Samice zvířat se záměrně dělají neatraktivní, aby předešly sexuálnímu obtěžování, tvrdí vědci

jaz
22. 3. 2016 9:33
Britští vědci odhalili, proč se u samců a samic některých druhů zvířat liší sekundární pohlavní znaky. Samci jsou podle nich obdařeni atraktivním zbarvením, aby mohli nalákat samičku, a jejich protějšek naopak fádním vzezřením, aby předešel nechtěnému sexuálnímu obtěžování. Dosud se předpokládalo, že samice jsou méně atraktivní kvůli maskování.
Lvi. Ilustrační foto
Lvi. Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Podle nejnovější studie je absence zbarvení i různých ozdob na těle některých zvířat zcela záměrnou strategií, jak předejít nežádoucímu zájmu ze strany druhého pohlaví.

Doteď byly sekundární pohlavní znaky u zvířat přisuzovány přírodě, nyní to podle vědců vypadá, že samice volí dobrovolně a záměrně svůj vzhled, aby se vyhnuly sexuálnímu harašení ze strany samců. Informoval o tom server Science Daily.

Profesor David Hosken z Exeterské univerzity přišel s novou teorií vysvětlující takzvaný pohlavní dimorfismus. Samice určitých druhů zvířat vypadají často jinak než samci. Liší se zvláště v sekundárních pohlavních znacích, jako je velikost těla, zbarvení nebo jeho tvar. Výrazně se to projevuje například u pávů, kdy se samec pyšní honosným pestrobarevným peřím a samice má jen pár barevných pírek na krku.

Původně se tento výrazný rozdíl u obou pohlaví zdůvodňoval potřebou samic se v přírodě maskovat a příliš na sebe neupozorňovat. Podle Davida Hoskena a jeho kolegů je tento rozdíl naopak záměrný a je výsledkem potřeby samic stát se pro opačné pohlaví nudnými a neatraktivními, což jim může zajistit bezpečí.

Podle studie, která vyšla v časopise Animal Behaviour jsou samice pro svou ochranu schopny ztratit záměrně barvu, dekorativní prvky nebo se doslova vyhýbat místům s větší koncentrací samců, aby se nestaly terčem nežádoucího sexuálního obtěžování.

"Myslíme si, že v případě samic naznačují jejich ozdoby sexuální přednosti, čímž by mohly čelit zvýšenému sexuálnímu obtěžování ze strany samců, což by mohl být nápor na jejich fyzickou kondici," vysvětluje Hosken s tím, že samice jsou schopné předstírat, že jsou samci, aby zabránily páření.

"Nenaznačujeme, že sexuální harašení samců směrem k samicím je jediné vysvětlení pro nedostatek sexuálních ozdob u samic, ale chceme upozornit, že by to mohlo být jedním z faktorů," mírní své teorie Hosken, který připouští, že i samci jsou velmi vybíraví.

Vědci na stopě lanýžů. Budou luxusní houbu pěstovat Češi? | Video: Akademie věd ČR
 

Právě se děje

Další zprávy