Recept na dlouhověkost? Žádné manželství a hodně čokolády

jaz
5. 9. 2014 10:29
Žena z Mexika údajně oslavila své 127. narozeniny. Neoficiálně se tak stává nejstarší ženou světa.
Foto: YouTube

Guadalajara – Leandra Becerra Lumbreras ze západního Mexika se podle svých slov narodila 31. srpna roku 1887 v městečku Tula Tamaulipas. Před celými 40 lety ale ztratila svůj rodný list, který by její přesný věk mohl dokázat.

Podle její rodiny je Leandře opravdu 127 let, a stává se tak nejstarší ženou; zažila obě světové války i cestu člověka na Měsíc.

"Byla vždy velká bojovnice. Ještě před dvěma lety šila a tkala," řekla El Horizonte její třiačtyřicetiletá vnučka Miriam Alvear s tím, že ji dnes trápí šedý zákal a přestává slyšet. Jinak je ale ve velmi dobrém zdravotním stavu.

Leandra radí spánek a hodně čokolády.
Leandra radí spánek a hodně čokolády. | Video: YouTube

Leandřiny potomci si její dlouhověkost vysvětlují způsobem života, který vedla. Nejenže byla velmi aktivní, ale také milovala spánek a jedla vždy spoustu čokolády. Dlouhý a zdravý život jí prý také zaručil fakt, že se nikdy neprovdala.

V životě ale měla tři osudové muže, a jedním z nich byl dokonce slavný revoluční vůdce. Sama se účastnila mexické revoluce coby velitelka takzvaných Adelitas v letech 1910 až 1917, což byly skupiny žen bojujících po boku svých mužů.

Tato bývalá švadlena se může pochlubit 73 pravnoučaty a 55 prapravnoučaty. Zažila ale i bolestné chvíle, když musela pohřbít pět svých dětí a 20 vnoučat, z nichž údajně poslední zemřelo v uplynulém roce 2013 ve věku 90 let.

Přestože se svými 127 lety by byla jistě nejstarší ženou světa, její věk není úředně ověřen. Proto prvenství stále patří Japonce Misao Okawa, která je zapsaná v Guinnessově knize rekordů a které je o 12 let méně než Leandře.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy