Nejbizarnější práce na olympiádě v Riu? Plavčík, rozdavač kondomů i lidská šipka

pv
16. 8. 2016 8:30
Kromě vrcholových sportovců se na olympiádě v brazilském Riu pohybuje také mnoho pracovníků, kteří se starají o komfort a bezpečí závodníků. Vedle tradičních profesí jako kuchař či uklízečka lze najít na sportovištích a v olympijské vesnici také řadu neobvyklých zaměstnání. Mezi ty nejzajímavější patří rozdavači kondomů nebo lidé oblečení za šipky.
Foto: Koláž Aktuálně.cz / Repro Twitter

Olympiáda v Riu není jen o vrcholových sportovcích, kteří bojují o cenné kovy. O hladký průběh her se starají desetitisíce nejrůznějších pracovníků. Kuchaři, prodavači, bezpečnostní pracovníci nebo uklízeči.

Kromě těchto běžných zaměstnání se na olympijském turnaji objevuje také několik netradičních profesí.

Zřejmě největší pozornosti se dostává tzv. rozdavačům kondomů. Organizátoři si připravili pro sportovce 450 tisíc prezervativů, tedy zhruba 42 na každého účastníka.

O jejich distribuci se starají najatí lidé, kteří se snaží, aby bylo o bezpečí a zdraví sportovců co nejlépe postaráno. Sportovci si na olympiádě i díky rozmachu seznamovacích aplikací typu Tinder rádi užívají a velká část z takřka půl milionu kondomů již zmizela. Podle mnohých sportovců je za tím nejen sexuální apetit, ale také závodníci ze zemí třetího světa, kteří si vyrábějí zásoby na doma.

Jako nejnudnější práce na letošních olympijských hrách byl fanoušky zvolen plavčík, který musí hlídkovat u závodu těch nejlepších plavců světa. Pravděpodobnost, že by se některý z olympijských plavců začal topit, je totiž opravdu minimální. Brazilský zákon ale nařizuje, že u každého bazénu o určitém rozměru musí hlídat plavčík.

Zvláštnost svojí situace a zbytečnost vysedávání u bazénů si uvědomují i samotní plavčíci, kteří svou práci ale berou s nadhledem. “Často vtipkujeme nad tím, že jsem tady abychom zachránili Michaela Phelpse,” sdělil deníku Business Insider jeden z nich. Podle něj je lepší být připraven na všechno.

Kolem olympijských bazénů už toho bylo řečeno opravdu dost. Nejvýrazněji mezi fanoušky rezonovala zelenající barva jednoho z doskočišť. Méně známý je už fakt, že se kolem vodních ploch v Riu pohybuje potápěč. Jeho služeb využila například stříbrná americká plavkyně Kathleen Bakerová, která při své finálové plavbě ztratila náušnici. 

Zřejmě nejzbytečnější pracovní pozicí, která se v Riu objevila, jsou tzv. lidské šipky. Pracovní náplní těchto lidí, kteří byli při zahajovacím ceremoniálu převlečení do kostýmu šipky, bylo navádět sportovce, aby šli správným směrem.

Uživatele sociálních sítí zaujal nejen fakt, že se našlo tolik ochotníků provádět něco, co by za ně zvládl kus kartonu, ale také skutečnost, že mnoho z nich si šipku nedokázalo ani nastavit správným směrem.

Pracovníci v Riu ukázali, že i ze zdánlivě obyčejné profese dokážou vykřesat mnoho zvláštnosti. Důkazem jsou údržbáři olympijského velodromu. Po pádu jednoho z holandských cyklistů se na hladkém povrchu cyklistické dráhy vytvořila tenká štěrbina. Kdyby na ní najeli cyklisté, jejich olympijské působení by mohlo skončit nepříjemným zraněním. Místní údržbáři se tak rozhodli problém vyřešit a díru ucpali kouskem papíru a stříbrnou lepenkou. Místo malé skulinky se tak na povrchu objevila o to nepříjemnější boule. 

 

Právě se děje

Další zprávy