Mikuláš na Valašsku? Místo anděla s ním chodí smrtka, kobylica či nosič. V družině jsou desítky lidí

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
5. 12. 2015 11:00
Když se řekne, že "bude chodit Mikuláš", každý si automaticky představí klasickou trojici - anděla, čerta a Mikuláše. Stačí se ale dostat do některé z valašských vesnic a hned je vše jinak. Anděla tu nepotkáte, Mikuláše doprovází kromě čerta také smrtka, nosič a Turek se šavlí na dřevěném koni (tzv. kobylica). Masky chodí až ve čtyřicetičlenných družinách a klidně několik dnů. Bývá kolem nich také mnohem více živo. "Dříve možná byla obchůzka trochu bouřlivější, čerti více bodali ženy ježovinou. Jinak se podařilo tuto tradici dochovat v původní podobě," říká Ludmila Brousilová, tisková mluvčí obce Horní Lideč, v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Mikulášská družina na Valašsku
Mikulášská družina na Valašsku | Foto: Obec Horní Lideč

Aktuálně.cz: Překvapilo mě, jaký početný doprovod Mikuláš na Valašsku mívá. Kde se tato tradice vzala?

Ludmila Brousilová: Kořeny mikulášských obchůzek sahají do dávné historie. Jejich původ je zřejmě předkřesťanský a je pravděpodobně spojen s kultem zemřelých, s představou o démonické podobě zimy a nadvládě temných sil v čase krátkých dní a dlouhých nocí. Právě maskováním, převlekem se daly nadpřirozené síly oklamat.

A.cz: Najdeme ještě dnes v procesí kromě masek nějaké další pohanské prvky?

Na pohanské základy dodnes odkazují magické prvky některých postav. Například ježovinu, tedy kůži z ježka, mají na hlavě čerti z Lidečka a na vidlích čerti ze Střelné. Připevňují si ji i masky smrtek, je vegetačním a zdraví upevňujícím symbolem. Nebo lze zmínit slámu či hrachovinu, kterou se opásávali čerti a jež je symbolem hojnosti a plodnosti.

A.cz: Kdo to jsou nosič a kobylica? Jakou mají v Mikulášově doprovodu funkci?

K zvláštním maskám mikulášských obchůzek patří na Jižním Valašsku maska, která sedí na koníkovi. Jedná se o postavu Turka na dřevěném koni se šavlí v ruce, snad pozůstatek z dob, kdy toto území podléhalo nájezdům Turků. Má různé názvy - kůň, koník, nakoni, kobylica. Někde s Mikulášem obchází ještě nosič. Součástí masky bývá pytel, do kterého původně vybíral nosič od hospodáře obilí. Dodnes tuto masku potkáme třeba v obci Střelná.

A.cz: Proč se v Mikulášově doprovodu vyskytuje také smrtka?

To opravdu nevím a ani se mně to nepodařilo zjistit. Ale už dlouhá desetiletí možná staletí patří vedle čertů, koníka, nosiče či svatého Mikuláše mezi tradiční postavy mikulášských obchůzek.

A.cz: Lze se s těmito postavami ještě na mikulášských obchůzkách reálně na Valašsku potkat, nebo už se také většinou smrskly na trojici anděl, čert a Mikuláš?

Právě pro náš region, region Hornolidečska, patří tyto postavy mezi typické masky mikulášské družiny, a tudíž mikulášských obchůzek. Vidět je můžete ve Valašské Polance, Lužné, Horní Lidči, Lidečku, Francově Lhotě, Valašské Senici, Střelné a třeba také ve Študlově. Maska anděla do tradiční mikulášské družiny nepatří, takže ji  v tomto regionu také ani neuvidíte.

A.cz: Dá se vůbec u vás vůbec potkat trojice anděl, čert a Mikuláš?

Ano, ale jen ve městech.

A.cz: Jak vlastně probíhá  klasická mikulášská obchůzka na valašských vesnicích? A změnila se nějak její podoba?

Dříve možná byla trochu bouřlivější, čerti více bodali ženy ježovinou (smích).  Jinak se podařilo tuto tradici dochovat v původní podobě. Mikulášské družiny, které v některých obcích čítají i čtyřicet postav, chodí ve vyjmenovaných obcích dva až tři dny, to záleží na velikosti vesnice. Obchází dům po domu a snaží se malé děti obdarovávat sladkostí nebo bonbonem. Během obchůzek čerti tropí různé nezbednosti, prohání děti, ale i dospělé. Pozadu nezůstávají s tropením nezbedností ani smrtky, koník nebo nosič. Je to prostě krásná tradice, na kterou se těší nejenom malé děti, ale také dospělí a prarodiče.

Známé osobnosti brání původní charakter českých Vánoc. | Video:
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy