Blafy v amerických jídelnách. Žáci spílají Michelle Obamové

pej
26. 11. 2014 8:30
Studenti jsou nespokojení se zdravou výživou propagovanou americkou první dámou. Na sociálních sítích proto sdílejí fotografie ze školních jídelen.
#ThanksMichelleObama na Twitteru
#ThanksMichelleObama na Twitteru | Foto: Twitter

Washington – Michelle Obamová vyhlásila před čtyřmi lety válku obezitě amerických dětí a díky kampani Let's Run se první dáma Spojených států stala synonymem zdravějšího stravování ve školách. Jak to ale vypadá, kampaň za zdravý životní styl americké mládeže se setkala s nepochopením. Zejména na Twitteru.

Stovky středoškolských studentů ale prostřednictvím Twitteru začaly pod klíčovým slovem #ThanksMichelleObama sdílet nevábně vypadající produkty školních jídelen a vysmívají se snahám o zdravější stravování.

Argumenty podložené studiemi výživových odborníků apelovaly na školská zařízení zavést stravu s nižším obsahem cukru, soli a tuků. Součástí iniciativy se rovněž stala propagace pohybové aktivity.

"Fyzické zdraví celé jedné generace stejně jako ekonomika a bezpečnost našeho národa jsou v sázce," řekla první dáma v roce 2010. Upozornila tak na souvislost obezity a vzniku chronických onemocnění, jako jsou například cukrovka, vysoký krevní tlak, onemocnění srdce nebo astma.

Už po čtyřech letech došlo podle výsledků nejnovějších statistik k poklesu míry obezity u dětí starých dva až pět let, a to zhruba o 14 procent.

"Jsme svědky zlepšení. Desítky milionů dětí mají přístup ke kvalitnějšímu stravování ve školách. Rodiče už mnohem více přemýšlí o potravinách, které konzumují, vaří a nakupují. Míra obezity konečně začíná po letech klesat," potvrdila Michelle Obama pro New York Times.

Podle nových pravidel schválených americkým Kongresem mělo být do školního stravování zavedeno více ovoce, zeleniny a celozrnného pečiva. Zástupci některých škol ale kritizují náročnost a nákladnost opatření.

Podle ředitelů škol byla zároveň pravidla zavedena příliš rychle. Děti si tak podle nich neměly možnost zvyknout na nové chutě. A pokud poklesne jejich zájem o obědy nebo jídlo skončí v koši, bude to stát školy peníze navíc.

"Pravidla jsou tak přísná, že je obtížné je pro nás dodržet nejenom z hlediska ekonomiky provozu, ale i z hlediska nutričního," potvrdil pro The Huffington Post jeden z ředitelů.

"Budu bojovat až do hořkého konce, abych se ujistila, že pro každé dítě v naší zemi je zajištěno to nejlepší stravování, které může mít," řekla v červenci Michelle Obamová.

K ironické kampani na Twitteru se vyjádřil i americký úřad pro zemědělství. Prostřednictvím tiskového prohlášení uvedl, že "jídla na sdílených fotografiích neodráží kompletní nabídku, kterou mají studenti k dispozici."

"Kongres schválil normy pod názvem Zdravá škola s drtivou podporou zástupců obou politických stran, a to na základě doporučení pediatrů. Opatření mají zajistit dětem kvalitní jídlo i ve škole," uvedlo rovněž tiskové prohlášení.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Brankář Šeda prodloužil s Mladou Boleslaví smlouvu do roku 2021

Fotbalový brankář Jan Šeda prodloužil v Mladé Boleslavi smlouvu do června 2021. Čtyřiatřicetiletý gólman už za Středočechy odchytal přes stovku zápasů, o pokračování spolupráce se zkušenou oporou klub informoval na svém webu.

"Je to zkušený brankář, který v Mladé Boleslavi opakovaně pomohl klubu v těžkých situacích a dnes by už měl být tím správným mentorem pro naše mladé brankáře v áčku i béčku a svými zkušenostmi by jim měl pomáhat ve sportovním růstu na prvoligovou úroveň," uvedl prezident klubu Josef Dufek. "Nová smlouva je pro mě samozřejmě pocta a nad jejím podepsáním jsem se nemusel dvakrát rozmýšlet. Věřím, že předvedu ještě spoustu dobrých výkonů," prohlásil Šeda.

V nejvyšší české soutěži odchytal za středočeský celek 118 ligových zápasů. V aktuálním ročníku zasáhl do 15 utkání, ve zbylých deseti dostal přednost třiadvacetiletý Jan Stejskal. "Je pravda, že patřím k nejstarším hráčům dnešního týmu, a věřím, že stále mám a budu mít mančaftu co předávat ze svých zkušeností," konstatoval Šeda, který v minulosti hrál za nizozemský Waalwijk a indický tým Goa. Krátce působil i v Teplicích, za něž si ale ligový start nepřipsal.

Šeda je druhým hráčem Mladé Boleslavi, který v nedávné době prodloužil s klubem kontrakt. V polovině května učinil stejný krok kapitán Marek Matějovský. Osmatřicetiletý záložník se momentálně zotavuje z opakované operace achilovky a není jasné, kdy se znovu vrátí do hry.

Další zprávy