Dívejte se na tečku. Zjistíte, zda umíte udržet pozornost, slibuje optická iluze

Video Video
16. 6. 2022 11:00
Na sociální síti TikTok se začala šířit optická iluze, která slibuje, že uživatelům pomůže zjistit, zda mají ADHD. Test s blikajícími tečkami má podle uživatele, který si říká Prof. AMX, odhalit, jak dlouho se dokážete soustředit. ADHD je neurovývojová porucha pozornosti kombinovaná s hyperaktivitou.
Video: Aktuálně.cz, TikTok/professoramx

Optická iluze, která se na sociální síti stala virální, má odhalit, jak dlouho udržíte pozornost. "Jen jedno procento lidí dokáže 'zírat' na blikající tečku dost dlouho, aby byli označeni jako lidé s výjimečným udržení pozornosti," říká Prof. AMX.

A jak poznáte, jestli máte poruchu pozornosti? Cílem je dívat se na modrozelenou tečku uprostřed obrazovky. Okolo ní se pohybují tři žluté tečky, které zmizí různým způsobem podle toho, jak dobře se dokážete soustředit.

Postupně by jedna po jedné měly mizet z vašeho vědomí. Pokud ale vaše oči začnou "bloumat" okolo, efekt se zničí a tečky se zase objeví. "Pokud přimějete jen jednu nebo dvě tečky zmizet, pravděpodobně je jednoduché vás rozptýlit a máte problém se dlouho soustředit," popisuje uživatel TikToku ve videu.

Pokud nedokážete, aby tečky zmizely na dlouho, můžete mít podle testu ADHD. "Měli byste ale brát na vědomí, že nejde o test, který tento stav vědecky potvrzuje," tvrdí článek v britském deníku Sun. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy