Muž na Jamajce dává turistům jointy za pytel odpadu. Chce vyčistit pláže

Magazín Magazín
21. 7. 2019 11:04
Marian Erbach, který se na Jamajku přistěhoval z Německa, má plán, jak motivovat tamní obyvatele i turisty ke sběru nejen plastových lahví. Za každý ulovený odpad na tamních plážích daruje lidem marihuanu.
První člověk přišel už po půl hodině. Marian doufá, že akce motivuje i další obyvatele jamajského pobřeží.
První člověk přišel už po půl hodině. Marian doufá, že akce motivuje i další obyvatele jamajského pobřeží. | Foto: Germaican- Hostel/Facebook

Když se Marian přestěhoval na Jamajku, všiml si jedné věci. Tamní pláže byly den co den pokryté plastovými lahvemi i obaly. Jako rodilý Němec byl zvyklý na čisté ulice a zodpovědný přístup k životnímu prostředí. 

Marian přemýšlel, jak pláže pravidelně čistit, až přišel s myšlenkou motivovat Jamajčany i turisty směnným obchodem. Za jeden pytel smetí začal nabízet ubalený gram marihuany. 

Marian Erbach se na Jamajku přestěhoval z Německa. Poblíž pláže si založil vlastní hotel, kde nabízí jointy za pytel odpadu.
Marian Erbach se na Jamajku přestěhoval z Německa. Poblíž pláže si založil vlastní hotel, kde nabízí jointy za pytel odpadu. | Foto: Germaican-Hostel/Facebook

Podle 33letého muže přišel první člověk už po půl hodině. Do hotelu u pláže přinesl pytel odpadu, vzal si jointa a zase odešel. Od té doby má Marian na každý den předbalených 56 jointů, což je maximální množství marihuany, které je na Jamajce legální.

Směnný obchod s drogami ale není ze zákona povolený, oficiálně tedy Marian dává jointy darem. Odpad, který lidé přinesou, ukládá do dvou velkých nádob a druhý den předá popelářům. 

"Co se týká toho odpadu, většinou nepochází z Jamajky, ale z jiných zemí. Jsme na východním pobřeží, na otevřeném moři, plastové lahve jsou tak z celého světa," řekl Marian Erbach britskému magazínu LADbible.

Podívejte se také na video: Rybáři zachránili mořské želvy. Uvěznil je plovoucí odpad

Rybáři z thajského ostrova Phuket zachránili dvě mořské želvy, které se zamotaly do plovoucího odpadu. Muži si je přitáhli a nožem odřezali sítě. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Dálnice D35 mezi Přáslavicemi a Velkým Újezdem je po opravě průjezdná už oběma směry. Ve směru na Brno se jezdí od 15:00, od 21:30 i na Ostravu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy