V Bavorsku zemřel muž po otravě ocúnem, spletl si ho s medvědím česnekem

ČTK Magazín ČTK, Magazín
5. 5. 2021 2:42
V Bavorsku zemřel muž poté, co si prudce jedovatý ocún jesenní spletl s medvědím česnekem. Koncem dubna si z rostliny připravil omáčku, po které se mu udělalo zle a skončil v nemocnici, kde otravě podlehl. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na policii.
Foto: ISIFA/Thinkstock

Muž z okresu Freising omáčky, do níž omylem dal ocún, snědl jen několik lžic, protože mu připadala hořká. I to však stačilo ke smrtelné otravě, uvedl policejní mluvčí.

Posudek toxikologického informačního střediska při Technické univerzitě Mnichov potvrdil, že muž se otrávil ocúnem jesenním, kterému se lidově říká naháček. "Medvědí česnek se často vyskytuje na stejných místech jako ocún, proto je snadné si listy splést," uvedl toxikolog Florian Eyer. Dodal ovšem, že tak těžké případy, kdy otrava končí smrtí, jsou vzácné.

DPA napsala, že otrav rostlinami během pandemie covidu-19, kdy lidé častěji než v minulosti tráví volný čas v přírodě, přibylo. Byliny sbírají i ti, kdo se v nich pořádně nevyznají.

Medvědí česnek je léčivá bylinka, má nejčastěji dva až tři velké listy dlouhé 10 až 20 centimetrů, široké bývají od dvou do pěti centimetrů. Nejčastěji roste vlhčích a spíše stinných místech, v lužních a listnatých lesích, kolem potoků, na úpatích svahů, uvádí stránka medvedi-cesnek.cz. A přidává seznam míst, kde se bylinka vyskytuje.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy