Měníte dítěti plenu? Musíte mít od něj souhlas, říká odbornice. Absurdní, reagují lidé

Magazín Magazín
14. 5. 2018 10:58
Pokud přebalujete své dítě, pak byste se ho měli podle expertky v oblasti sexuality zeptat, zda s tím vůbec souhlasí.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Deanne Carsonová, která spolupracuje s australskou organizací pro prevenci sexuálního zneužívání dětí, vystoupila minulý týden v pořadu televize ABC. Vysvětlovala, jak důležité je vzdělávat děti od nejútlejšího věku.

"Pracujeme s rodiči již od narození jejich dětí. Pomáháme jim doma nastolit kulturu porozumění a souhlasu. 'Vyměním ti teď plínku, je to v pořádku?' Samozřejmě že dítě neodpoví 'Ano, mami, to je super'," řekla mimo jiné Carsonová a právě tento příklad vyvolal ostrou diskusi mezi rodiči na sociálních sítích.

Jedni se expertky zastávali s tím, že dítě by opravdu mělo mít prostor pochopit vlastní tělesnou autonomii, na druhé straně žádat od kojence souhlas s výměnou pleny přijde některým lidem absurdní a považují expertku za "blázna". 

Carsonová reagovala na lavinu reakcí na Facebooku, kde vyhrocenou diskusi ohledně účinkování v televizi a netypickým názorům připisovala svému vzhledu. "Bohužel, někteří se rozhodli se mi vysmívat - Má růžové vlasy, určitě to musí být lesba!"

Carsonová litovala, že se z vážně míněné diskuse vytrhla jen jedna věta, aniž by lidé na sociálních sítích řešili samotný kontext. Podstatou výroku podle expertky bylo, aby rodič kontaktoval dítě očima, dal mu najevo své záměry a ponechal mu prostor, aby informaci zpracovalo. Čím pak bude starší, tím bude pravděpodobnější, že si uvědomí fakt, že tělo je pouze jeho a ostatní lidé nemají právo se ho bez souhlasu dotýkat.

Ve Spojených státech zatím chybějí přesnější statistiky o tom, kolik dětí je každoročně sexuálně zneužito. V roce 2010 ale americké ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo informace, že u dětí, které byly týrány, došlo u devíti procent z nich i k sexuálnímu zneužití. Navíc se 20 procent dospělých žen a 10 procent mužů později přiznalo, že v dětství byli zneužiti.

Carsonové se v rozhovoru pro časopis Newsweek zastala mluvčí organizace Rape Crisis England and Wales, která pomáhá obětem znásilnění a sexuálního násilí. "Dítě si musí osvojit, že má právo rozhodnout se, co se bude dít s jeho tělem. A musí umět říct ne. A právě v tom mu musí pomoct rodiče. Carsonové příklad mi přijde velmi rozumný."

Podívejte se: Tak chytré pleny pomáhají rodičům, na mobil přidej upozornění k jejich výměně

Tchajwanská společnost CviLux vyvinula inteligentní pleny. Na mobil vám přijde upozornění k výměně | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ozbrojenci zastřelili na vancouverském letišti muže, podle úřadů šlo o válku gangů

Na mezinárodním letišti sloužícím kanadskému městu Vancouver zastřelili neznámí ozbrojenci v neděli 28letého muže. V pondělí o tom informovala agentura AP s odvoláním na kanadské úřady. Osmadvacetiletý muž byl zastřelen nedaleko odletové haly.

Policie byla přivolána na letiště krátce po 15:00 místního času v neděli a podařilo se jí zastavit auto s dvěma podezřelými. Ti na policisty zahájili palbu a ujeli. Policie našla vozidlo v plamenech o 28 kilometrů dál.

Kanadské úřady uvedly, že oběť byla policii známá a že incident souvisí s konfliktem mezi zločineckými gangy, jehož byla oblast v poslední době svědkem. Letiště zůstává otevřené.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Při střelbě na oslavě v Coloradu zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy