Maďar převlečený za šneka závodil s vlakem, chtěl dokázat, jak pomalu jezdí. Běh s přehledem vyhrál

Magazín Magazín
31. 7. 2018 13:52
Aktivisté na východě Maďarska uspořádali závod člověka s vlakem, aby dokázali, jak pomalu jede spoj z Debrecínu do 78 kilometrů vzdáleného městečka.
Maďar převlečený za šneka závodil s vlakem, chtěl dokázat, jak pomalu jezdí. Běh s přehledem vyhrál | Video: Mátészalka Leaks

Maďarská aktivistická skupina Mátészalkaleaks uspořádala minulý týden závod člověka s vlakem. Muž převlečený za šneka měřil síly se spojem vedoucím z Debrecínu do Mátészalky na východě Maďarska.

Chtěli dokázat, že vlak na trase dlouhé 78 kilometrů se pohybuje pomaleji než člověk. Jízda mezi městy trvá hodinu a 49 minut. O recesi informoval deník Euronews.

"Byl to náš společný nápad. Přemýšleli jsme nad tím, co by dokázalo ilustrovat, jakou rychlostí jede vlak mezi Debrecínem a Mátészalkou," citovala maďarská mutace Euronews Levente Lintényiho z aktivistické skupiny.

Na videu, které skupina zveřejnila na YouTube, tak "muž-šnek" nad železným ořem vyhrává na plné čáře. Akce si všimla kromě maďarských také světová média. 

Pomalá jízda je podle provozovatelů maďarských státních železnic dána špatným stavem trati. Maximální rychlost vlaku na trase z Debrecínu je podle nich 60 kilometrů v hodině, na třech místech ale musí zpomalit až na 40 kilometrů v hodině.

Aktivista Levente Lintényi uvedl, že kompletní renovace tratě a navýšení rychlosti vlaku na 80 kilometrů v hodině by pomohly snížit dobu dojíždění na hodinu. Spoj využívají obyvatelé okresního města pro dojíždění za prací, do školy i k lékařům. Místní samospráva podle Euronews slíbila opravit 26 kilometrů trati do roku 2021. Podle aktivistů to však pro zlepšení dopravního spojení nestačí.

Kromě opravení železniční infrastruktury skupina Mátészalkaleaks také požaduje, aby byla cestujícím ve vlaku distribuována voda. Maďarské vlaky totiž nemají zavedený vodovodní systém, a cestující si tak například po použití toalety nemohou umýt ruce.

Skupina vznikla v roce 2015 a jejím cílem je zlepšovat život ve městě se zhruba 17 tisíci lidmi. Lidí v Mátészalce se ptají, co je trápí, a poté se snaží tlačit na místní úředníky, aby se problémy zabývali.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy