Na slavném ostrově, kde se nesmí rodit, se narodila holčička. Žena netušila, že je těhotná

Na brazilském ostrově Fernando de Noronha se po 12 letech poprvé narodilo dítě, i když tam platí zákaz přivádět děti na svět.
Fernando de Noronha
Fernando de Noronha | Foto: Shutterstock

Ostrov leží 370 kilometrů východně od brazilského města Natal, a pokud tam ženy otěhotní, musí odjet k porodu na brazilskou pevninu. Na ostrově žije 3000 lidí a není tam žádná porodnice.

Žena, která v sobotu na ostrově porodila, tvrdí, že netušila, že je těhotná. Porodní bolesti na ni přišly doma a při porodu pomáhal manžel. "Byla to holčička a já byla ohromená," citoval matku server O Globo.

Místní úřady potvrdily narození dítěte, které bylo převezeno do místní nemocnice. Jméno matky ani rodiny se ve zprávách neuvádí. Místní lidé ale prý začali narození oslavovat a rodině přinesli pro dítě ošacení.

Na ostrově Fernando de Noronha se nacházejí jedny z nejkrásnějších pláží na světě. Místo je slavné mořskou rezervací, kde lze pozorovat delfíny, želvy, velryby a vzácné ptáky. Právě kvůli vzácnosti tamních druhů platí na ostrově pravidlo o udržování stálého počtu obyvatelstva

Podívejte se: Holčička, která se narodila dvakrát

Zdravé dítě se narodilo na klinice v texaském Houstonu 12 týdnů poté, co lékaři holčičku částečně vyňali z matčiny dělohy. Tumor ohrožoval její srdce. | Video: Reuters

před 2 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)