Blafy v amerických jídelnách. Žáci spílají Michelle Obamové

pej
26. 11. 2014 8:30
Studenti jsou nespokojení se zdravou výživou propagovanou americkou první dámou. Na sociálních sítích proto sdílejí fotografie ze školních jídelen.
#ThanksMichelleObama na Twitteru
#ThanksMichelleObama na Twitteru | Foto: Twitter

Washington – Michelle Obamová vyhlásila před čtyřmi lety válku obezitě amerických dětí a díky kampani Let's Run se první dáma Spojených států stala synonymem zdravějšího stravování ve školách. Jak to ale vypadá, kampaň za zdravý životní styl americké mládeže se setkala s nepochopením. Zejména na Twitteru.

Stovky středoškolských studentů ale prostřednictvím Twitteru začaly pod klíčovým slovem #ThanksMichelleObama sdílet nevábně vypadající produkty školních jídelen a vysmívají se snahám o zdravější stravování.

Argumenty podložené studiemi výživových odborníků apelovaly na školská zařízení zavést stravu s nižším obsahem cukru, soli a tuků. Součástí iniciativy se rovněž stala propagace pohybové aktivity.

"Fyzické zdraví celé jedné generace stejně jako ekonomika a bezpečnost našeho národa jsou v sázce," řekla první dáma v roce 2010. Upozornila tak na souvislost obezity a vzniku chronických onemocnění, jako jsou například cukrovka, vysoký krevní tlak, onemocnění srdce nebo astma.

Už po čtyřech letech došlo podle výsledků nejnovějších statistik k poklesu míry obezity u dětí starých dva až pět let, a to zhruba o 14 procent.

"Jsme svědky zlepšení. Desítky milionů dětí mají přístup ke kvalitnějšímu stravování ve školách. Rodiče už mnohem více přemýšlí o potravinách, které konzumují, vaří a nakupují. Míra obezity konečně začíná po letech klesat," potvrdila Michelle Obama pro New York Times.

Podle nových pravidel schválených americkým Kongresem mělo být do školního stravování zavedeno více ovoce, zeleniny a celozrnného pečiva. Zástupci některých škol ale kritizují náročnost a nákladnost opatření.

Podle ředitelů škol byla zároveň pravidla zavedena příliš rychle. Děti si tak podle nich neměly možnost zvyknout na nové chutě. A pokud poklesne jejich zájem o obědy nebo jídlo skončí v koši, bude to stát školy peníze navíc.

"Pravidla jsou tak přísná, že je obtížné je pro nás dodržet nejenom z hlediska ekonomiky provozu, ale i z hlediska nutričního," potvrdil pro The Huffington Post jeden z ředitelů.

"Budu bojovat až do hořkého konce, abych se ujistila, že pro každé dítě v naší zemi je zajištěno to nejlepší stravování, které může mít," řekla v červenci Michelle Obamová.

K ironické kampani na Twitteru se vyjádřil i americký úřad pro zemědělství. Prostřednictvím tiskového prohlášení uvedl, že "jídla na sdílených fotografiích neodráží kompletní nabídku, kterou mají studenti k dispozici."

"Kongres schválil normy pod názvem Zdravá škola s drtivou podporou zástupců obou politických stran, a to na základě doporučení pediatrů. Opatření mají zajistit dětem kvalitní jídlo i ve škole," uvedlo rovněž tiskové prohlášení.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Prezident Zeman se příští týden setká s polským protějškem Dudou

Prezident Miloš Zeman se příští týden na Pražském hradě setká s polským prezidentem Andrzejem Dudou. Budou jednat o tématech Evropské unie či o visegrádské spolupráci. Na webu Pražského hradu to dnes uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák řekl, že se setkání uskuteční na žádost Polska. "Polská strana chce konzultovat aktuální věci kolem Evropské unie a polského předsednictví Visegrádu," uvedl. Konkrétní témata se podle něj teprve dojednávají, předpokládá ale projednávání právě evropské a visegrádské agendy, mohla by být i příležitost probrat bilaterální témata.

Zdroj: ČTK
Další zprávy