, která stála za vládou v Tripolisu. Samotný Haftar podporoval paralelní vládu na východě země. Loni čtrnáctiměsíční boje ukončilo příměří, které také umožnilo ustavení přechodné vlády, jež má připravit prosincové volby.

Parlamentní a prezidentské volby se mají konat 24. prosince, ale jak napsala agentura AP, jejich osud je nejistý. Volební zákon, který stanoví že kandidáti na prezidenta se musejí vzdát úřadu po dobu 90 dní před volbami, vyvolal značné neshody mezi libyjskými politiky. Jeho ratifikace vedla až k odhlasování nedůvěry vládě premiéra Muhammada Dbaíby, která bude zemi do voleb řídit jako úřadující.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Fed patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu

Americká centrální banka (Fed) patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu. Banka to oznámila po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Je to dříve, než prognózovala před třemi měsíci, což agentura AP interpretuje jako známku toho, že Fed znepokojují přetrvávající vysoké inflační tlaky.

Svou klíčovou úrokovou sazbu Fed ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka by mohla dokončit omezování nákupu dluhopisů do poloviny příštího roku.

Pokud se bude ekonomice dařit, začne Fed omezovat nákup dluhopisů tento rok, uvedla banka v prohlášení. Cílem nákupů dluhopisů bylo snížit úrokové sazby dlouhodobých úvěrů, aby se podpořilo půjčování a utrácení. Powell dále na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka by mohla oznámit omezení nákupu dluhopisů už na příštím zasedání v listopadu.

Plány Fedu odrážejí přesvědčení, že se ekonomika zotavila z recese vyvolané pandemií covidu-19 natolik, že banka může brzy začít omezovat svou mimořádnou podporu. S postupným posilováním ekonomiky se také zrychlila inflace na tříleté maximum, což zvyšuje tlak na Fed, aby se měnová politika zpřísnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy