Nakažených syfilidou přibývá. Může za to mobilní aplikace

jaz
15. 6. 2015 10:38
Severní Karolína se potýká s nárůstem lidí nakažených pohlavními nemocemi. Úřady tvrdí, že za to mohou mobilní aplikace.
Foto: Thinkstock

Raleigh (Severní Karolína) – Americké úřady na jihovýchodě Spojených států řeší od loňského léta výrazný nárůst počtu lidí, kteří se nakazili syfilidou. V roce 2008 bylo v Severní Karolíně potvrzeno 37 případů syfilidy, dnes jich je 213, což je nejvíce za posledních 20 let, upozorňuje web televize ABC. 

Ministerstvo zdravotnictví nechalo celou záležitost prošetřit a našlo viníka. Podle závěrů vyšetřování se nejvíce lidí nakazilo od partnera, kterého poznali přes mobilní aplikaci, kde hledali krátkou známost na jednu noc.

Aplikaci typu Tinder si totiž sexuchtiví uživatelé nainstalují za pár vteřin do chytrého telefonu, jednoduše vytvoří účet a za pár minut najdou ve svém okolí partnera na krátkodobou známost.

"Sexuální anonymita je riskantní, když nevíte, co je za tím. Neznáte toho, s kým máte mít sex, a nevíte, jestli je, nebo není pozitivní,“ řekla televizi ABC o hrozbě seznamovacích mobilních aplikací Sue Lynn Ledford, ředitelka státní zdravotnické instituce Public Health Division.

Řada odborníků na druhou stranu upozorňuje, že využívání podobných aplikací se nevylučuje s provozováním bezpečného sexu.

Nárůst počtu nakažených v Severní Karolíně se podobá loňské situaci v New York County, kdy se během pouhého roku zvýšil počet lidí nakažených syfilidou dvojnásobně.

Lidé s touto diagnózou jsou snadno léčitelní v počátcích nemoci běžnými antibiotiky. Příznaky syfilidy se liší podle toho, ve kterém ze čtyř stadií se nakažený zrovna nachází, primárními znaky jsou vředy na kůži nebo vyrážka na dlaních a ploskách nohou.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy