Voda jako lék na kocovinu? Nesmysl, pomůže jedině čas a dobře se najíst, tvrdí vědci

Magazín Magazín
24. 10. 2015 10:05
Výzkum univerzity v australském Newcastlu vyvrátil jeden z nejznámějších mýtů o kocovině. Voda podle australských vědců totiž následky alkoholu nezmírní, důležité je podle odborníků nepít na lačný žaludek a dobře se najíst. "Na léčbu kocoviny neexistuje žádný lék. Nejúčinnější je totiž nepít vůbec," dodává vedoucí studie.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Newcastle – Káva, prášky na bolest hlavy, tučné jídlo nebo hodně vody? Každý bojuje proti kocovině jiným způsobem.

Americký spisovatel a milovník koktejlů Ernest Hemingway například doporučoval rajčatovou šťávu s pivem a Kingsley Amis zase vývar z masa s vodkou.

Vědci z australské univerzity v Newcastlu teď tyto mýty vyvracejí. Tvrdí, že ani voda a snaha o hydrataci organismu následky alkoholu nezmírní, informuje The Independent.

"Většina lidí, včetně mě, vyrůstala v tom, že voda je na zahnání kocoviny to nejlepší. Voda má ale pouze jeden efekt, a to snížení celkového množství vypitého alkoholu," dodává vedoucí studie.

Vědci proto doporučují, že když už musíte pít, nikdy nekonzumujte alkohol na lačný žaludek a dbejte, aby jídlo mělo dostatek sacharidů a tuků.

Důležité je také vyvarovat se nápojům s kofeinem, které zrychlují srdeční a cévní činnost. "Zdá se, že jediné, co pomůže na kocovinu, je čas," uzavírají.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Ministerstvo průmyslu prodloužilo lhůtu, do které mohou podnikatelé zasažení tornádem zažádat o kompenzace

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) prodloužilo příjem žádostí do programu Pomoc po tornádu do 15. října. Resort to uvedl na svém webu. Původně měl příjem skončit 30. září. V kompenzační výzvě Pomoc po tornádu mohou podnikatelé žádat o příspěvek na obnovu nebo nákup nového majetku. Na podporu je pro ně připraveno 200 milionů korun.

Někteří podnikatelé podle resortu stále nemají příslušné podklady k uznání kompenzace, proto se úřad rozhodl posunout termín ukončení příjmu žádostí. Ten začal 30. června.

Státní agentura CzechInvest, která má administraci programu Pomoc po tornádu na starost, k 21. září evidovala 167 podaných žádostí za 82 milionů korun. Z nich bylo na ministerstvu ke stejnému datu předáno 130 žádostí za zhruba 59,6 milionu korun. Úřad postupně podnikatelům posílá peníze na účty, k 21. září proplatil 110 žádostí v objemu 48,9 milionu korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy