Mlékárna vyhlásila básnickou soutěž. Vegani ji vzali útokem, rýmovali o jatkách a mateřském mléku

Magazín Magazín
24. 3. 2017 15:03
"V železné kleci se opírám hubou, o stěnu špinavou, kov do mě rubou, nástroj tak humánní, nohy mi škubou, bez citu, bez býka, rezavou tubou." Tyto a podobné verše se objevily na Facebooku Mlékárny Kunín poté, co společnost vyhlásila soutěž o nejlepší básničku. Příspěvky začaly přidávat hlavně vegani, kteří jsou proti porážce krav i pití živočišného mléka.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Kunínská mlékárna vyhlásila na Facebooku soutěž o nejlepší básničku a pěkně si naběhla. Verše jí totiž k příspěvku začali psát hlavně vegani, kteří nekonzumují ani maso, ani mléko.

Na profilu společnosti se tak objevily texty poukazující nejen na problém zabíjení zvířat na jatkách, ale taky básničky přirovnávající inseminaci krav ke znásilňování a spojování kravského mléka s mlékem mateřským.

Uživatelka Věra Milfi Urbánková například vymyslela: "Jsem kojící matka, co nesnáší jatka. Představa, že někdo bere mléko dětem, to mě s***. Nyní přijde dotaz smělý, mléko z prsa pro dospělý, přijde vám to normální? Mně úchylkou to zavání."

Mlíko, k rakvi víko

Další, Jakub Kemr, zase poukázal svými verši na podmínky chovu krav a reklamu, která mléčné výrobky prezentuje: "V železné kleci se opírám hubou,
o stěnu špinavou, kov do mě rubou, nástroj tak humánní, nohy mi škubou, bez citu, bez býka, rezavou tubou. Až mládě porodím, ihned jej zcizí, to aby ládovat mohli se cizí, víckrát ho nespatřím, zpátky jdu do klece, jsem kráva veselá, na sýru, na mléce."

Někteří přispěvatelé byli stručnější: "Už má babička říkávala - mlíko, k rakvi víko." (Andrea Veg Lukešová)

Vegani versus masožravci

Soutěže se však zúčastnili i masožravci a konzumenti mléka. Uživatelka vystupující pod přezdívkou Kuře Vindaloo napsala: "Vegani jsou votravný, řeší kravský cecky, mně to přijde zábavný, popíchnout je všecky. I vy krutí bídáci, spásáte jim jetel, chudák kráva nebohá, berte na ni zřetel."

Jiná uživatelka zase na Facebooku Mlékárny Kunín napsala, že vegani mají líné nohy a zbytečně vyřvávají: "Mlíko vozí do Kunína. Běžte prudit do kravína. Bo jen líné nohy máte. Zbytečně na fejzbučku vyřváváte."

Vítěz bere láhev a prostírání

Poetové, jejichž výtvory porota Mlékárny Kunín označí za nejoriginálnější, by měli získat sportovní láhev na pití a prostírání.

Otázkou je, zda to bude třeba příspěvek Moni Urbanové, který získal zdaleka nejvíce lajků, v době vydání článku celkem 2378: "Kráva mléko nedává, lidé jí ho berou. To, že tele volá mámu, na to všichni se**u. Až produkce mléka klesne, kráva na jatka se vezme. Takhle funguje mléčný průmysl a vaše básničky jsou nesmysl. Ámen, končím."

 

Právě se děje

před 7 minutami

AstraZeneca prodala svůj podíl ve firmě Moderna. Obě vyrábí vakcíny na covid-19

Britsko-švédská farmaceutická firma AstraZeneca prodala svůj podíl 7,7 procenta v americké biotechnologické společnosti Moderna za více než jednu miliardu USD (21,6 miliardy Kč). Akcie Moderny v poslední době výrazně rostly díky její vakcíně proti covidu-19. AstraZeneca byla druhým největším akcionářem Moderny. Informuje o tom list The Times.

Ze zprávy nebylo okamžitě jasné, za jak dlouhé období AstraZeneca svůj podíl prodala. Cena akcie Moderny se minulý měsíc zvýšila až na 186 USD z 29 USD před rokem. V pátek akcie firmy uzavřely na ceně 154,81 USD, což celou firmu ohodnotilo na 61 miliard USD.

Zisk z prodeje akcií posílí finance firmy AstraZeneca, která stejně jako Moderna vyrábí vlastní vakcínu proti covidu-19, vyvinutou ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou. Na rozdíl od Moderny ji však v době pandemie prodává bez zisku.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Netanjahu obvinil Írán z výbuchu na izraelské obchodní lodi

 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes obvinil Írán z odpovědnosti za páteční výbuch na izraelské obchodní lodi v Ománském zálivu. Vyhnul se ale přímé odpovědi na otázku, zda Izrael chystá nějakou odvetu. Informovala o tom agentura Reuters.

Už v sobotu uvedl izraelský ministr obrany Benny Ganc, že za výbuchem na lodi pravděpodobně stojí Írán. Plavidlo MV Helios Ray pro přepravu vozidel zasáhl výbuch nad hladinou vody, který prorazil otvor v obou stranách kýlu. Nikdo z posádky nebyl zraněn. "Jednalo se nepochybně o íránskou operaci. To je jasné," řekl dnes Netanjahu izraelské rozhlasové stanici Kan.

Na dotaz, zda Izrael bude nějak reagovat, Netanjahu zopakoval svá předchozí prohlášení, že je odhodlaný zabránit Íránu ve vývoji jaderné kapacity a dodal: "Írán je největším nepřítelem Izraele, a my proti němu budeme nadále zasahovat po celé oblasti," uvedla agentura AFP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy