V Bavorsku zemřel muž po otravě ocúnem, spletl si ho s medvědím česnekem

ČTK Magazín ČTK, Magazín
před 20 hodinami
V Bavorsku zemřel muž poté, co si prudce jedovatý ocún jesenní spletl s medvědím česnekem. Koncem dubna si z rostliny připravil omáčku, po které se mu udělalo zle a skončil v nemocnici, kde otravě podlehl. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na policii.
Foto: ISIFA/Thinkstock

Muž z okresu Freising omáčky, do níž omylem dal ocún, snědl jen několik lžic, protože mu připadala hořká. I to však stačilo ke smrtelné otravě, uvedl policejní mluvčí.

Posudek toxikologického informačního střediska při Technické univerzitě Mnichov potvrdil, že muž se otrávil ocúnem jesenním, kterému se lidově říká naháček. "Medvědí česnek se často vyskytuje na stejných místech jako ocún, proto je snadné si listy splést," uvedl toxikolog Florian Eyer. Dodal ovšem, že tak těžké případy, kdy otrava končí smrtí, jsou vzácné.

DPA napsala, že otrav rostlinami během pandemie covidu-19, kdy lidé častěji než v minulosti tráví volný čas v přírodě, přibylo. Byliny sbírají i ti, kdo se v nich pořádně nevyznají.

Medvědí česnek je léčivá bylinka, má nejčastěji dva až tři velké listy dlouhé 10 až 20 centimetrů, široké bývají od dvou do pěti centimetrů. Nejčastěji roste vlhčích a spíše stinných místech, v lužních a listnatých lesích, kolem potoků, na úpatích svahů, uvádí stránka medvedi-cesnek.cz. A přidává seznam míst, kde se bylinka vyskytuje.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Nymburk podlehl Karsiyace 73:84 a v Lize mistrů končí opět ve čtvrtfinále

Basketbalisté Nymburka prohráli na závěrečném turnaji Ligy mistrů s tureckým týmem Pinar Karsiyaka 73:84 a stejně jako loni se rozloučili se soutěží ve čtvrtfinále. V pátém ročníku si svěřenci trenéra Orena Amiela vyrovnali svůj nejlepší výsledek. Karsiyaku čeká v pátek boj o nedělní finále se Zaragozou, která zdolala pořádající Nižnij Novgorod 86:78.

Nymburku nepomohl k úspěchu ani double double Stephena Zimmermana za 11 bodů a 10 doskoků či 14 bodů Hayden Daltona. Třetí tým turecké ligy dotáhli k úspěchu 19 body Sek Henry a dva hráči s double double Rayman Morgan (18 bodů a 16 doskoků) a Metecan Birsen (12 bodů a 13 doskoků).

Další zprávy