Muž na Jamajce dává turistům jointy za pytel odpadu. Chce vyčistit pláže

Magazín Magazín
21. 7. 2019 11:04
Marian Erbach, který se na Jamajku přistěhoval z Německa, má plán, jak motivovat tamní obyvatele i turisty ke sběru nejen plastových lahví. Za každý ulovený odpad na tamních plážích daruje lidem marihuanu.
První člověk přišel už po půl hodině. Marian doufá, že akce motivuje i další obyvatele jamajského pobřeží.
První člověk přišel už po půl hodině. Marian doufá, že akce motivuje i další obyvatele jamajského pobřeží. | Foto: Germaican- Hostel/Facebook

Když se Marian přestěhoval na Jamajku, všiml si jedné věci. Tamní pláže byly den co den pokryté plastovými lahvemi i obaly. Jako rodilý Němec byl zvyklý na čisté ulice a zodpovědný přístup k životnímu prostředí. 

Marian přemýšlel, jak pláže pravidelně čistit, až přišel s myšlenkou motivovat Jamajčany i turisty směnným obchodem. Za jeden pytel smetí začal nabízet ubalený gram marihuany. 

Marian Erbach se na Jamajku přestěhoval z Německa. Poblíž pláže si založil vlastní hotel, kde nabízí jointy za pytel odpadu.
Marian Erbach se na Jamajku přestěhoval z Německa. Poblíž pláže si založil vlastní hotel, kde nabízí jointy za pytel odpadu. | Foto: Germaican-Hostel/Facebook

Podle 33letého muže přišel první člověk už po půl hodině. Do hotelu u pláže přinesl pytel odpadu, vzal si jointa a zase odešel. Od té doby má Marian na každý den předbalených 56 jointů, což je maximální množství marihuany, které je na Jamajce legální.

Směnný obchod s drogami ale není ze zákona povolený, oficiálně tedy Marian dává jointy darem. Odpad, který lidé přinesou, ukládá do dvou velkých nádob a druhý den předá popelářům. 

"Co se týká toho odpadu, většinou nepochází z Jamajky, ale z jiných zemí. Jsme na východním pobřeží, na otevřeném moři, plastové lahve jsou tak z celého světa," řekl Marian Erbach britskému magazínu LADbible.

Podívejte se také na video: Rybáři zachránili mořské želvy. Uvěznil je plovoucí odpad

Rybáři z thajského ostrova Phuket zachránili dvě mořské želvy, které se zamotaly do plovoucího odpadu. Muži si je přitáhli a nožem odřezali sítě. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy