Medvěd Juuso měl v Helsinkách vernisáž svých obrazů. Nepřišel, raději pokračoval v zimním spánku

Reuters Magazín Reuters, Magazín
19. 1. 2017 11:13
Výtvarná galerie v Helsinkách zahájila výstavu originálních maleb. Jejich autorem je sedmnáctiletý medvěd Juuso. Originální malíř je 423 kilogramů těžký a místo štětců používá tlapy, na některých vystavovaných obrazech proto návštěvníci našli chlupy. Medvědovu neobvyklou vášeň odhalili jeho ošetřovatelé, když malovali příslušenství ve zvířecím centru, kde Juuso coby sirotek pobývá.
Video: Reuters

Výtvarní umělci většinou milují vernisáže. Bývá to jejich jediná možnost setkat se svým "publikem". Ovšem malíř, jemuž 17. ledna otevřeli výstavu v galerii Rupla v Helsinkách, tuto slavnostní chvilku zcela ignoroval a pokračoval v zimním spánku.

Autorem expozice nazvané Silné a slabé tahy je sedmnáctiletý medvěd hnědý. Jmenuje se Juuso a váží 423 kilogramů. K tvorbě používá své tělo, nejraději má prý tlapy, které mu slouží místo štětců.

Jeden z jeho ošetřovatelů, Pasi Jantti, říká, že chlupáčovi stačí zanechat překližku s papíry a barvy, pak už si poradí sám. "Juuso tvoří ve svém vlastním čase. Když ho požádáme, aby nám něco namaloval, neudělá nic. Tvoří zásadně, až když odejdeme a je zcela sám," říká Jantti.

Medvěd má prý nejraději modrou a červenou, doplňuje ošetřovatel a dodává, že používané barvy pro něj neznamenají žádné zdravotní riziko.

Pečovatelé odhalili jeho talent, když natírali některá příslušenství ve zvířecím centru v Kuusamu na severu Finska, kde Juuso pobývá od té doby, co jako  mládě osiřel.

Centrum již díky jeho umění vydělalo kolem 8000 eur prodejem patnácti maleb. Na probíhající výstavě v helsinské galerii se jeho obrazy prodávají v rozmezí od padesáti do 4000 eur.

Vyhladovělí medvědi v indonéské zoo. Aktivisté upozornili na trápení zvířat
1:03
Vyhladovělí medvědi v indonéské zoo. Aktivisté upozornili na trápení zvířat | Video: Scorpion Wildlife Trade Monitoring Group

"Když jsem o Juusovi a jeho umění poprvé slyšela, říkala jsem si, že něco takového nemůžu promeškat, že to musím vidět na vlastní oči," říká jedna z návštěvnic Linda Lukkala a dodává: "Můj první dojem, když jsem na výstavu přišla, byl, že se tu každý směje, což jsem si velmi užila - všude kolem mě byli lidé s širokým úsměvem na tváři a prohlíželi si medvědovy kresby."

Při detailnějším prozkoumání návštěvníci galerie zjistili, že na některých malbách jsou stále medvědí chlupy. Výtěžek z výstavy bude použit k natáčení dokumentu o medvědech.

 

Právě se děje

Další zprávy