Muž na Jamajce dává turistům jointy za pytel odpadu. Chce vyčistit pláže

Magazín Magazín
21. 7. 2019 11:04
Marian Erbach, který se na Jamajku přistěhoval z Německa, má plán, jak motivovat tamní obyvatele i turisty ke sběru nejen plastových lahví. Za každý ulovený odpad na tamních plážích daruje lidem marihuanu.
První člověk přišel už po půl hodině. Marian doufá, že akce motivuje i další obyvatele jamajského pobřeží.
První člověk přišel už po půl hodině. Marian doufá, že akce motivuje i další obyvatele jamajského pobřeží. | Foto: Germaican- Hostel/Facebook

Když se Marian přestěhoval na Jamajku, všiml si jedné věci. Tamní pláže byly den co den pokryté plastovými lahvemi i obaly. Jako rodilý Němec byl zvyklý na čisté ulice a zodpovědný přístup k životnímu prostředí. 

Marian přemýšlel, jak pláže pravidelně čistit, až přišel s myšlenkou motivovat Jamajčany i turisty směnným obchodem. Za jeden pytel smetí začal nabízet ubalený gram marihuany. 

Marian Erbach se na Jamajku přestěhoval z Německa. Poblíž pláže si založil vlastní hotel, kde nabízí jointy za pytel odpadu.
Marian Erbach se na Jamajku přestěhoval z Německa. Poblíž pláže si založil vlastní hotel, kde nabízí jointy za pytel odpadu. | Foto: Germaican-Hostel/Facebook

Podle 33letého muže přišel první člověk už po půl hodině. Do hotelu u pláže přinesl pytel odpadu, vzal si jointa a zase odešel. Od té doby má Marian na každý den předbalených 56 jointů, což je maximální množství marihuany, které je na Jamajce legální.

Směnný obchod s drogami ale není ze zákona povolený, oficiálně tedy Marian dává jointy darem. Odpad, který lidé přinesou, ukládá do dvou velkých nádob a druhý den předá popelářům. 

"Co se týká toho odpadu, většinou nepochází z Jamajky, ale z jiných zemí. Jsme na východním pobřeží, na otevřeném moři, plastové lahve jsou tak z celého světa," řekl Marian Erbach britskému magazínu LADbible.

Podívejte se také na video: Rybáři zachránili mořské želvy. Uvěznil je plovoucí odpad

Rybáři z thajského ostrova Phuket zachránili dvě mořské želvy, které se zamotaly do plovoucího odpadu. Muži si je přitáhli a nožem odřezali sítě. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Organizátoři hackathonu spustili informační systém k dálničním známkám

Organizátoři dvoudenního hackathonu dnes před 19:00 spustili informační systém k elektronickým dálničním známkám. V příštích týdnech ho chtějí zdarma předat státu, oznámil organizátor akce Tomáš Vondráček. Původně měl stát za systém zaplatit 401 milionů korun, zakázku po velké kritice nakonec zrušil. Systém od pátečního večera vyvíjelo 60 dobrovolníků.

Státní fond dopravní infrastruktury vybral za dodavatele a provozovatele systému Asseco Central Europe. Zakázka se však stala terčem kritiky z řad odborníků, opozice a také premiéra Andreje Babiše (ANO). Podle nich byla zakázka předražená a netransparentní. Odvolán byl kvůli ní ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO).

Připravujeme podrobnosti.

Další zprávy