Konec zabírání sedaček v MHD. V Madridu zakázali mužům roztahovat při sezení nohy

Magazín Magazín
12. 6. 2017 14:07
Mužský zlozvyk roztahovat při sezení v prostředcích veřejné dopravy nohy je při cestování Madridem zakázaný. Španělské hlavní město se tak přidalo po bok New Yorku či Seattlu. Cílem iniciativy je upozornit lidi na to, aby se zbavili zlozvyku, který je mnoha přísedícím nepříjemný.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Madridský dopravní podnik (Empresa Municipal de Transportes) upozorňuje muže, aby při sezení v prostředcích veřejné dopravy přestali roztahovat nohy.

Nová vývěska, za kterou stojí dopravní podnik spolu s madridskou radnicí a španělskou organizací obhajující ženská práva Microrrelatos Feministas collective, ukazuje sobecky sedící červenou postavu muže s roztaženýma nohama, jak blokuje vedlejší sedačku.

El menspreading, jak je zlozvyk pojmenován, se tak nově ve španělském hlavním městě zakazuje.

Zlozvyk, který je ostatním nepříjemný

"Tento nový informační panel je podobným těm, které již existují v jiných městech po celém světě," uvedl pro The Guardian zástupce madridského dopravního podniku.

Cílem těchto panelů je upozornit lidi na to, aby se zbavili svého zlozvyku, který je ostatním lidem nepříjemný.

Někteří muži zákaz přijali se zklamáním, že končí možnost zabrat dvě sedačky. 

Jiní na Twitteru upozornili na to, že zabírání více sedaček není pouze mužská výsada. 

Chlapi přestaňte roztahovat nohy

Umístění panelů v madridské veřejné dopravě je výsledkem petice, kterou podepsalo 11 500 lidí. Podobnou kampaň měl také před třemi lety New York či Seattle.

Zatímco newyorská kampaň hlásala, že chlapi by měli přestat roztahovat nohy, protože je to prostorový problém, dopravní podnik v Seattlu využil pro informační panel obrázek chobotnice.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Salač odstartuje do Velké ceny San Marina z předposlední řady

Filipu Salačovi kvalifikace na Velkou cenu San Marina silničních motocyklů nevyšla, do nedělního závodu Moto3 odstartuje z předposlední deváté řady. Devatenáctiletý český jezdec byl klasifikován na 26. místě, což je jeho nejhorší kvalifikační výsledek od Malajsie v listopadu 2019.

Salač po vydařeném pátku, kdy v trénincích figuroval v nejlepší desítce, nedokázal v dnešním třetím tréninku na rozdíl od většiny soupeřů zrychlit a musel už do první části kvalifikace. V ní obsadil dvanácté místo a do druhé části pro nejrychlejších osmnáct nepostoupil.

V italském Misanu se na prvních čtyřech místech nejslabší třídy seřadili domácí jezdci, třetí pole position v sezoně vybojoval Romano Fenati.

Kvalifikace na Velkou cenu San Marina, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Misanu:

Moto3: 1. Fenati (It./Husqvarna) 1:41,756, 2. Foggia (It./Honda) -0,257, 3. Antonelli (It./KTM) -0,264, …26. Salač (ČR/KTM) nepostoupil do druhé části kvalifikace.

MotoGP: 1. Bagnaia (It./Ducati) 1:31,065, 2. Miller (Austr./Ducati) -0,249, 3. Quartararo (Fr./Yamaha) -0,302.

Další zprávy