Mikuláš na Valašsku? Místo anděla s ním chodí smrtka, kobylica či nosič. V družině jsou desítky lidí

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
5. 12. 2015 11:00
Když se řekne, že "bude chodit Mikuláš", každý si automaticky představí klasickou trojici - anděla, čerta a Mikuláše. Stačí se ale dostat do některé z valašských vesnic a hned je vše jinak. Anděla tu nepotkáte, Mikuláše doprovází kromě čerta také smrtka, nosič a Turek se šavlí na dřevěném koni (tzv. kobylica). Masky chodí až ve čtyřicetičlenných družinách a klidně několik dnů. Bývá kolem nich také mnohem více živo. "Dříve možná byla obchůzka trochu bouřlivější, čerti více bodali ženy ježovinou. Jinak se podařilo tuto tradici dochovat v původní podobě," říká Ludmila Brousilová, tisková mluvčí obce Horní Lideč, v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Mikulášská družina na Valašsku
Mikulášská družina na Valašsku | Foto: Obec Horní Lideč

Aktuálně.cz: Překvapilo mě, jaký početný doprovod Mikuláš na Valašsku mívá. Kde se tato tradice vzala?

Ludmila Brousilová: Kořeny mikulášských obchůzek sahají do dávné historie. Jejich původ je zřejmě předkřesťanský a je pravděpodobně spojen s kultem zemřelých, s představou o démonické podobě zimy a nadvládě temných sil v čase krátkých dní a dlouhých nocí. Právě maskováním, převlekem se daly nadpřirozené síly oklamat.

A.cz: Najdeme ještě dnes v procesí kromě masek nějaké další pohanské prvky?

Na pohanské základy dodnes odkazují magické prvky některých postav. Například ježovinu, tedy kůži z ježka, mají na hlavě čerti z Lidečka a na vidlích čerti ze Střelné. Připevňují si ji i masky smrtek, je vegetačním a zdraví upevňujícím symbolem. Nebo lze zmínit slámu či hrachovinu, kterou se opásávali čerti a jež je symbolem hojnosti a plodnosti.

A.cz: Kdo to jsou nosič a kobylica? Jakou mají v Mikulášově doprovodu funkci?

K zvláštním maskám mikulášských obchůzek patří na Jižním Valašsku maska, která sedí na koníkovi. Jedná se o postavu Turka na dřevěném koni se šavlí v ruce, snad pozůstatek z dob, kdy toto území podléhalo nájezdům Turků. Má různé názvy - kůň, koník, nakoni, kobylica. Někde s Mikulášem obchází ještě nosič. Součástí masky bývá pytel, do kterého původně vybíral nosič od hospodáře obilí. Dodnes tuto masku potkáme třeba v obci Střelná.

A.cz: Proč se v Mikulášově doprovodu vyskytuje také smrtka?

To opravdu nevím a ani se mně to nepodařilo zjistit. Ale už dlouhá desetiletí možná staletí patří vedle čertů, koníka, nosiče či svatého Mikuláše mezi tradiční postavy mikulášských obchůzek.

A.cz: Lze se s těmito postavami ještě na mikulášských obchůzkách reálně na Valašsku potkat, nebo už se také většinou smrskly na trojici anděl, čert a Mikuláš?

Právě pro náš region, region Hornolidečska, patří tyto postavy mezi typické masky mikulášské družiny, a tudíž mikulášských obchůzek. Vidět je můžete ve Valašské Polance, Lužné, Horní Lidči, Lidečku, Francově Lhotě, Valašské Senici, Střelné a třeba také ve Študlově. Maska anděla do tradiční mikulášské družiny nepatří, takže ji  v tomto regionu také ani neuvidíte.

A.cz: Dá se vůbec u vás vůbec potkat trojice anděl, čert a Mikuláš?

Ano, ale jen ve městech.

A.cz: Jak vlastně probíhá  klasická mikulášská obchůzka na valašských vesnicích? A změnila se nějak její podoba?

Dříve možná byla trochu bouřlivější, čerti více bodali ženy ježovinou (smích).  Jinak se podařilo tuto tradici dochovat v původní podobě. Mikulášské družiny, které v některých obcích čítají i čtyřicet postav, chodí ve vyjmenovaných obcích dva až tři dny, to záleží na velikosti vesnice. Obchází dům po domu a snaží se malé děti obdarovávat sladkostí nebo bonbonem. Během obchůzek čerti tropí různé nezbednosti, prohání děti, ale i dospělé. Pozadu nezůstávají s tropením nezbedností ani smrtky, koník nebo nosič. Je to prostě krásná tradice, na kterou se těší nejenom malé děti, ale také dospělí a prarodiče.

Známé osobnosti brání původní charakter českých Vánoc.
 

Právě se děje

Další zprávy