Nahé fotky i falešné profily. Celebrity bojují s internetem

ČTK ČTK
4. 8. 2014 10:30
Bývalý šéf FIA žaluje Google, že ve výsledcích vyhledávání nabízí jeho snímky s prostitutkami na divokém sexuálním večírku.
Beyoncé se na Instagramu chlubí fotkami z dovolené
Beyoncé se na Instagramu chlubí fotkami z dovolené | Foto: Beyoncé / Instagram

New York/Londýn - Max Mosley, bývalý šéf Mezinárodní automobilové federace (FIA), žaluje Google za to, že nadále vystavuje lechtivé fotografie, které podle Mosleyho porušují jeho soukromí. Jenže pokud někdo trvá na tom, aby některé informace zůstaly soukromé, nebo se je snaží aktivně blokovat, mívá to často přesně opačný účinek, napsal zpravodajský server BBC News.

Max Mosley.
Max Mosley. | Foto: Reuters

Na první pohled nemá Max Mosley mnoho společného s popovou zpěvačkou Beyoncé. Ale oni dva, stejně jako několik dalších celebrit či organizací, se stali obětí takzvaného "efektu Streisandové".

Tento termín poprvé použil v roce 2005 Mike Masnick, zakladatel webové stránky Techdirt. O dva roky dříve se zpěvačka a herečka Barbra Streisand neúspěšně soudila s fotografem Kennethem Adelmanem, který dokumentoval pobřeží Kalifornie, že mezi fotky zahrnul i její dům v Malibu.

Následná publicita způsobila svoje; server, který fotografie zveřejnil, navštívilo 420 tisíc uživatelů za jediný měsíc. Podle dokumentů předložených u soudu byly tyto snímky staženy jen šestkrát, než se proti nim zpěvačka začala právně bránit.

Nejde ale vždy jen o boj o soukromí. Loni v únoru internetový server Buzzfeed zveřejnil výběr fotografií "nejlegračnějších výrazů", které zpěvačka Beyoncé udělala ve vystoupení během Super Bowlu. Její tiskový zástupce server požádal, aby sedm nejméně lichotivých snímků odstranil.

Buzzfeed odmítl a navíc znovu zveřejnil zmíněných sedm snímků s titulkem: "'Nelichotivé' fotografie, které si tiskový zástupce Beyoncé nepřeje, abyste viděli".

Pippa, co není Pippa

O několik měsíců později se objevila zpráva, že právníci Pippy Middleton, sestry Kate, manželky britského prince Williama, požádali o odstranění parodického účtu na Twitteru.

Pippa Middleton na French Open
Pippa Middleton na French Open | Foto: Reuters

Pod názvem Not Pippa Middleton účet nabízí tak "užitečné" rady z oblasti životního stylu, jako: "Abyste se neztratili, podívejte se do mapy," anebo "Večírek není moc velká zábava, když na něj nepřijdou lidé." Vcelku předvídatelně se po žádosti právníků obliba a sledovanost účtu zvýšila.

Nejnovějším příkladem se nejspíš stane Max Mosley. Žaluje Google za to, že nadále vystavuje ve výsledcích vyhledávání jeho snímky s prostitutkami na divokém sexuálním večírku. Odvolává se přitom na zneužívání soukromých informací.

Ovšem pokaždé, když čtyřiasedmdesátiletý Mosley podnikne další krok v křížové výpravě na ochranu svého soukromí, riskuje, že pobídne další uživatele internetu, aby zapátrali po inkriminovaných snímcích, na něž si stěžuje.

"Kdokoli, kdo se snaží prosadit, aby něco bylo zakázané, se vždycky stane předmětem většího zájmu než lidé, kteří se s tím nezatěžují," řekla BBC Jenny Afia z právní firmy Schillings. "Jen tím podnítí zvědavost lidí," dodala.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 26 minutami

Po střelbě v Liberci zemřela žena a také muž převezený do nemocnice

Po sobotní střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili s těžkým zraněním do nemocnice, řekl mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v sobotu odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy