Zpackaná reklama na Moravu? Facebook se baví, kraj se hájí

Zuzana Mocková Zuzana Mocková
25. 5. 2015 18:04
Veřejná zakázka pro Jihomoravský kraj je terčem kritiky na sociálních sítích. Reklamní spot, který má nalákat turisty, vyznívá amatérsky.
Propagační video Jihomoravského kraje | Video: YouTube

Praha  Propagační video Jihomoravského kraje začíná obrazem tančící rodiny před zámkem Lednice a pro stovky lidí na sociálních sítích by to byla naprosto nezajímavá reklama, kdyby se v každém následujícím záběru nesvíjel další a další turista před moravskou pamětihodností.

Veselého spotu si okamžitě všimli lidé na internetu a rozhostila se diskuse o profesionalitě autora a soudnosti pověřených úředníků. "Jihomoravský kraj, největší pěstitel marihuany v zemi, se konečně rozhodl vytvořit propagační video,“ komentuje prezentaci kraje známý český výtvarník Maxim Velčovský.

Jak autor, tak kraj si za výsledným produktem, který prošel veřejnou soutěží, stojí. "Záměr spotu byl ukázat jižní Moravu jako pohodový kraj s různými možnostmi vyžití, a to se povedlo. Video je jiné než většina unylých spotů o regionech, to z něj však nedělá video špatné. Jde o dynamický a kreativní videospot, což bylo záměrem,“ řekl Aktuálně.cz náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Václav Božek.

Zakázku na natočení videa získalo Studio Cinebonbon Lukáše Garguláka, který tančící důchodce, teenagery i cyklisty situoval do známých jihomoravských lokalit. Video pak doplnil sloganem: "Jihomoravský kraj, místo, kde budete šťastni.“

"Cílem videa bylo sdělit divákům, že jižní Morava je místo, kde vládne pohodová atmosféra, kterou si tu může užít opravdu každý díky jihomoravské pohostinnosti a přátelskosti,“ řekl pro iDnes Gargulák. Ten je mimo jiné podepsaný také pod spotem Miluji tě, mé VUT,  který vyvolal silné reakce na internetu.

Mnozí komentující na sociálních sítích se ale spotem baví a upozorňují, že případné zájemce o pobyt na Moravě může video spíše odradit. Zhlédnout ho má v rámci kampaně na 660 tisíc lidí, a to ve vybraných kinech po celé České republice, kde se také uskuteční s návštěvníky dotazníkové šetření. Kraj tak chce získat zpětnou vazbu.

Jak uvádí náměstek Božek, hodnoticí komise se při výběru vhodného tvůrce videa řídila v první řadě nabízenou cenou, která ve výsledku činila 132 tisíc korun bez DPH. Dalšími kritérii byl scénář, tematické zaměření spotu a reklamní slogan.

Sexistické reklamy považuje česká společnost často za normální, říká feministka Jana Smiggels Kavková. Tvůrci kampaně tvrdí, že ukázali na to, že žena je v motorkářském světě vnímána jako přívěsek. | Video: DVTV
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 3 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy