Modroocí lidé mají sklony k alkoholismu, zjistili vědci

Magazín Magazín
6. 7. 2015 9:30
Podle amerických vědců jsou lidé se světlýma očima náchylnější k alkoholismu oproti těm tmavookým.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Montpelier (Vermont) - Podle vědců z univerzity ve Vermontu existuje souvislost mezi barvou očí a závislostí na alkoholu. Lidé se světlýma, modrýma, šedýma nebo zelenýma očima mají totiž větší pravděpodobnost, že se stanou závislými na alkoholu, informuje online deník The Huffington Post.

Badatelé použili pro svoje zkoumání vzorek více než 10 tisíc Američanů, kteří byli diagnostikováni alespoň s jednou psychickou poruchou, a to od deprese, schizofrenie, bipolární poruchy, alkoholismu nebo drogové závislosti. Z nich pro potřeby výzkumu vybrali skupinu 1263 lidí léčících se pouze ze závislosti na alkoholu.  

Výsledky zohlednily věk, pohlaví či etnickou příslušnost. Studie, kterou následně zveřejnily v odborném časopise American Journal of Medical Genetics, rovněž potvrdila statisticky významnou souvislost mezi geny, jež podmiňují barvu očí, a geny ovlivňujícími závislost na alkoholu.

"Naším dalším krokem je výsledky studie opět potvrdit, dále budeme zjišťovat, zda to má souvislost s genetikou nebo jinými faktory," řekl jeden ze členů týmu.

Tato studie potvrdila výzkum ze státní univerzity v Georgii z roku 2000, kde vědci rovněž dospěli k názoru, že světloocí lidé spotřebují více alkoholu než ti tmavoocí.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Ostravský Jánoš dostal za facku Součkovi třízápasový trest

Ostravský záložník Adam Jánoš dostal od disciplinární komise Ligové fotbalové asociace trest na tři soutěžní utkání za vyloučení po facce opavskému Filipu Součkovi v pátečním zápase 18. kola nejvyšší soutěže.

Souček při slezském derby (0:0) Jánoše ve 40. minutě kousek za polovinou hřiště složil na zem zápasnickým způsobem, ostravský hráč poté neudržel nervy a vleže soupeře udeřil do obličeje. Sudí Ondřej Berka nejprve Jánošovi udělil druhou žlutou kartu, ale po intervenci videorozhodčího a přezkoumání situace mu za facku ukázal rovnou červenou kartu.

Jánoš si už v letošním roce nezahraje. Ostravě bude chybět v ligových zápasech proti Bohemians 1905, dalšímu pražskému týmu Spartě a Slovácku, proti kterému Baník v únoru zahájí jarní část sezony.

Sparta dostala pokutu 50 tisíc korun za fanoušky, kteří v domácím utkání s Českými Budějovicemi používali pyrotechniku. Slavia za obdobné nesportovní chování svých příznivců v Olomouci zaplatí 25 tisíc korun.

Disciplinárka udělila druholigovému Brnu trest 70 tisíc korun za to, že fanoušci Zbrojovky v Pardubicích vedle používání pyrotechniky po zápase vnikli na hrací plochu. Východočeši za porušení povinností pořádajícího klubu zaplatí 40 tisíc korun.

Po čtvrté žluté kartě v ligové sezoně dostali automatický trest na jeden duel příbramský Soufiane Dramé, Adnan Džafič ze Zlína, slávista Josef Hušbauer, karvinský Gigli Ndefe a Tomáš Smola z Ostravy.

před 8 minutami

Američtí demokraté už připravují znění ústavní žaloby na Trumpa

Američtí demokraté zahajují přípravu konkrétního znění ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa. V projevu k národu to ve čtvrtek oznámila předsedkyně Sněmovny reprezentantů Kongresu USA Nancy Pelosiová. Její slova potvrzují spekulace médií, že Sněmovna by o impeachmentu mohla hlasovat ještě do konce roku. Verdikt by pak vynesl Senát ovládaný Trumpovými republikány. "Demokracie je v sázce," varovala Pelosiová.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Provozovatel Zásilkovny koupil komunitní službu Zavezu

Skupina Packeta, která vlastní logisticko-technologickou firmu Zásilkovna a další společnosti zajišťující služby výdejních míst a logistiky, získala 100procentní podíl v komunitní kurýrní službě Zavezu.cz. Cenu firma nesdělila.

Služba Zavezu.cz funguje od roku 2016 a loni měla tržby 346 milionů korun. Propojuje lidi, kteří někam jedou, s těmi, kteří potřebují něco převézt. Využívají ji desítky tisíc lidí. "Zavezu je etablovaná a úspěšná služba, která má obrovský potenciál. Mezi našimi byznysy existuje řada synergií, které nám pomohou k dalšímu růstu. Jsem moc ráda, že v týmu zůstává zakladatel Zavezu David Pertl, se kterým budeme projekt dále rozvíjet," uvedla spolumajitelka Zásilkovny Simona Kijonková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy