Samice zvířat se záměrně dělají neatraktivní, aby předešly sexuálnímu obtěžování, tvrdí vědci

jaz
22. 3. 2016 9:33
Britští vědci odhalili, proč se u samců a samic některých druhů zvířat liší sekundární pohlavní znaky. Samci jsou podle nich obdařeni atraktivním zbarvením, aby mohli nalákat samičku, a jejich protějšek naopak fádním vzezřením, aby předešel nechtěnému sexuálnímu obtěžování. Dosud se předpokládalo, že samice jsou méně atraktivní kvůli maskování.
Lvi. Ilustrační foto
Lvi. Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Podle nejnovější studie je absence zbarvení i různých ozdob na těle některých zvířat zcela záměrnou strategií, jak předejít nežádoucímu zájmu ze strany druhého pohlaví.

Doteď byly sekundární pohlavní znaky u zvířat přisuzovány přírodě, nyní to podle vědců vypadá, že samice volí dobrovolně a záměrně svůj vzhled, aby se vyhnuly sexuálnímu harašení ze strany samců. Informoval o tom server Science Daily.

Profesor David Hosken z Exeterské univerzity přišel s novou teorií vysvětlující takzvaný pohlavní dimorfismus. Samice určitých druhů zvířat vypadají často jinak než samci. Liší se zvláště v sekundárních pohlavních znacích, jako je velikost těla, zbarvení nebo jeho tvar. Výrazně se to projevuje například u pávů, kdy se samec pyšní honosným pestrobarevným peřím a samice má jen pár barevných pírek na krku.

Původně se tento výrazný rozdíl u obou pohlaví zdůvodňoval potřebou samic se v přírodě maskovat a příliš na sebe neupozorňovat. Podle Davida Hoskena a jeho kolegů je tento rozdíl naopak záměrný a je výsledkem potřeby samic stát se pro opačné pohlaví nudnými a neatraktivními, což jim může zajistit bezpečí.

Podle studie, která vyšla v časopise Animal Behaviour jsou samice pro svou ochranu schopny ztratit záměrně barvu, dekorativní prvky nebo se doslova vyhýbat místům s větší koncentrací samců, aby se nestaly terčem nežádoucího sexuálního obtěžování.

"Myslíme si, že v případě samic naznačují jejich ozdoby sexuální přednosti, čímž by mohly čelit zvýšenému sexuálnímu obtěžování ze strany samců, což by mohl být nápor na jejich fyzickou kondici," vysvětluje Hosken s tím, že samice jsou schopné předstírat, že jsou samci, aby zabránily páření.

"Nenaznačujeme, že sexuální harašení samců směrem k samicím je jediné vysvětlení pro nedostatek sexuálních ozdob u samic, ale chceme upozornit, že by to mohlo být jedním z faktorů," mírní své teorie Hosken, který připouští, že i samci jsou velmi vybíraví.

Vědci na stopě lanýžů. Budou luxusní houbu pěstovat Češi? | Video: Akademie věd ČR
 

Právě se děje

před 28 minutami

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Schválil to parlament

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Příslušný zákon dnes jednomyslně schválil místní parlament, informoval list The Scotsman. Podle odhadů by mělo opatření vyjít na 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy