Modroocí lidé mají sklony k alkoholismu, zjistili vědci

Magazín Magazín
6. 7. 2015 9:30
Podle amerických vědců jsou lidé se světlýma očima náchylnější k alkoholismu oproti těm tmavookým.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Montpelier (Vermont) - Podle vědců z univerzity ve Vermontu existuje souvislost mezi barvou očí a závislostí na alkoholu. Lidé se světlýma, modrýma, šedýma nebo zelenýma očima mají totiž větší pravděpodobnost, že se stanou závislými na alkoholu, informuje online deník The Huffington Post.

Badatelé použili pro svoje zkoumání vzorek více než 10 tisíc Američanů, kteří byli diagnostikováni alespoň s jednou psychickou poruchou, a to od deprese, schizofrenie, bipolární poruchy, alkoholismu nebo drogové závislosti. Z nich pro potřeby výzkumu vybrali skupinu 1263 lidí léčících se pouze ze závislosti na alkoholu.  

Výsledky zohlednily věk, pohlaví či etnickou příslušnost. Studie, kterou následně zveřejnily v odborném časopise American Journal of Medical Genetics, rovněž potvrdila statisticky významnou souvislost mezi geny, jež podmiňují barvu očí, a geny ovlivňujícími závislost na alkoholu.

"Naším dalším krokem je výsledky studie opět potvrdit, dále budeme zjišťovat, zda to má souvislost s genetikou nebo jinými faktory," řekl jeden ze členů týmu.

Tato studie potvrdila výzkum ze státní univerzity v Georgii z roku 2000, kde vědci rovněž dospěli k názoru, že světloocí lidé spotřebují více alkoholu než ti tmavoocí.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

před 1 hodinou

Hlavní vyjednavač pro brexit Barnier: Lhůta na dohodu o budoucích vztazích Británie s Evropskou unií je příliš krátká

Lhůta pro vyjednání dohody o budoucích vztazích Británie s Evropskou unií po brexitu je extrémně krátká. V projevu na univerzitě v severoirské metropoli Belfastu to řekl hlavní unijní vyjednavač pro brexit Michel Barnier. Británie opustí EU v pátek. Dohodu o budoucích vztazích by měli Londýn a Brusel vyjednat v následujícím přechodném období, které ovšem bude trvat jen do konce letošního roku.

Další zprávy