Muž se na cestě Evropou živil odpadky. Narazil jen v Česku

ČTK ČTK
7. 7. 2014 9:50
Francouz, který projel Evropu na kole, se živil pouze jídlem z odpadků. Chtěl tak poukázat na plýtvání potravin. V České republice ale jeho snažení nepochopili.
Baptista Dubanchet si vybírá svoji večeři.
Baptista Dubanchet si vybírá svoji večeři. | Foto: YouTube repro

Paříž - Pro většinu lidí znamená cesta po Evropě návštěvu nejvýznamnějších památek a ochutnávání místních specialit. Ne tak pro šestadvacetiletého Francouze Baptistu Dubancheta, který strávil část cesty Evropou s hlavou v různých popelnicích a kontejnerech. Posledních deset týdnů cestoval na kole z Francie do Polska a jedl pouze vyhozené jídlo, aby tak upozornil na plýtvání potravinami.

"Nevěřil jsem, že budu úspěšný," řekl Dubanchet zpravodaji CNN ve Varšavě, když dokončil svou tři tisíce kilometrů dlouhou cestu. "Myslel jsem, že budu mít čtyři nebo pět dní hlad, a pak si něco budu muset koupit," dodal. Překvapila ho ale prý hojnost vyhozeného jídla, které dokázal nasbírat z odpadků supermarketů, pekáren a restaurací. Pohodlně se z nich uživil na celé cestě přes Lucembursko, Belgii, Nizozemsko, Německo a Českou republiku až do Polska.

Muž se během své cesty živil jídlem, které skončilo v koši
Muž se během své cesty živil jídlem, které skončilo v koši | Video: YouTube

Cestou se tento bývalý zaměstnanec restaurace rychlého občerstvení dozvěděl cenné informace o zvyklostech vyhazování odpadků v zemích, které navštívil. "Snažím se protestovat proti masivnímu plýtvání potravinami. Je to naprosto absurdní a zbytečné," řekl Dubanchet, který svou cestu naplánoval v době, kdy běží Evropskou unií vyhlášený Rok proti plýtvání jídlem.

"Plýtváme spoustou dobrých zdrojů. Kolik vody, energie a znečištění stojí něco vyprodukovat, jen aby to pak skončilo v koši. A miliony lidí přitom hladoví."

V Česku to bylo nejtěžší

Cestou se držel přísného pravidla jíst jen to, co je vyhozené nebo k vyhození určené. Pokaždé se zeptal na dovolení v supermarketech nebo restauracích, než se ponořil do jejich odpadků. Občas ale musel přelézt nějaký ten plot, aby se ke kontejnerům dostal. V některých zemích pro jeho snažení měli větší pochopení než v jiných.

"V České republice to bylo hodně složité," řekl. "Lidi nechápali, čeho se můj projekt týká. Mysleli si, že jsem bezdomovec. Nechápali cizince, který po nich chce jídlo z koše. A všechny supermarkety měly své odpadky velmi dobře uzamčené. Celé dny jsem jedl jen chléb."

Nejsnazší zemí pro hledání v koších podle něj bylo Německo. Lidé jeho misi lépe chápali a přijímali. "Myslím, že všechny ty země plýtvají asi tak stejně. Supermarkety ve všech zemích fungují podobným způsobem: Ovoce a zelenina musí vypadat dokonale. Ty kousky, které dokonalé nejsou, končí v koši."

Praha mile překvapila

V rámci své mise absolvent oboru udržitelného rozvoje navštěvoval školy a vysvětloval, oč se snaží - zatímco přikusoval zbytky ze školní jídelny. I když připouští, že se mu po čase strava složená hlavně z okoralého chleba a syrové zeleniny začala zajídat, zažil i několik výjimečných okamžiků. Jeden z těch nejlepších během svých nejtemnějších dní v České republice.

"Dorazil jsem do veganské restaurace v Praze, kde měli tak plno, že museli zákazníky odmítat," vzpomíná. "Vysvětlil jsem číšníkovi, co dělám, a on se za chvíli vrátil s nádherně naaranžovaným talířem jídla a zeptal se: 'Chcete tohle?' Byla to špatně vyřízená objednávka a oni by to museli vyhodit. Byl jsem hladový a přijel jsem ve správný čas na správné místo," dodal.

Dubanchet doufá, že se mu v budoucnu podaří navázat spolupráci se supermarkety a restauracemi a najít způsoby, jak snížit plýtvání. Nevylučuje ani, že se vydá na další "popelnicové mise".

"Proč ne? Jde jen o to, že když nejíte nic jiného, než to, co najdete v odpadcích, pak se musíte dlouho obejít bez toho, co byste jíst chtěli," řekl. "A taky to byla hodně dlouhá doba, za kterou jsem neměl ani jedno jediné pivo," dodal.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 3 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy